Zakázať hazard či nezakázať? S touto otázkou sa v ostatnom čase potýka viacero miest a obcí. Z viacerých samospráv už legálne herne či kasína úplne zmizli, čoraz viac sa však ozývajú hlasy, že úplne zakázať hazard so sebou prináša veľké riziko. Nepríjemné dôsledky už zažíva aj mesto Banská Bystrica, ktoré takýto zákaz herní a kasín na území mesta schválilo iba pred nedávnom.
Problémy v Banskej Bystrici
Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) pri nedávnej razii v Banskej Bystrici zaistil 12 nelegálne prevádzkovaných automatov a dva pokrové stoly. Negatívne dopady prohibičných riešení vidí aj generálny riaditeľ ÚRHH Martin Bohoš. „V súčasnosti, bohužiaľ, sledujeme trend smerujúci k rozmachu nelegálneho hazardu v podobe vzniku nelegálnych prevádzok, pričom tento problém sa týka najmä väčších miest, ktoré zvolili cestu absolútneho zákazu hazardných hier na svojom území," komentoval Bohoš výsledky razie pre TASR narážajúc na fakt, že Banská Bystrica nie je jediným mestom, ktoré sa po tvrdom zákaze hazardu ocitá v problémoch.
Raj pre nelegálne automaty
Dominika Hlobenová z Asociácie zábavy a hier ako odstrašujúci príklad uvádza mesto Nitra. „Nitriansky kraj okamžite po zákaze herní a kasín kraľoval rebríčku v počte nelegálnych automatov, ktoré pravidelne odhaľovali razie Úradu pre reguláciu hazardných hier. Týmto nebezpečným skupinám sa oplatí nahrádzať zhabané stroje ďalšími, keďže na rozdiel od našich legálnych prevádzkovateľov neplatia žiadne odvody a dane,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová.
Chýbajúce peniaze v rozpočtoch
S novinkami schválenými v konsolidačnom baličku sa pre mestá a obce rapídne zdvihnú aj bežné výdavky. Tie potom v prípade chýbajúcich financií budú voliť medzi úverovým zaťažením alebo jednoducho prenesú bremeno v podobe vyšších daní na obyčajných občanov. „Môže ísť o vyššie odvody či menej rekonštrukcií verejných priestorov, no v konečnom dôsledku na to vždy doplatia ľudia. Nerozumieme vyjadreniam iniciátorom zákazov herní na mestských zastupiteľstvách, že výpadok z odvodov nie je nič čo by nedokázali vykryť a potom sa dozviete, že večer nebude fungovať verejné osvetlenie, lebo chýbajú peniaze. Neraz sme zažili, že bodu o zrušení herní predchádzal bod o nutnosti obec zadlžiť úverom, “konštatuje Dominika Hlobenová.
Prilepšia si okolité obce
Aj keď samosprávy či obce, ktoré hazard zakázali, už peniaze z povinných odvodov z hazardu neuvidia, nedá sa tak povedať o obciach v ich okolí. V Bratislave sa udial najväčší presun kamenných prevádzok do Rovinky a nová herňa vznikla aj v centre Bernolákova. Na východe zas dala zelenú vzniku dvoch kasín na svojom území obec Haniska nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti mesta Prešov. Ružomberok ma kasíno hneď za tabuľou mesta, Najväčší paradox predstavuje Banská Bystrica, ktorá aj napriek zákazu herní a kasín stihla ešte podpísať monopol pre kasíno v centre samotného mesta. „Kasína nie sú obmedzené počtom výherných zariadení, tým pádom sa všetky automaty a aj hráči môžu z územia miest pohodlne presunúť do nových prevádzok. Jediné, o čo také mesto príde, sú financie v desiatkach až stovkách tisíc eur. V prípade hlavného mesta Bratislavy ide o milióny “ hovorí Dominika Hlobenová.
Zvážili krok späť
Na základe negatívnych dopadov úplného zákazu hazardu viacero z miest svoje kroky prehodnocuje. Zákaz zrušili napríklad v Malackách a v Žiline sa rozhodli nahradiť herne kasínami, čo však Asociácia zábavy a hier tiež nepovažuje za šťastný krok. 17 malých herní tu nahradí 8 veľkých kasín, ktoré však majú, na rozdiel od herní, neobmedzený prevádzkový čas a nemajú strop na počet výherných zariadení umiestnených v jednej prevádzke. „Tieto všeobecne záväzné nariadenia sú prijímané bez odbornej diskusie a častokrát situáciu akurát zhoršia, než aby niečo reálne vyriešili, “ hovorí Hlobenová a apeluje na otvorenie skutočného dialógu, ktorý prinesie účinné riešenia.
Kľúčom je otvorený dialóg
Ako teda postupovať, ak mestá a obce nechcú v citlivej otázke hazardu urobiť krok vedľa? „Rozumieme tomu, že mnohí obyvatelia sú na prítomnosť herných prevádzok vo svojom okolí citliví, a preto sme vždy otvorení konštruktívnej diskusii,“ hovorí Dominika Hlobenová a zdôrazňuje prínos včasného dialógu s prevádzkovateľmi. „V dobe, keď má herňu tak či tak každý vo svojom vrecku v podobe smartfónu s prístupom na internet, sa netreba hneď oháňať likvidačným obmedzením vo forme VZN. Poďme sa rozprávať o tom, ako môže byť existencia pravidelných odvodov od prevádzkovateľov herní mestám a obciach prospešná a ako zaviesť takú reguláciu, ktorá bude prijateľná pre obe strany,“ vyzýva na dialóg Dominika Hlobenová a okrem možnosti obmedzenia výskytu prevádzok iba na určité kategórie budov či zákazu hrania počas sviatkov pripomína aj pozitívny príklad v podobe OZ Rozvíjame naše mestá, ktoré združuje prevádzkovateľov kamenných herní.
Spoločne pre dobrú vec
Vďaka občianskemu združeniu Rozvíjame naše mestá sa majiteľom herní podarilo v meste Poprad zrevitalizovať viacero detských ihrísk či v Šali zrekonšturovať kolkársku dráhu. Podobné aktivity by v prípade zmiernenia obmedzení mohli rozvíjať aj v ďalších mestách. „V neistých časoch sú dobré každé financie či pomoc a prevádzkovatelia hazardných hier sú v rámci spoločenskej zodpovednosti vždy ochotní priložiť ruku k dielu,” uzatvára Dominika Hlobenová.