Inovatívne riešenia pre každodenný život prináša IS–Industry Solutions

Spoločnosť IS - Industry Solutions, a. s., je na trhu jedenásť rokov, skúsenosti tímu pracovníkov sú ale približne 30-ročné.

Za ten čas sa jej podarilo dostať sa v rámci Slovenska na čelo pelotónu v oblasti riadenia verejného osvetlenia. Príkladom, ako technológie fungujú v praxi a prinášajú osoh samospráve aj obyvateľom, je mesto Žilina. Verejné osvetlenie šetrí peniaze a robí z verejných miest bezpečnejší priestor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O ďalších projektoch, vývoji a plánoch informoval Jozef Mihalčin, riaditeľ spoločnosti IS - Industry Solutions.

Tri desiatky rokov

„Naša spoločnosť dodáva elektrozariadenia pre technológie. Robíme komplexné dodávky riadenia, napájania so všetkými službami,“ hovorí Jozef Mihalčin, výkonný riaditeľ spoločnosti IS - Industry Solutions.

SkryťVypnúť reklamu

Žilinská spoločnosť vznikla v roku 2013 po niekoľkých rokoch práce v spoločnosti Siemens, ktorá prechádzala reštrukturalizáciou. IS – Industry Solutions ostal partnerom Siemensu. Zachovaná bola kontinuita práce, trhu a života so zákazníkmi.

Vlani firma oslávila desať rokov, ale tím sa začal formovať už v rokoch 1994 až 1996. „Zostava ľudí je pokope relatívne dlho a nesie si skúsenosti, ktoré nadobudla,“ hovorí.

Čím sa spoločnosť zaoberá

Dodávky možno rozdeliť na dve oblasti. Sú to dodávky komplexnej automatizácie a dodávky elektrozariadení.

V prvom prípade ide napríklad o oblasť drevospracujúceho priemyslu, o kompletné linky na výrobu drevotrieskových dosiek a pod., ďalej v oblasti výroby cementov je to automatizácia výrobného procesu. Môže tiež ísť o energetické diela, ako sú rôzne druhy elektrární – tepelné, paroplynové cykly, dnes fotovoltické elektrárne. Ďalej tiež technológie súvisiace s verejným priestorom, ako je napríklad riadenie osvetlenia.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom prípade sú to dodávky elektrozariadení pre priemyselné podniky. Sú to stavebné zákazky pri výstavbe nových priestorov, rekonštrukcií, kde firma dodáva elektrosystémy, vrátane osvetlenia, napájacie systémy, prípadne doplnené o protipožiarne systémy.

Najkomplexnejší typ zákazky sa začína projektovaním, návrhmi, dodávkou zariadení, montážami až po finálne uvedenie do prevádzky, vrátane softvérových výkonov. „Je to komplexná dodávka systému riadenia pre rôzne oblasti,“ vysvetľuje záber firmy..

Verejné osvetlenie v Žiline za tri milióny

„Tento projekt zavŕšil relatívne dlhú etapa vývoja aj v našej spoločnosti aj vývoja v tejto oblasti,“ hovorí o projekte, ktorý je na Slovensku ojedinelý.

Predchádzal tomu v roku 2008 začiatok vývoja vlastného riešenia účelového riadenia verejného osvetlenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Predtým sme využívali štandardné systémy, ktoré boli príliš robustné a ekonomicky menej výhodné,“ odôvodňuje, prečo sa vydali vlastnou cestou.

Inžinieri vyvinuli účelový systémy, aby sa ním mohli riadiť jednotlivé svietidlá v meste.

Dovtedy sa v oblasti verejného osvetlenia používali výbojkové svietidlá.

„Prvá generácia nášho systému bola určená na tieto svietidlá. Na trh prišli LED svietidlá, a tie zmenili charakter aj riadenia aj využívania osvetlenia,“ naznačuje, čo sa dialo ďalej. Bola to postupná výmena svietidiel.

V Žiline bol vývoj a, výmena svietidiel v troch fázach v roku 2018. Mesto sa rozhodlo čerpať zdroje z envirofondu a vymeniť všetky svietidlá.

„Už sme časť osvetlenie v meste riadili naším systémom, zúčastnili sme sa súťaže a v priebehu roka sme mohli zavŕšiť výmenu osvetlenia v plnom rozsahu. Riadené je naším systémom,“ hovorí.

Výhody pre mesto aj obyvateľov

Výmenou výbojkových na LED svietidlá siaha úspora energie až 60 percentám. Každé svietidlo sa dá individuálne riadiť, vytvárané sú ale skupiny. Výmena sa deje na jestvujúcej infraštruktúre.

Ako riaditeľ ďalej približuje, napájacia svieť sa stáva komunikačnou sieťou: „Má to veľkú výhodu v tom, že bez dodatočných nákladov na stavebné konania, stavebné výkony a iné je možné takto modernizovať osvetlenie.“

Mesto Žilina má teraz možnosť využívať túto infraštruktúru aj počas dňa, v režime trvalého napájania.

„Jednotlivé lokality môžeme dostať do stavu trvalého napájania. A aplikáciou ďalších prvkov to mesto môže využívať ako monitorovaciu sieť.“

Senzory poskytujú ďalšie informácie. Použité smart senzory snímajú intenzitu osvetlenia, tlak, teplotu, hluk, koncentráciu prachových častíc a iné environmentálne merania.

Nasadených bolo vyše sto kusov. Plošne sú rozmiestnené po celom území mesta.

Snímače snímajú intenzitu prirodzeného svetla, dávajú možnosť osvetlenie zapínať nielen podľa kalendára, ale podľa aktuálnej situácie prirodzeného svetla. Vplyvom svetelných podmienok – či je zamračené, slnečno - sa potreba zapnutia osvetlenie pohybuje až v rozmedzí plus mínus 30 minút. Má to význam v rámci úspor energie, ale aj v bezpečnosti. Ľudia majú osvetlenú ulicu, kedy to potrebujú. Napríklad v ranných hodinách môžu ísť do práce bezpečne.

Na miestach, kde je iba občasná prítomnosť ľudí, je možné využívať pohybové čidlá. Osvetlenie je utlmené a pri pohybe osôb sa zvyšuje intenzita.

Inštalovať sa dajú aj ďalšie zariadenia ako sú sčítače dopravy, merače rýchlosti, kamerové systémy, ktoré pomáhajú regulovať dopravu.

Každé svietidlo má riadiaci modul, v Žiline je ich viac ako 9-tisíc.

Smart lokalita Solinky

Na žilinskom sídlisku Solinku pripravila firma pred tromi rokmi živú ukážku – aplikáciu týchto riešení.

„Je tam možnosť napájania zo zásuviek, každý stĺp verejného osvetlenie môže byť zdrojom elektrickej energie cez zásuvku na bežné použitie,“ opisuje jeden z príkladov.

Robili aj skúšky a prípravu na využitie stĺpov na nabíjanie elektrozariadení v rámci elektromobilty. Ide o nabíjanie nízkymi prúdmi, nie o veľkokapacitné, rýchle nabíjanie, ale skôr doplnkové pre automobily a elektrobicykle a iné zariadenia.

Ďalším príkladom sú inteligentné priechody, ktorých je v Žilne vybraných 10 až 12.

„Ide o prisvecovanie podľa aktuálnych podmienok a prítomnosti chodcov. Zároveň mesto využíva dáta zo snímania o počte chodcov, áut, ako sa vyvíja mobilita v meste.“

Verejné osvetlenie sa dá riadiť individuálne. Napríklad na dopyt od obyvateľov - niekto má svietidlo blízko a osvetľuje mu vnútorný priestor. Dá sa individuálne nastaviť režim svietidla.

Na tejto lokalite bola prvýkrát overená funkcionalita systému. „Každé stĺp verejného osvetlenia má nálepku s telefónnym číslom a QR kódom, cez ktorý sa dostanete na nahlasovanie porúch. Technické služby môžu reagovať, odstraňovať poruchy,“ opisuje ďalšiu možnosť, ktorú systém poskytuje.

