V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Môj priateľ býva v rodičovskom dome a jeho mama, majiteľka, v prístavbe tohto domu. Sestra sa už dávno odsťahovala do bytu v meste. Vtedy sa dohodli, že brat si tento dom prerobí a jej bude po smrti rodičov prístavba. Lenže nedali to na papier.
Sestra teraz tvrdí, že to nie je pravda a že nikto môjmu priateľovi nekázal dávať do domu všetky svoje peniaze a samozrejme, že má nárok na 50 percent z domu.
Priateľova mama má Alzheimera a už roky sa o ňu staráme. Chceli by sme sa spýtať, čo robiť, ako sa dopredu poistiť, aby sme neskončili na ulici, keď sa jeho mama pominie.
Priateľ nebude mať na vyplatenie sestry peniaze, pretože všetky vrazil do rekonštrukcie domu. Sestra sa o mamu vôbec nezaujíma.
Je potrebné odkladať a dohľadať si všetky doklady týkajúce sa investícií do predmetného domu. V prípade, ak by mama vášho priateľa zomrela, a teda nehnuteľnosť by bola predmetom dedičského konania, ktorú by nadobudli váš priateľ a jeho sestra v rovnakom podiele, a teda, ak neuzavrú medzi sebou dedičskú dohodu, ktorou by sa nehnuteľnosť prikázala jednému z nich, stanú sa obaja podielovými spoluvlastníkmi, každý v 1/2.

Predpokladáme, že následne niektorým z podielových spoluvlastníkov dôjde k snahe zrušiť a vysporiadať podielové spoluvlastníctvo dohodou.
Pokiaľ nedôjde k uzatvoreniu dohody, je váš priateľ oprávnený podať návrh alebo žalobu na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva v súlade s Občianskym zákonníkom, ktorý hovorí:
„Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vysporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.“

Pri rozhodovaní súdu o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva je rozdelenie veci medzi spoluvlastníkov uvedené na prvom mieste. Súd môže vykonať spôsob vysporiadania podielového spoluvlastníctva spočívajúci v prikázaní veci jednému z viacerých spoluvlastníkov za primeranú náhradu alebo v nariadení predaja a rozdelenia výťažku, len pokiaľ nie je rozdelenie veci dobre možné.
Je teda možné predpokladať, že vzhľadom na povahu veci v podielovom spoluvlastníctve, domu, súd v tomto prípade nebude podielové spoluvlastníctvo rozdeľovať, ale prikáže vec jednému z podielových spoluvlastníkov za primeranú náhradu, alebo nariadi jej predaj a následné rozdelenie výťažku z predaja.
Je však potrebné uviesť, že vzhľadom na to, že v súčasnosti dom nie je vášho priateľa a ten ešte nie je v podielovom spoluvlastníctve s jeho sestrou, váš priateľ investoval do cudzej nehnuteľnosti, a teda investície si môže vymáhať len voči svojej matke titulom vydania bezdôvodného obohatenia.
Ak by váš priateľ investoval do domu až v čase, kedy bude spoluvlastníkom danej nehnuteľnosti, investície by vymáhal od druhého spoluvlastníka – jeho sestry.
