S veľkým pričinením Návratu existuje od roku 1996 na Slovensku profesionálne rodičovstvo, keď sa o deti, ktoré by inak boli v inštitúcii, stará zamestnanec Centra pre deti a rodiny (predtým detský domov) vo svojej domácnosti, neraz aj popri svojich deťoch. Od roku 2004 musia byť všetky deti do šesť rokov umiestnené v profesionálnych rodinách a tzv. dojčáky - domovy pre malé deti zanikli.
„Zasadili sme sa tiež o iné zmeny, napríklad trojročnú materskú pre náhradných rodičov, aj keď si vezmú staršie dieťa, zvyšovanie príspevkov pre náhradné rodiny,“ hovorí Anna Kratochvílová. „Spolupracovali sme tiež na tvorbe zákona o rodine, vzdelávame profesionálnych rodičov, sociálnych pracovníkov ÚPSVAR, pripravujeme osvojiteľov a pestúnov a poskytujeme im dlhodobé psychologické a sociálno-právne poradenstvo. Priniesli sme tiež niekoľko špecializovaných terapeutických programov.“

„Ak by sa v každej obci na Slovensku našli dve pestúnske rodiny, mohli by sme Centrá pre deti a rodiny obrazne povedané zavrieť.“ - OZ Návrat |
---|
Od roku 2006 sa Návrat venuje aj práci s rodinami, kde je rôznym spôsobom ohrozený zdravý a bezpečný vývin detí a pracuje na posilnení rodičov, aby sa situácia zlepšila a deti nemuseli byť vyňaté a umiestnené do inštitúcie alebo náhradnej rodiny.
Sedemročný Dávid bol ešte bábätko, keď jeho mamina zomrela. Babka sa stala mamou jemu i jeho staršej sestre. Otec týchto súrodencov nedávno ukončil pobyt v zariadení na výkon trestu, ešte sa im nestihol ozvať. Dana Žilinčíková, koordinátorka Centra Návrat v Banskej Bystrici, popisuje, ako deťom chýbala láska. „Babka má veľa zdravotných problémov, je vysilená psychicky aj fyzicky. Jej manžel pred časom zomrel, bola to ďalšia strata aj pre deti. Celé tie roky, čo babka nahrádza úlohu rodičov, v rodine chýbajú peniaze. Nechýba im jedlo a strecha nad hlavou, ale skromnosť je nevyhnutná. Babka nechtiac prenáša svoje starosti na deti, a tak Dávid okrem sťažností na jeho správanie denne počúva o tom, že im niečo chýba, a čo všetko si nemôžu dovoliť kúpiť.“
Tieto obavy a sny o tom, aké by to bolo žiť v dostatku, si nosí v sebe do herne občianskeho združenia Návrat. Aj hrová terapia mu pomáha vysporiadať sa s ťažkosťami života.
Dnes sa však Dávid od financií celkom rýchlo presúva do iného zákutia herničky. Z postieľky vyberie dve bábiky a uloží mi ich do náručia. Pýtam sa ho: „Čo mám s nimi robiť?“ Dávid odpovie: „Chcem, aby si ich mala rada.“ Ticho stojí pri mne. V rukách má fľaštičku na kŕmenie, oblečenie pre bábiky, perinku. Čakám, či mi niečo z toho podá, naznačí, že ich mám kŕmiť, obliecť. On len stojí a pozerá na bábiky. Po chvíli sa pýtam znovu: „Čo chceš, aby som teraz urobila?“ A Dávid zopakuje: „Stačí, keď ich budeš mať rada. Veľmi rada.“

Do konca hrania ostávajú bábiky v mojom náručí. Dávid sa hrá s inými hračkami, ale jedným očkom stále kontroluje, či sú bábiky na svojom mieste. Veď deti majú byť s tým, kto ich má rád. Je to viac ako všetko zlato sveta.
V Návrate veria, že pre deti je stále najlepšie žiť s vlastnými rodičmi, pokiaľ sú schopní bezpečných vzťahov. Témy, ktoré potom najčastejšie riešia sú bývanie, ekonomická situácia rodiny, dlhy, práca, niekedy ich motivujeme bojovať so závislosťami, niekedy riešime aj domáce násilie, často je v rodine niekto s psychickými ťažkosťami.“
Priemerná doba pobytu dieťaťa v Centre pre deti a rodinu, ak sa tam už dostane, sú zhruba štyri roky. Mnohé tam prežijú prakticky celé detstvo. Takýchto detí je okolo 4700. „Ak by sa v každej obci na Slovensku našli dve pestúnske rodiny, mohli by sme Centrá pre deti a rodiny obrazne povedané zavrieť. Mohli by poskytovať servis rodinám a krízovú starostlivosť, ale deti by mohli žiť v rodinách. A to je náš cieľ.“
Dnes má OZ Návrat centrá v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Žiline, Trenčíne a Prešove. „Ročne sme v kontakte priemerne s 250 rodinami v ohrození, v ktorých žije okolo 600 detí a s približne 500 náhradnými rodinami, v ktorých žije zhruba 800 detí.“

Vo svojej ušľachtilej misii pokračuje Návrat aj vďaka dvom percentám z daní z príjmu. Túto možnosť považujú jeho pracovníci za veľmi významnú, pretože aktivizuje spoločnosť, ľudia môžu dať najavo, ktorá oblasť života je pre nich dôležitá, a vnímajú, že je v nej nedostatok peňazí.
Pre OZ Návrat tvoria príspevky dvoch percent z dane okolo 12 až 15 percent rozpočtu. „Znamená to, že keby sme ich nemali, tak by približne 70 až 80 rodín nedostalo naše služby,“ dodala Anna Kratochvílová. „Ale vplyv dvoch percent je väčší, pretože nám dávajú možnosť pracovať s tými rodinami, ktoré pomoc práve potrebujú, v čase, v ktorom ju potrebujú. Väčšina našich iných finančných zdrojov má totiž nejaké limity, dajú sa použiť iba v nejakom čase, na určitom mieste alebo v konkrétnej téme.“
