Slovenky a Slováci vo svete nezabúdajú na svoju vlasť

Svetom, moje svetom... Tak zneli slová, ktorými vítali naši predkovia svojich potomkov, ktorí v čase dospievania chodili do sveta za prácou.

Ťažké časy pred stáročiami sa preklopili do vojnových časov minulého storočia, a tak sa popri cestách za chlebom mnohí presúvali do zahraničia v záujme ochrany vlastných životov. Mnohí sa vrátili naspäť, či už v časoch mieru alebo po skončení krízových období, ale veľká časť našich rodákov ostala vo svete. Usadili sa tam a ak nesplynuli s tamojšou kultúrou, dodnes si zachovávajú v sebe kus Slovenska. Nosia ho nielen prostredníctvom nejakého typického prvku v oblečení, ale aj prostredníctvom jazyka, kultúry a spriaznenosti s krajinou medzi Tatrami a Dunajom.

K zahraničnej politike Slovenska patrí aj starostlivosť o tých, ktorí stále majú väzby k rodnej hrude, hoci neraz už po viacero generácií žijú na Dolnej zemi či v zámorí. Stopy slovenských predkov nachádzame takmer v každom štáte, ale niektoré sú predsa len takými silnými fenoménmi, že sa ich prostredníctvom uchováva veľký kus našej kultúry. Napríklad kovačické insitné umenie ako silný ostrov slovenského umenia uprostred srbskej kultúry, ktoré sa uchádza o zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. „Ale slovenské stopy vo svete vnímam najmä prostredníctvom ľudí. Či už tých, ktorí sa výrazne zapísali do histórie našej a neraz i tej krajiny, kde pôsobili, alebo tých, ktorí sa dodnes hlásia k Slovensku,“ reagoval slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár, keď sumarizoval svoje pracovné cesty medzi krajanmi. Za uplynulé mesiace sa pritom stihol stretnúť a rokovať so Slovenkami a Slovákmi v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, ale aj na Cypre či v Taliansku. „Vo Viedni ma veľmi pozitívne prekvapili novootvorené priestory Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku,“ dodáva J. Blanár. Áno, aj u našich susedov, s ktorými nás spája dlhá história v rámci habsburskej monarchie, stále zaznieva aj slovenčina.

V Budapešti sa okrem stretnutia s predstaviteľmi slovenskej národnostnej menšiny poklonil aj nášmu významnému dejateľovi – Jánovi Kollárovi. K jeho pamätnej tabuli položila slovenská delegácia veniec, aby si pripomenuli autora dôležitej Slávy dcéry, ktorej prvé vydanie uzrelo svetlo sveta presne pred 200 rokmi v roku 1824. Vyznával sa v ňom k slovanstvu, z ktorého pramení aj naša slovenskosť. No hlásia sa k nej aj krajania vo väčších vzdialenostiach. „Úprimne ma teší, že po Prahe, Viedni a Budapešti som bol aj v rumunskej Oradei s našimi Slovákmi,“ hodnotí náš minister. „Tunajšia slovenská menšina predstavuje živý most medzi Slovenskom a Rumunskom.“ Tiež ocenil, že rumunský parlament vyhlásil 25. máj ako Deň slovenského jazyka a vďaka podpore tamojšej vlády si Slováci zachovávajú stále svoj materinský jazyk, tradície, kultúru i spôsob života. A tak by sme mohli pokračovať ďalej po ďalších štátoch, kde stále nachádzame slovenské stopy. Je potešiteľné, že mnohé Slovenky a Slováci vo svete nezabúdajú na svoju vlasť.

MY v EÚ

Ak si chce nejaký národ uctiť svojich významných dejateľov, pomenuje po nich ulicu, postaví na ich počesť nejakú budovu alebo vytvorí podujatie s menom konkrétnej osobnosti v názve.


Cestovanie je skvelý spôsob, ako objavovať nové kultúry, relaxovať a zbierať zážitky. Prináša však aj rôzne výzvy a nástrahy, na ktoré je dobré sa pripraviť.


Potenciál Indie dnes hodnotia mnohí odborníci vysoko. Jej ľudnatosť a hospodársky rozmach z nej robia veľmoc.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 623
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 126
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 130
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 219
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 898
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 721
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu