Pracujú vtedy, keď ostatní oddychujú. V gastre chýbajú ľudia, mnohí uprednostnia prácu za pásom

Zákazníci sú dnes náročnejší.

Tréner akadémie piva Martin Melo Meliš.Tréner akadémie piva Martin Melo Meliš.

POPRAD. Manželia Kulkovskí prevádzkujú v malej dedinke na Orave rodinnú reštauráciu s penziónom. O zákazníkov nemali núdzu, dlho žili z cestovného ruchu, vďačili za to aj neďalekému lyžiarskemu stredisku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situácia sa však zmenila. Boria sa s tým, ako ľudí prilákať. „Ľudia sa naučili piť doma, na svojich terasách. Je to aj lacnejšie,“ vraví Mariana Kulkovská s tým, že sa ich snažia získať naspäť rôznymi akciami.

Súčasné problémy siahajú ešte do čias pandémie. Sami vtedy prešli existenčnou skúškou. Rok boli zatvorení, pričom príjem mali len z rodinného podniku. Vyžili z rezervy, ktorú chceli investovať do wellnessu. A aj teraz sa majú čo obracať. Svoj podiel má na tom inflácia aj vyššie náklady na energie. Kým za plyn kedysi platili tritisíc eur, vlani sa už účet vyšplhal na dvanásťtisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbal im však aj personál. „Po korone to bolo hrozné, ľudia poodchádzali. Boli sme na prevádzke aj 24 hodín denne, spočiatku pomáhala rodina, kto mohol,“ vraví Vladimír Kulkovský. Postupne sa situácia s personálom zastabilizovala, no stále nie je čo oslavovať.

O nedostatku zamestnancov aj zákazníkov vedia svoje aj ďalší podnikatelia v gastre. Nedávno sa zišli na konferencii Akadémia piva: Ako dostať ľudí za obe strany výčapu, ktorú v Poprade organizovali spoločnosti Heineken Slovensko a SME konferencie.

Úsmev ako vstupenka

„Už to nie je vyše milión hektolitrov predaného piva, ale podstatne menej. Spotrebiteľské správanie zákazníkov sa zmenilo, ľudia sa presunuli na terasy ku domom, do uzatvorených kruhov priateľov,“ potvrdzuje Marián Klein, country sales manažér zo spoločnosti Heineken.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenu vníma aj v tom, že ľudia už prevádzky nenavštevujú tak často, a ak už prídu, očakávajú za svoje peniaze pridanú hodnotu. A na majiteľoch je, čo dodatočne im vedia ponúknuť.

„Ľudia si prišli dať nielen dobré pivo, kávu, ale aj dobré jedlo. Dôležité je dnes ponúkať aj kuchyňu, prípadne dobré jedlá spárované s hlavným produktom, pivom,“ smeruje Klein radu na prevádzky, ktorých hlavný sortiment tvorí najmä pivo.

O to sa usilujú aj manželia Kulkovskí vo svojom rodinnom podniku. Aby získali ľudí, začali vo väčšom robiť pizzu, ponúkajú pritom akciu päť plus jedna zadarmo. „Oželieme aj tú jednu pizzu. Ľudí to oslovilo, najmä mladých, chodia s nálepkami,“ vraví Mariana s tým, že sa musia aj takto vynájsť, pár metrov od nich majú konkurenciu.

Zákazníci sú dnes náročnejší, a to nielen na samotný produkt. „Predávame nielen pivo alebo kávu, to si ľudia vedia kúpiť a pripraviť kvalitne aj doma. My predávame a ponúkame zážitok,“ hovorí Marek Schwarz z Tatry Mountain Resorts. To podľa neho znamená aj pekné prostredie a profesionálny zákaznícky servis.

SkryťVypnúť reklamu

Ním si ľudí môžu získať už pri vstupe do podniku. „Prevádzka nemusí pôsobiť draho, ale mala by byť útulná. Dôležité je aj správanie personálu, či si napríklad všimne nového zákazníka a ako naňho zareaguje. Ak je aj zamestnaný inou objednávkou, aspoň úsmevom či kývnutím hlavy by mu mal dať najavo, že ho registruje,“ vraví lektorka zákazníckeho servisu Iveta Pupišová s tým, že dobrý dojem spravíme len raz.

