Jaroslav Šedivý: Tím odborníkov Danfoss posúva hranice možného

Ich technológie v oblasti mobilnej a priemyselnej hydrauliky formujú udržateľnejšiu budúcnosť a tím odborníkov posúva hranice možného.

Sú lídrom v oblasti energetickej efektívnosti a inovácií

Dánska skupina Danfoss má dnes vyše 40-tisíc zamestnancov a sto výrobných závodov po celom svete. Na Slovensku pôsobí pod segmentom Danfoss Power Solution s dvoma závodmi – v Považskej Bystrici a v Dubnici nad Váhom s tisícsto zamestnancami.

Na čele spoločnosti Danfoss Power Solution na Slovensku stojí JAROSLAV ŠEDIVÝ, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva.

Spoločnosť je označovaná ako rodinné striebro priemyselného parku v Považskej Bystrici. Akému segmentu strojárstva sa venujete a aké výrobky produkuje váš závod?

V prvom rade, v priemyselnom parku v Považskej Bystrici je viac zaujímavých a úspešných firiem a sme radi, že sa môžeme radiť medzi ne. Skupina Danfoss je dánska rodinná firma, čo má určité výhody, predo-všetkým finančnú flexibilitu. Tvoria ju tri segmenty, najväčší Power Solutions, ktorého súčasťou sme aj my, potom Climate Solutions, ktorý produkuje zariadenia a systémy pre vyhrievanie a chladenie, a Power Elec-tronics and Drives.

Od roku 1995 sa venujeme vývoju a výrobe komponentov pre hydraulické systémy, špeciálne pre mobilné stroje, ktoré sa pohybujú na cestách, v lesoch a na poliach. Sú to napríklad kombajny, stavebné či lesné stroje, no dodávame komponenty aj do autobusov, námorných a banských systémov. Konkrétne vyrábame piestové hydraulické motory a čerpadlá a ventily, a to nielen ako hotové výrobky, ale aj ich kľúčové súčiastky.

Dodávame ich do ostatných závodov v Nemecku, Dánsku, v Spojených štátoch amerických, v Brazílii, čiastočne aj v Japonsku a Číne.

O tom, že ste svetová firma, svedčí aj to, že celá produkcia v Považskej Bystrici smeruje za hranice Slovenska.

Áno, gro smeruje do ostatných krajín, ale máme aj zopár zákazníkov na Slovensku či v Česku.

Aký je príbeh značky Danfoss Power Solution? Začínali ste len s klasickou výrobou a montážou, ako to pokračovalo ďalej?

Postupne sa naši zamestnanci začali zapájať do vývojových projektov a získali si dobré meno aj vo svete, dnes máme na Slovensku okolo stovky vývojových pracovníkov. Okrem vývoja produktov vznikla skupina pre vývoj softvérov a elektronických častí systému. Máme snahu čo najviac zjednodušiť operátorom ovládanie pracovných strojov. Keď si človek dnes sadne do kombajnu či traktora, tak je to už pomaly ako vo Formule 1.

V Považskej Bystrici sa nachádza Výskumno--vývojové centrum aj pre ostatné závody v rámci koncernu. Nebýva to zvykom, niekedy je Slovensko označované za „montovňu“. Ako sa toto podarilo?

Vývojové tímy sú globálne, väčšinou sú slovenskí odborníci spojení s nemeckými, americkými, dánskymi alebo čínskymi a indickými. Vznikalo to postupne, naši zamestnanci si získali dôveru zahraničných manažérov. Som veľmi rád, že nie sme len „montovňa“. Zameriavame sa na energetickú efektivitu, pre zákazníkov sa snažíme znižovať spotrebu pohonných hmôt a tým prispievať k ochrane životného prostredia.

Ďalšou zaujímavou súčasťou vývoja je aj telematika. V našom segmente hovoríme o trende vývoja diaľkovo ovládaných strojov.

V závode v Považskej Bystrici ponúkate aj ďalšie zaujímavé služby.

Áno, máme tu Centrum zdieľaných služieb, v ktorom dnes pracuje okolo 140 zamestnancov. Poskytuje účtovné a administratívne služby pre celú skupinu Danfoss v Európe.

Je vaším cieľom, aby sa Považská Bystrica stala akýmsi jadrom spoločnosti?

Máme víziu, aby sme sa stali preferovanou lokalitou na umiestňovanie ďalších výrobných a vývojových aktivít a služieb v rámci skupiny. Za posledné roky sa to darilo, pribudli ďalšie výrobné programy. Spomenul som mobilné stroje, no dnes k nám prišiel vývoj čerpadiel pre priemyselnú hydrauliku, teda pre stacionárne stroje.

V roku 2014 sme presunuli všetky aktivity z dubnického závodu do Považskej Bystrice, určitý čas bola budova na predaj, no našťastie sa predaj nepodaril. Pred dvoma rokmi prišli príležitosti na využitie týchto priestorov, dnes je tam umiestnená ďalšia časť divízie – hydraulické hadice a konektory. Presunulo sa tam aj distribučné centrum týchto výrobkov.

Na čom v rámci vývoja pracujete v súčasnosti?

V procese sú projekty spojených tímov na redizajn strednetlakového čerpadla, ale aj ďalšie projekty. V Považskej Bystrici dochádza k rozširovaniu výroby, prebieha niekoľkomiliónová investícia do lokalizácie výroby kľúčových súčastí – piestov, ktoré sme doteraz dovážali zo Spojených štátov amerických.

Aké je súčasné postavenie spoločnosti na globálnom trhu?

V rámci hydraulických systémov sme v prvej trojke dodávateľov.

Aký vplyv majú závody na Slovensku na celkovú produkciu?

Naše dva závody tvoria zrejme najväčší kampus v celom segmente. Hráme významnú rolu nielen z hľadiska veľkosti, ale aj spoľahlivosti a výkonnosti.

Vieme o vás, že ste veľký vizionár, kam sa môže ešte závod v Považskej Bystrici posunúť?

Chceli by sme sa rozvíjať predovšetkým technologicky, investujeme do obnovy strojov, aby boli ešte viac efektívne. Snažíme sa aplikovať robotizáciu, hlavne z pohľadu bezpečnosti a ergonómie. Čo sa týka infraštruktúry, tam máme ešte priestor na zlepšenie, chceli by sme skvalitňovať pracovné podmienky zamestnancom a zefektívňovať využitie energií. Do roku 2026 by mali byť oba závody co2 neutrálne a v súčasnosti investujeme do ventilačných a rekuperačných zariadení.

Ako vy osobne vnímate značku Danfoss Power Solution?

Pre mňa osobne je najdôležitejšie, že uľahčujeme život ľuďom pri čo najnižšom energetickom zaťažení. Pretože chceme vyvíjať a vyrábať tak, aby sme čo najmenej zaťažili životné prostredie.

V minulosti ste povedali krásnu myšlienku, že za každým úspechom stoja zamestnanci, máte „zázračný“ recept, ako si vychovať dobrých zamestnancov?

Áno, za každým úspechom stoja zamestnanci. Preto sa im snažíme zlepšovať pracovné podmienky. Nemáme žiadny špeciálny recept, no možno práve firemná kultúra môže prilákať. Do jej nastavenia sa snažíme zapojiť aj zamestnancov. Nie každý vníma len výšku mzdy, ale dôležité sú aj možnosti sebarozvoja. Pre väčšinu z nás tvorí práca tretinu života, preto by sme si pracovné prostredie mali čo najviac spríjemniť. Zapojením zamestnancov vzniklo napríklad už tradičné podujatie Family day. Prichádzajú celé rodiny, býva tam vyše tisíc účastníkov.

Má Slovensko stále dostatok odborníkov?

Z našich škôl, bohužiaľ, nevychádza dostatok odborníkov. V nedávnej dobe nám chýbali odborníci na CNC obrábanie, našli sme však veľmi dobrých a skúsených zamestnancov v tejto oblasti v Indii. Nielen my, ale aj ostatné firmy budú musieť ísť viac smerom do zahraničia. Snažíme sa to zvrátiť vďaka osvete na základných školách a duálnemu zamestnávaniu, dnes máme výbornú spoluprácu so Strednou odbornou školou strojníckou v Považskej Bystrici. Začali sme ešte v roku 2016 a každý rok máme približne desať študentov. Takmer 40 percent z nich ďalej pokračuje v našej spoločnosti.

Spolupracujete aj s vysokými školami?

Áno, máme rozsiahlu spoluprácu so Žilinskou univerzitou, ale aj ďalšími. Vítame, keď si u nás študenti vyberajú témy na diplomové práce, vzniká tak bližší kontakt, vďaka ktorému často získavame odborných zamestnancov.

Akým spôsobom umožňujete zamestnancom kariérne rásť?

Zamestnanci majú možnosť kariérne rásť v rámci celej globálnej skupiny, či už v závodoch v Európe, alebo v Amerike. Viacerí zamestnanci sa takto usadili s rodinami v zahraničí. Možnosti sú veľké. Pre tých, ktorí sa chcú posúvať a sú flexibilní, ponúkame možnosti nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách.

Aké sú teda hlavné dôvody, prečo by si potenciálny zamestnanec mal vybrať práve vás?

Je to predovšetkým už spomínaná firemná kultúra, budujeme ju na dôvere, spolupráci a dobrých vzťahoch. Sú to však aj pracovné príležitosti, možnosti rozvoja, kontakt s modernými technológiami.

Aké máte ďalšie plány, povedzme v horizonte najbližších piatich rokov?

Chceme ďalej rozvíjať spoluprácu medzi závodmi Považská Bystrica a Dubnica nad Váhom tak, aby sme úspech budovali spoločne. No nemôžeme zabudnúť ani na zákazníkov.

Chceme prezentovať, že na Slovensku majú výkonného a spoľahlivého partnera, na ktorého sa môžu obracať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 982
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 438
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 630
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 815
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 9 887
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu