„Aj v tých najnáročnejších situáciách apelujeme na zachovanie ľudskej dôstojnosti a úcty ku každému človeku. Veríme vo svet, kde každý človek, ktorý sa ocitne v kríze, dostane pomoc, ktorú potrebuje.“
V mnohých oblastiach, v ktorých je skrytých nespočetne aktivít a projektov naprieč Slovenskom, sú prítomné aj vaše peniaze darované formou dvoch percent z dane z príjmu. Vďaka nim šíria červenokrižiaci láskavosť a ľudskosť v tých najnáročnejších situáciách.

„Ľuďom treba pomáhať vtedy, keď to potrebujú a nie vtedy, keď máme čas,“ to sú slová Frigyesa Matusa. Hovorieval ich nielen ako starosta obce Baloň, ale aj ako dlhoročný darca krvi. Keď on sám vážne ochorel, bol to moment, ktorý všetkých zjednotil. Jeho život závisel od transfúzií. Na jeho meno prišlo darovať krv 143 ľudí. Potvrdili hĺbku jeho slov a činov o pomoci druhým. „Vy ste príkladom toho, aká je to pravda,“ ďakoval im. „Prosím, pokračujte v tomto svojom postoji, kým vám to zdravie umožní.“
„Veríme vo svet, kde každý človek, ktorý sa ocitne v kríze, dostane pomoc, ktorú potrebuje.“ - Slovenský Červený kríž |
---|
Červenokrižiaci sú lídrom v oblasti kurzov laickej prvej pomoci, venujú sa bezpríspevkovému darcovstvu krvi. Chránia zraniteľné komunity, organizujú dobrovoľníctvo, poskytujú zdravotný dozor na hromadných podujatiach, sú súčasťou krízového manažmentu, zabezpečujú humanitárnu pomoc, podporu duševného zdravia. Sú aj na miestach, kde eskaluje situácia ohľadom neregulovanej migrácie či na miestach postihnutých živelnou pohromou.
Dvadsaťpäťročný Bashir mal na prstoch rúk otvorené zapálené rany. Počas jeho dlhej cesty sa mu ani raz nedostalo lekárskeho ošetrenia. Doktor, ktorý prišiel spolu so Slovenským Červeným krížom mu rany vyčistil a zabalil. Bashir pochádza zo Sýrie, no svoju cestu začal v Libanone, kde pracoval ako predavač. Po masívnych výbuchov v auguste 2020 sa pre neho stal život v Bejrúte neznesiteľným. Keď prekročil hranice Slovenska, bol na ceste už polroka. Zažil drsné zaobchádzanie zo strany polície vo viacerých európskych krajinách. Musel sa skrývať v pohraničných lesoch a prebrodiť sa riekami. Nepoznal dobre svoje práva a neustále čelil vyhrážkam, že bude poslaný naspäť do Sýrie.
„Od nás si Bashir pýtal iba jedlo, vodu a deku. A lieky od bolesti. My mu však vieme poskytnúť omnoho viac – ľudskosť.“

V jednotlivých regiónoch Slovenska sú služby SČK rôzne. „Prevádzkujeme zariadenia sociálnych služieb pre seniorov, ľudí so špeciálnymi potrebami či ľudí bez domova. Zabezpečujeme terénne sociálne služby, požičovne zdravotníckych pomôcok, organizujeme akreditované kurzy opatrovania a opatrovania detí. Máme jedálne, zabezpečujeme opatrovateľskú aj prepravnú službu, i rozvoz obedov.“ Ročne majú viac ako 30-tisíc výjazdov, rozvezú cez 300-tisíc obedov.
Slovenský červený kríž sa o podporu verejnosti formou dvoch percent z dane uchádza aj tento rok. Hoci tieto peniaze nepredstavujú pre organizáciu vysoký podiel príjmov, sú dôležité. „Je to suma, s ktorou počítame, a vďaka nej plánujeme naše aktivity. Pomôže udržať a rozšíriť naše aktivity, posilniť pripravenosť SČK a pomôcť v prípade akejkoľvek krízy, ktorá ohrozuje ľudské životy.“
Táto humanitárna organizácia v mnohých oblastiach dopĺňa úlohu štátu a v oblasti krízového manažmentu s ním úzko spolupracuje.