Je pondelok 28. október, krátko po 4. hodine ráno. Hoci je Jozef Křivánek z Oščadnice na dôchodku, namiesto spánku smeruje spod Veľkej Rače do okresného mesta Čadca na železničnú stanicu.
Nastupuje na vlak a ten o 5:34 h naberá smer Žilina. Na ďalších zastávkach si k nemu prisadnú Margita Ďurišová a Hanka Homolová. Odtiaľ aktívni seniori, ktorí v regióne na severe Slovenska roky vyvíjajú aktivity v prospech hendikepovaných a ľudí v dôchodkovom veku, smerujú do Bratislavy.
Ich cieľom je Celoslovenské stretnutie seniorov pod záštitou ministra Erika Tomáša, ktoré sa spravidla koná v rámci Októbra, mesiaca úcty k starším.
„Vlakom sa pohodlne a bezpečne dovezieme, kde potrebujeme. Aj takto ako seniori využívame cestovné grátis,“ vysvetľuje Jozef Křivánek, ktorý šéfuje Základnej organizácii Slovenského zväzu telesne postihnutých v Oščadnici, i Základnej organizácii Jednoty dôchodcov Slovensko.
Vidia kus Slovenska
Podľa Křivánka je cestovanie zdarma pre seniorov obrovským benefitom.
„Ľudia, ktorí majú menšie dôchodky, tak majú možnosť vidieť kus Slovenska. Veď aj v pokročilejšom veku je čo spoznávať, či už históriu a teda naše hrady, zámky, alebo prírodu, kde rozhodne obľubujeme Vysoké Tatry,“ hovorí aktívny pán.
Okrem pracovných povinností či putovania po rôznych kultúrnych a prírodných pamiatkach slúži benefit cestovania zadarmo aj na tretí účel.
„Keď sa zameriam na sever Slovenska, je fakt, že špecialistov – lekárov je aj v našom regióne málo. Často musíme dochádzať do Martina či do Vojenskej nemocnice v Ružomberku. Priame spojenie Kysúc až do Liptovského Mikuláša je tak obrovskou časovou i finančnou úsporou. Podobné problémy sú určite aj v iných kútoch Slovenska,“ dopĺňa Jozef Křivánek.
Uvítali by apel na rovnakú službu v krajinách V4
Vyzdvihuje aj ústretovosť pracovníčok pri pokladni, ktoré podľa neho vždy ochotne pomôžu a poradia.
„Čo dodať? Naše vlaky môžu zdarma využívať ľudia z iných krajín. To je úplne v poriadku. Výborné by však bolo, kebyže to platí aj naopak, v rámci Európskej únie alebo aspoň krajín V4. Ak by mohli kompetentní apelovať a skúsiť presadiť zdarma cestovanie pre Slovákov v iných krajinách, keď oni takýto benefit u nás využívajú, vrelo by sme to uvítali,“ vysvetľuje Křivánek.
Na záver dodáva, že malou škvrnou cestovania vlakmi je aktuálny stav železničnej stanice v Čadci, ktorú majú v správe Železnice Slovenskej republiky, pričom tá je vstupnou bránou do mesta.
„Strecha zateká, okná plesnejú. Ten pohľad, keď stojíte vo vestibule stanice, je naozaj škaredý. Nerobí dobrú vizitku mestu. Ak nie je na stole rozsiahla rekonštrukcia, stačilo by to zatiaľ aspoň umyť. Škoda si takto kaziť dojem z celej železničnej dopravy.“
Fakty v kocke:
Kto má nárok na registráciu?
- Občan SR od 62 rokov
- Osoba od 62 rokov so štátnym občianstvom členského štátu EU
- Osoba od 62 rokov s trvalým pobytom v členskom štáte EU
Kde je možné sa zaregistrovať?
- V pokladniciach vybavených systémom Komplexného vybavenia cestujúcich na počkanie. Ak nebude možné vystaviť preukaz na počkanie, bude vystavený do 3 pracovných dní
- V pokladniciach s personálom ZSSK bez Komplexného vybavenia cestujúcich do troch pracovných dní
Aké doklady potrebujete pri registrácii?
Žiadateľ s trvalým pobytom v SR a v štáte EU predloží:
- Fotografia s rozmermi 2 × 3 cm (aktuálna a nepoužitá, zodpovedajúca súčasnej podobe žiadateľa, farebná/čiernobiela, dostatočne jasná a zreteľná, pričom osoba musí byť identifikovateľná, vyobrazená z čelného pohľadu, bez pokrývky hlavy a bez pozadia, t. z. s neutrálnym pozadím bez stromov, budov či iných osôb)
- Preukaz totožnosti.
Žiadateľ so štátnym občianstvom mimo členského štátu EU, avšak s trvalým pobytom v členskom štáte EU predloží:
- Fotografia s rozmermi 2 × 3 cm (aktuálna a nepoužitá, zodpovedajúca súčasnej podobe žiadateľa, farebná/čiernobiela, dostatočne jasná a zreteľná, pričom osoba musí byť identifikovateľná, vyobrazená z čelného pohľadu, bez pokrývky hlavy a bez pozadia, t. z. s neutrálnym pozadím bez stromov, budov či iných osôb)
- Preukaz totožnosti
- Povolenie o trvalom pobyte v členskom štáte EU