Vlastný výskum

Pred zhruba 15 rokmi sa spoločnosť pustila do vlastného vývoja.

„Všetky prvky sú nami vyvinuté a nami produkované.

Nemôžeme ale ostať pri jednom riešení, musíme ho rozvíjať. Podnety sú zvnútra spoločnosti, od zákazníkov, zo zahraničia, zmeny prináša legislatíva. To sú podnety, ktoré nám dávajú zadanie, ako pokračovať,“ naznačuje.

S vývojom začínala skupina piatich – šiestich nadšencov. Dnes má oddelenie zhruba 22 ľudí.

„Teraz finišujeme so zákazkou na diaľnici v Českej republike, kde dodávame riadiaci systém. Dlhá je viac ako 50 kilometrov, po celej dĺžke sú stovky zariadení, ktoré pomáhajú riadiť prevádzku alebo snímať informácie a posúvať ich na dispečing. Vznikla potreba analyzovať zdroj, či nevykazuje vlastnosť, na ktorú treba reagovať. Vtedy je výhoda mať vývojové oddelenie a vedieť poskytnúť takúto službu,“ hovorí Jozef Mihalčin.

Spolupráca s univerzitami

Mnohí zo zamestnancov sú absolventmi Žilinskej univerzity v Žiline alebo STÚ v Bratislave. Ako pridáva, prítomnosť univerzity v meste je pre spoločnosť zdrojom potenciálnych kolegov: „Pracujeme so študentmi, zadávame im diplomové, bakalárske práce, mnoho študentov už počas štúdia začína u nás pracovať. Niektorí potom prechádzajú k nám ako kolegovia.“

Firma má tri inžinierske oddelenia: výskumu, projekcie a automatizácie.

Ďalšie väčšie projekty

Spoločnosť IS - Industry Solutions, a. s., má za sebou aj ďalšie ekonomicky väčšie projekty v objemoch od osem do 15 miliónov eur.

Patrí k nim spolupráca s firmou Kronospan, ktorá je jedným z najväčších výrobcov drevotrieskových dosiek. Začala sa v roku 1998, keď mali prevádzku v Prešove. Žilinská firma pre Kronospan dodávala kompletnú elektrovýbavu pre veľké technologické linky, kde sa vyrábajú napríklad OSB dosky. Ich výroba sa začína štiepaním dreva na malé frakcie, pokračuje lepením, lisovaním a rezaním, formátovaním.

Aktuálne realizujú výstavbu fotovoltickej elektrárne s výkonom 10 MW v Jaslovských Bohuniciach.

„Automatizácia je tam podstatne menšia, ide hlavne o napájacie zariadenie, ktoré vyrába elektrinu. Tiež o napájanie a prevod a vyvedenie výkonu do siete. Tieto zákazky sú rozsiahle z hľadiska nákladov a robia sa v relatívne krátkom čase, v rozsahu niekoľkých mesiacov. V Jaslovských Bohuniciach by sme mali mať elektráreň o dva mesiace pripravenú na prevádzku,“ predstavuje významný projekt.

Vízia spoločnosti

Podľa slov riaditeľa od covidovej pandémie sa zmenili niektoré pomery, ktoré ovplyvnili aj žilinskú firmu. Poznačila ich aj vojna u susedov, na Ukrajine majú pobočku, ale bez výkonu. Niektoré zákazky sa zastavili.

„Stále hľadáme nové oblasti, kde by sme mohli podnikať. Jednou z nich je oblasť riadenia verejného osvetlenia. V rámci Slovenska sme v čele pelotónu. Neviem o žiadnom meste, ktoré by bolo kompletne riadené, čo sa týka osvetlenia. S mestom máme ďalšie plány, ako využívať vlastnosti systému,“ vysvetľuje Jozef Mihalčin, výkonný riaditeľ spoločnosti IS – Industry Solutions.

Ďalšou oblasťou je riadenie dopravy v rámci mestskej infraštruktúry a do svojej činnosti chcú dostať využitie umelej inteligencie, čo prináša veľmi efektívne výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 769
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 638
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 740
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu