No osobnosti histórie z rôznych regiónov sveta stretávame aj prostredníctvom sôch, búst či pamätníkov, z ktorých sú mnohé neustále prejavom úcty. Úcty k činom, postojom či odkazom tých, ktorí urobili pre svoj národ niečo dôležité. A nielen pre svoj národ, ale neraz i pre národ iný. Aj preto niet divu, že v rôznych štátoch môžeme nájsť pamätné miesta na počesť cudzích osôb, ktoré však zrástli aj so svojim druhým domovom, pôsobiskom či aspoň situáciou. Ak na ne nezabúdame, tak môžeme povedať, že ich odkaz stále žije. Presne tak je tomu aj s osobnosťami slovenskými, ktoré už za svojho života prekročili hranice nejednej krajiny a dodnes je im tam prejavovaná úcta.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky si v zahraničí všíma nielen aktuálne politické dianie, reaguje na svetové problémy, ale nezabúda ani na to, čo patrí k slovenskej diplomacii, a to je opieranie sa o osobnosti minulosti, ktoré otvárali dvere do sveta nášmu národu a prostredníctvom ktorých nachádzame stále dobré kontakty. Minister Juraj Blanár preto pri svojich zahraničných cestách nevynecháva ani možnosť, ako sa pokloniť osobnostiam so slovenskými koreňmi, ktoré si vážia aj v cudzine. Samozrejme sa stretáva aj s našimi komunitami, s úspešnými Slovenkami a Slovákmi, i so študujúcimi a podnikajúcimi v zahraničí, ale kytice či vence patria na miesta pamätné. „Milan Rastislav Štefánik a Alexander Dubček sú osobnosťami, ktorých úctu som silno pociťoval počas rôznych ciest v rámci mojich pracovných povinností naprieč Európou,“ vyzdvihuje slovenský minister dve postavy našej histórie a tiež oporné piliere novodobej štátnosti.

Počas návštevy Českej republiky tak J. Blanár položil kyticu k pomníku gen. M. R. Štefánika v Petřínskych sadoch na pražských Hradčanoch. Bola tam osadená pred 30 rokmi v susedstve Štefánikovej hvezdárne. Tých bezmenných hrdinov z našej minulosti si uctil pri Národnom pamätníku na Vítkove s hrobom Neznámeho vojaka, ktorého stavba bola dokončená až v tridsiatych rokoch po prvej svetovej vojne, v ktorej padlo aj mnoho Slovákov. Zaujímavosťou je, že v pamätníku sú uložené aj pozostatky neznámeho vojaka z bitky pri Zborove, ako aj pozostatky neznámeho vojaka z duklianskej operácie, čo je zase silným spojivom so Slovenskom. V Nemecku sa minister zastavil pri berlínskom pamätníku A. Dubčeka. Išlo o pripomenutie si nápisu „Dubček“, ktorý sa na tamojšom múre objavil v auguste 1968, čím aj Nemci vyjadrili spolupatričnosť s našim vtedajším predstaviteľom, ktorého boj za spoločnosť s ľudskou tvárou umlčali tanky. Avšak A. Dubček má svoju bustu aj na Bratislavskom námestí v Ríme, ku ktorej položil pamätní veniec J. Blanár s delegáciou vo februári tohto roka. A v Rumunsku opäť nachádzame sochu A. Dubčeka priamo v parku v centre Bukurešti. „Považujem za samozrejmé, že si okrem aktuálnych politických otázok vždy nájdem čas, aby som si uctil tých, bez ktorých by sme možno nemali našu vlasť,“ dodáva minister zahraničných vecí Slovenskej republiky.