Gorily nahradia rušne Siemens Vectron
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa symbolicky rozlúčila s rušňami typu 350, prezývanými Gorily.
Vyše 50-ročné rušne premávať ešte neprestanú, posledné majú slúžiť až do roku 2027. Postupne ich nahradia nové rušne Siemens Vectron, ktorých prenájom ZSSK aktuálne obstaráva.
„Dnes sa symbolicky začíname lúčiť s rušňami, ktoré desiatky rokov formovali obraz železničnej dopravy nielen na Slovensku. Gorily boli dlhé roky synonymom rýchlej a spoľahlivej prepravy, no nastal čas posunúť sa vpred,“ priblížil na tlačovej konferencii generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.
Dva rušne pôjdu do múzea
Rušne Gorila so svojou maximálnou rýchlosťou 160 km/h patrili k priekopníkom medzinárodnej dopravy na linke Budapešť – Bratislava – Praha a vnútroštátnych vlakov kategórie InterCity na linke Bratislava – Košice.
„Rušne Gorily vyrábali v rokoch 1973 až 1975, určené boli najmä pre diaľkové rýchliky,“ načrtol člen predstavenstva a riaditeľ úseku prevádzky ZSSK Karol Henzély.
Spolu bolo vyrobených dvadsať rušňov, avšak dva z nich boli v minulosti zničené pri dopravných nehodách. Momentálne má ZSSK k dispozícii osemnásť rušňov, z nich polovica je vybavená starším typom Európskeho systému riadenia vlakov (ETCS).
Systém ETCS je podmienkou, aby mohli rušne jazdiť 160-kilometrovou rýchlosťou. Ak ho nemajú, môžu ísť maximálne 120-kilometrovou rýchlosťou.
„Z ďalších deviatich rušňov Gorila bez ETCS je v prevádzke ešte päť, ktoré by mali na tratiach dojazdiť v budúcom roku. Zvyšné štyri rušne sú už vyradené, dva pôjdu do múzea a dva slúžia na náhradné diely,“ doplnil Henzély.

Legendárne a najkrajšie rušne
Cieľom ZSSK sú štyri hlavné piliere. Prvým sú čoraz viac angažovaní a motivovaní zamestnanci, druhým je skvalitnenie služieb pre cestujúcich, s čím súvisí aj veľká miera digitalizácie. Tretím je udržanie finančnej stability a štvrtým modernizácia vozového parku.
„Momentálne prebieha verejné obstarávanie na nové rušne Siemens Vectron. Dnes máme prenajatých desať týchto rušňov, ktoré jazdia na expresoch medzi Košicami a Bratislavou. Ak všetko dobre dopadne, začiatkom budúceho roka by sme mali mať prvých päť týchto rušňov na trati Košice – Bratislava,“ skonštatoval Henzély.
V rámci cesty k modernizácii Železničnej spoločnosti Slovensko je cieľom priniesť cestujúcim bezpečné a ekologické vlaky, ktoré spĺňajú všetky súčasné požiadavky. Rozlúčka s Gorilami je teda symbolom novej etapy.
„Gorily sú pre mňa legendárne a najkrajšie rušne, ktoré vyrobili v Československu,“ naznačil rušňovodič Dominik Klimko.
ZSSK si prenajme 15ks rušňov Vectron
Avšak ich technický a bezpečnostný koncept už nedokáže konkurovať súčasným štandardom, náročná údržba a zastarané systémy dnes výrazne ovplyvňujú ich prevádzku. Postupné vyraďovanie týchto historických vozidiel je nevyhnutným krokom k omladeniu vozidlového parku ZSSK.
Aj podľa Klimka je dôležité, aby sa postupne vymieňali staré rušné za nové. Najmä z hľadiska bezpečnosti cestujúcich i rušňovodičov.
„Novšie rušne Siemens Vectron sú pohodlnejšie i bezpečnejšie. Je v nich klimatizácia a rušňovodič si v nich môže nastaviť rýchlosť, čo pri Gorilách nebolo možné,“ priblížil Klimko, ktorý je rušňovodičom tri roky.
Nové rušne zvýšia prevádzkovú spoľahlivosť a svojím konceptom zvýšia ekologickú šetrnosť železničnej prevádzky – na trati Praha-Bratislava-Budapešť.
ZSSK plánuje obstarať nové rušne do konca roka.
Pamätná zberateľská eurobankovka
Pri príležitosti symbolickej rozlúčky pripravila ZSSK aj nulovú zberateľskú eurobankovku s motívom rušňov Gorila. Autorom vizuálu pamätnej bankovky je grafický dizajnér a ilustrátor Adrián Ferda.
Táto exkluzívna suvenírová bankovka je v predaji od soboty 12. októbra 2024 v rámci podujatia „Ukončenie sezóny s Gorilami“, ktoré sa uskutočnilo v Železničnom múzeu SR – Bratislava východ. Predaj bankovky pokračuje na vybraných predajných miestach ZSSK po celom Slovensku. Cena jednej nulovej bankovky bude 3 eurá.
Najväčším lákadlom sobotňajšieho podujatia bol historický parný vlak ťahaný ikonickým rušňom 555.3008 Mazutka, ktorý previezol nadšencov po trase Bratislava hlavná stanica – Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka – Železničné múzeum Bratislava východ.
Okrem toho sa uskutočnila mimoriadna jazda vlakom ťahaným Gorilou na trase Železničné múzeum Bratislava východ – Trnava a späť. Na pravé poludnie prebehlo slávnostné odovzdanie dvoch rušňov typu 350 na historické účely pre Železničné múzeum SR a Albatrosklub Bratislava.
