Nadácia ZSE vyhlásila v poradí už 3. ročník programu Slnečné strechy, v rámci ktorého poskytne vybraným školským a sociálnym zariadeniam fotovoltické riešenia v hodnote 100 000 eur. Projekty je možné posielať do začiatku decembra 2024.
V pondelok 28. októbra odovzdali zástupcovia spoločnosti ZSE Energia, a.s. a Nadácie ZSE oficiálne do užívania 24 fotovoltických panelov na Gymnáziu Ladislava Sáru v bratislavskej Karlovej Vsi, ktoré sa úspešne uchádzalo o podporu v minulom ročníku programu Slnečné strechy. Inštalácia prebehla ešte pred začiatkom tohto školského roka, v auguste 2024.
Časť z výnosov vracajú regiónom
V spoločnosti ZSE Energia sa dlhodobo zameriavajú na produkty a služby, ktoré súvisia s ochranou klímy a životného prostredia. „Dôležitou súčasťou našich produktov a celého portfólia sú aj fotovoltické riešenia, ktoré predovšetkým v kombinácii s baterkou a elektromobilom predstavujú veľmi efektívny spôsob využívania energie z obnoviteľných zdrojov. Elektrinu, ktorú zákazník spotrebuje a nedokáže si vyrobiť, dokážeme zákazníkovi taktiež v prípade záujmu dodať z obnoviteľných zdrojov a to prostredníctvom nášho produktu Zelená elektrina,“ priblížil Juraj Bayer, predseda predstavenstva ZSE Energia.
Časť z výnosov, ktoré získavajú od zákazníkov práve z tohto produktu následne vracajú do regiónov a komunít prostredníctvom programu Slnečné strechy. „Je to veľmi úspešný program. Okrem pilotu sme zrealizovali ešte dva ročníky, kde sme celkovo poskytli fotovoltiku 35 školám a sociálnym zariadeniam v celkovej hodnote 430 000 eur,“ povedal.
Jednou z týchto škôl je i Gymnázium Ladislava Sáru, ktorému darovali a nainštalovali fotovoltiku v celkovom výkone 9 kilowattov. „Veríme, že to umožní škole ušetriť rádovo 20 percent energie. Celý program realizujeme kompletne z našej strany, v rámci inštalácie a servisu. Verím, že pridaná hodnota projektu nie je len o úspore, ale má i edukatívny charakter,“ doplnil Bayer.
Spustili ďalšiu výzvu
Okrem toho, že spoločnosť škole odovzdala oficiálne do užívania solárne panely, otvorili i tretí ročník programu Slnečné strechy. „Sociálne zariadenia, domovy sociálnych služieb a školy uchádzať o bezplatnú inštaláciu. My, ako ZSE dlhodobo podporujeme aktivity a projekty, ktoré prispievajú k inovatívnemu vzdelávaniu a k ochrane životného prostredia. Tento program je prepojením týchto dvoch kľúčových oblastí,“ vysvetlila Erika Škultétyová, programová riaditeľka Nadácie ZSE.
Časť zo sumy vyčlenenej na program je hradená z výnosov produktu Zelená elektrina. ZSE uviedla na trh tento produkt v roku 2020, pričom zákazníci s touto službou majú garantované, že ich spotreba je krytá elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov.
„Veľmi si vážime všetkých, ktorí spolu s nami prispievajú k väčšej udržateľnosti našich prírodných zdrojov. Náš záväzok voči životnému prostrediu v regiónoch, v ktorých pôsobíme, sme sa rozhodli napĺňať aj pomocou programu Slnečné strechy. V rámci neho prostredníctvom Nadácie ZSE prerozdelíme časť z výnosu za každého zodpovedného zákazníka, ktorý využíva produkt Zelená elektrina, na inštaláciu fotovoltických panelov na vybraných objektoch spĺňajúcich podmienky výzvy,“ doplnila.
Spolupracujú i s mestom
K inštalácii fotovoltaiky motivovali vedenie školy nielen ekonomické motívy, ale i enviromenálne a edukatívne. „Do tohto projektu sme sa zapojili, pretože sme chceli zlepšiť našu energetickú efektívnosť a zároveň udržateľnosť budovy. Chceli sme využiť alternatívne zdroje ako slnečná energia. Zároveň sme chceli zvýšiť povedomie o možnosti fotovoltaiky na budovách i v blízkom okolí,“ povedala Eva Ihringová, riaditeľka Gymnázia Ladislava Sáru.
So ZSE spolupracujú už dlhšie, podľa jej slov spoločnosť svojimi aktivitami inšpiruje učiteľov a takisto žiakov a ich rodičov nielen chrániť životné prostredie, ale ho aj zveľaďovať. „V našej škole je environmentálna výchova a vzdelávanie súčasťou najmä predmetov biológia, fyzika, chémia a geografia. K ochrane životného prostredia a šetreniu energetických zdrojov vedieme študentov aj prostredníctvom krúžkov, rôznych aktivít a projektov, do ktorých sa aktívne zapájame,“ uviedla.
Pri enviroaktivitách spolupracujú aj s mestskou časťou Karlova Ves. „S nadšením sme preto privítali príležitosť stať sa súčasťou programu Slnečné strechy a využívať fotovoltiku na streche našej školy. Máme tak možnosť aktívne sa zapojiť do ochrany životného prostredia a využívať obnoviteľné zdroje energie. Zároveň to škole pomôže finančne, aplikačne, ako aj motivačne,“ doplnila riaditeľka.
Vysokú spotrebu majú i v lete
Projekt fotovoltiky je pre gymnázium zaujímavý i z toho dôvodu, že škola neustále zápasí s nedostatkom financií. „Keď sme prvýkrát objavili tento projekt, tak sme do toho vložili pomerne veľa energie a s určitou závisťou som sledoval napríklad školu v Svätom Jure, že sa im to podarilo. Preto som bol rád, keď ďalší rok prišli učiteľky s tým, že poďme do toho, že ich to neodradilo. Napokon sa to podarilo a ja som nesmierne rád,“ povedal Pavel Sadloň, ktorý na Gymnáziu Ladislava Sáru pôsobil ako riaditeľ v čase, kedy sa o fotovoltiku škola začala zaujímať.
Na škole majú 24 hodinový režim, neustále im bežia serveri a rôzne iné zariadenia. „Akonáhle vypadne elektrina, tak je potrebný náhradný zdroj. Spotreba energie je tu vysoká i v letných mesiacoch. Toto je cesta komplexného vzdelávania i detí. Fotovoltika je i súčasť vzdelávacieho procesu a ja môžem len konštatovať, že som nesmierne rád, že tie panely vidia i ľudia z okolitých panelákov a pýtajú sa na ne,“ dodal Sadloň.
Panely majú vlastnú monitorovaciu platformu
Technické aspekty systému, ktorý môže gymnázium využívať priblížil Erik Chabreček, expert energetických analýz a agregácie ZSE. „Ide o jednoduchý systém, ktorý sa skladá z 24 fotovolatických panelov. Maximálny dodávaný výkon do siete je deväť kilowattov. Tento systém sme riešili tak, aby bol maximálne efektívny voči škole i sieti. Z našich výpočtov predikujeme, že tento systém ušetrí približne 20 percent spotreby elektriny ročne,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov sa snažili minimalizovať export do siete tak, aby netrpela aj distribučná strana. „Prehľad výroby v tomto systéme je ekvivalent 1,5 tony CO2, ktorá sa ušetrí ročne. Ak by sme to chceli premeniť na vysadené stromy, tak je to zhruba 65 kusov vysadených stromov. Táto fotovoltaika funguje od konca augusta, ale už teraz podľa dát vidíme z aplikácie vidíme, že sa spotrebovalo 90 percent energie, ktorá sa vyrobila. Celková predikcia je, že z 10,8 megawatthodiny takmer 85 percent sa spotrebuje priamo v škole,“ povedal.
Toto riešenie má i vlastnú, špeciálne vyvinutú monitorovaciu platformu. „Tá je poskytnutá i škole, ktorá vidí okamžité dáta, ale i dáta za mesiac, alebo rok. Vidíme i spotrebu a výrobu. Každý jeden panel má zvlášť svoj monitoring,“ uzavrel.