Rovnako dôležité, ako si zákazníka získať, je aj si ho udržať, dodáva Klein. „Na opakovanú návštevu ho prilákame cez spokojnosť,“ vraví a dopĺňa, že potenciálni zákazníci môžu kaviarničku či bar vyhľadať aj vďaka sociálnym sieťam.

Agresívnejší

Podnikatelia v gastre vnímajú aj inú zmenu správania svojich návštevníkov. Agresiou a slovným napádaním personálu.

„Vo všeobecnosti platí, že zákazníci sú dnes viac nervózni a agresívni. Niektorí ľudia majú pocit, že keď prídu do drahších prevádzok, kupujú si aj človeka, že to nie je obsluha, ale sluha,“ vraví Marek Schwarz.

Aj prítomní majitelia prevádzok súhlasne prikyvujú a pýtajú sa, ako reagovať na túto negativitu zákazníkov, ktorá je pre nich veľmi náročná.

„Personál to môže demotivovať, že sa snažia podať maximálny servis, a návštevníci ich vulgárne oslovujú, to nepatrí ani do krčmy a pohostinstva. V takomto prípade je dôležité, aby prišiel vyriešiť problém manažér a vedúci prevádzky, aby v situácii neostal zamestnanec sám,“ radí Pupišová.

Negatívna spätná väzba, ak je konštruktívna, je v poriadku, dokáže podnik posunúť, ale napádanie a urážanie by mal ideálne riešiť manažér, mal by sa postaviť za svojich ľudí, dopĺňa Marek Schwarz s tým, že takéto správanie vie vyústiť do odchodu zamestnancov. Sami zažili prípad, keď mladé perspektívne dievča po vulgárnom napadnutí z ich podniku nadobro odišlo.

Už sa vracajú, ale stále je ich málo

Majitelia prevádzok sa snažia prilákať nielen zákazníkov, ale aj zamestnancov. Na ich odliv mala vplyv nielen pandémia.

„Naša práca je špecifická tým, že pracujeme, keď všetci ostatní oddychujú, soboty, nedele, po večeroch. Situácia na trhu práce sa mení, v dnešnej dobe je najmä mladá generácia vedená k work life balance, cestovaniu,“ načrtáva ďalšie dôvody za výpadkom ľudí v gastro biznise Marek Schwarz.

Aj nasledovný rok bude podľa neho výzvou. Už robia nábory na školách na duálne vzdelávanie, z ich praxe však vidno, že len malé percento kuchárov či čašníkov ostáva vo svojom odbore pracovať. Časť skúsených či vyučených odišla po korone pracovať za hranice. „Ľudia sa postupne vracajú naspäť, stále je to veľký boj a presviedčanie,“ dodáva Schwarz.

Čo majú majitelia reštaurácií, kaviarní, barov či hotelov robiť, aby opäť získali personál? Dôležitý je plat. „Ľudia potrebujú mať zaplatené hypotéky, účty. Keď sa toto naplní, nastupujú ďalšie podmienky, ako uznanie či kariérny rast,“ vraví Schwarz.

No len pri dobrom ohodnotení to neostáva. „Ľudia oceňujú prostredie, aj ja by som radšej pracoval v podniku s vynoveným interiérom a vylepšeným imidžom,“ dopĺňa Marián Klein.

Pupišová dodáva, že veľmi dôležité sú aj vzťahy na pracovisku. „Ľudia často ostanú v podniku s menšou mzdou, ale v dobrom kolektíve kolegov. V tomto sektore musia byť jeden tím, ktorý si navzájom pomáha,“ vraví lektorka s tým, že majitelia by si mohli spraviť aj „inventúru“ na prevádzke a ak sa dá, zistiť, prečo ich predošlí ľudia odišli.

Speakri sa zhodujú, aby sa manažéri nebáli dať šancu aj starším ľuďom. „Zabúdame na skupinu ľudí 55 plus, bude ich viac ako mileniálov,“ vraví Schwarz s tým, že starší zamestnanci sú lojálni a vedia pracovať. Majitelia ich môžu na pracovisku kombinovať s mladými.

Praktickou radou, ako si udržať zamestnancov, je zapojiť ich do procesu spolurozhodovania, napríklad pri zostavovaní menu, keďže dobre poznajú zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 457
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 566
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 633
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 660
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 148
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 585
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 926
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 660
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 148
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 585
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 926
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu