V Žiline otvorili v stredu 9. októbra nové inovačné centrum, ktoré má poskytnúť priestor pre rozvoj talentov a podmienky pre vzdelávanie, prácu v IT a oblasti Quantum computing. Zároveň tu predstavili prvý kvantový počítač. Priestory centra môže využívať aj odborná verejnosť a biznis partneri na workshopy či školenia.
„Myšlienka založiť inovačné centrum prišla celkom spontánne, chceli sme vytvoriť niečo, čo nebude zamerané len na biznis, ale aj na spoločenskú zodpovednosť,“ približuje projekt Mario Háronik, konateľ spoločnosti Aricoma.
Ide o priestor určený najmä pre študentov vysokých, ale aj stredných škôl či pre nadšencov IT. Nosnou témou pri vytváraní inovačného centra bola práve oblasť Quantum computing. „Nie je to len o priestore a o téme, ale aj o informáciách, ktoré vieme ponúknuť my ako firma,“ ozrejmuje Háronik s tým, že Aricoma vytvorila tím odborníkov, ktorý sa venuje práve nosným témam centra.
Počítač budúcnosti
Quantum computing sú kvantové výpočty na kvantových počítačoch, čo je úplne nová oblasť informačných technológií. Kvantový počítač však pracuje na úplne iných princípoch, ako tie čo poznáme, pretože využíva javy kvantovej mechaniky. „Počítač, ktorý máme v centre je kompletnou edukačnou platformou, nie je super výkonný, ale slúži na to, aby túto oblasť predstavil. Obsahuje v sebe kompletný kurz, cvičenia a možnosť priamo programovať,“ opisuje počítač Ivan Doboš.
„Bavíme sa o úplne inej dimenzii. Už teraz vidíme, že sú niektoré matematické úlohy, ktoré klasický počítač nebude schopný vyriešiť, prípadne by dnes na to potreboval desaťtisíce rokov. Naopak, kvantový počítač budúcnosti to bude vedieť spraviť v priebehu pár minút,“ vysvetľuje Ivan Doboš.
Študenti sa v inovačnom centre môžu s touto problematikou oboznámiť, keďže na Slovensku stále nie je ucelený študijný program pre túto tému. „Nielen, že sme otvorili inovačné centrum, ale oblasti Quantum computing sa venujeme aj tak, že chodíme už po stredných školách, máme spoluprácu s univerzitami, pomáhame akademikom a stredoškolským profesorom túto tému uchopiť,“ podotýka Ivan Doboš.
Spoločnosť nesie názov Aricoma len od začiatku roka 2024 a venuje sa širokej škále oblastí, od IT infraštruktúry, kybernetickej bezpečnosti, podnikovým aplikáciám či vyvíjaniu vlastných softvérov. „Pre zákazníkov vytvárame rôzne agendové systémy, mnoho firiem chce mať špecializované riešenia, pretože so štandardnými licenčnými to nie je možné pokryť. Preto vyvíjame softvéry na zákazku,“ približuje jednu z oblastí spoločnosti Háronik.

Umelá inteligencia má potenciál v biznise
Aricoma sa rovnako zaoberá aj umelou inteligenciou, ktorú registrujeme najmä posledné dva roky, no odborníci sa jej venujú už desaťročia.
„Až s nástupom generatívnej umelej inteligencie sa dostala táto technológia masívne k ľuďom, od začiatku roka 2023 je to bežná súčasť mobilných telefónov a naše deti nám dávajú lekcie z jej používania,“ hovorí o rozmachu umelej inteligencie Ivan Doboš, ktorý zároveň podotýka, že v Aricome ju vnímajú predovšetkým ako príležitosť pre zákazníkov, ako si vylepšiť svoj biznis.
V Českej republike má spoločnosť za sebou projekt, kde je umelá inteligencia využívaná na kontrolu vozoviek a stavu ciest. Pomocou kamerových záznamov vie táto technológia vyhodnotiť, ktoré úseky je potrebné opraviť.
Umelú inteligenciu by vedeli implementovať aj do športu. „Je to všetko len o dátach a matematike,“ hovorí Doboš. Konateľ spoločnosti Háronik predstavil projekt, kedy by vďaka umelej inteligencii vedeli vyhodnotiť, či má daný športovec predpoklad byť v budúcnosti úspešný.
„Počas zápasov aj pri tréningoch sa generuje množstvo dát, od maličkých detí ich vedia monitorovať. Naskytuje sa tak otázka, ako zužitkovať dáta z histórie a tie súčasné, ktoré vznikajú. Či by umelá inteligencia vedela vyhodnotiť, porovnať a pozrieť sa na dané informácie tak, že nám povie, u ktorého hráča je najväčší predpoklad na úspech,“ vysvetľuje Háronik, ktorý zároveň potvrdzuje, že AI by s tým nemala problém.

Kvantové počítače posilnia AI
Výborným a žiadaným prepojením je práve spojenie umelej inteligencie s kvantovými počítačmi.
„Vďaka sile kvantových počítačov bude AI múdrejšia a zároveň nám bude pomáhať vylepšovať možnosti kvantových počítačov. Je to ako kruh, v ktorom si navzájom pomáhajú,“ hovorí Ivan Doboš.
Aj vďaka sile týchto počítačov by mohla byť umelá inteligencia v budúcnosti samostatná.
„Pravdepodobne sa budú diať veci a nemôžeme vylúčiť, že táto technológia sa bude sama vyvíjať a zlepšovať. Dá sa na to pozrieť ako na riziko, ale aj ako na dobrú vec. Nebojme sa jej, ani toho, čo nás čaká. AI vytvorili ľudia na náš obraz, aby nám pomáhala s problémami, s ktorými si nevieme rady,“ ďalej vysvetľuje Doboš, ktorý verí, že umelá inteligencia bude v budúcnosti kvantová a bude sa vedieť lepšie vcítiť a reagovať na naše pocity.