V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Vlastním garáž a doteraz som ju prenajímal človeku, ktorý do tejto doby riadne platil nájomné dohodnuté v nájomnej zmluve medzi mnou a ním. No už mešká so splátkou nájomného skoro 30 dní.
Kontaktoval som ho v tejto veci, no stále sa vyhovára, raz tvrdil, že zajtra zaplatí, potom že dnes zaplatil. No ostalo len pri sľuboch. Teraz už ani nedvíha, telefón si vypína. Na správy ani maily neodpovedá.
Podpisom nájomnej zmluvy pritom súhlasil , že nezaplatením nájomného, zmluva okamžite stráca platnosť, končí nájomný vzťah a musí sa z garáže vysťahovať. No mojou kontrolou stále zisťujem, že vrak auta a rôzne náradia má stále v garáži, nemá v pláne sa vysťahovať, pričom nájomná zmluva už nie je platná. Nemám ako sa s ním skontaktovať. Na moje výzvy na vypratanie garáže vôbec nereaguje.
Čo môžem v tejto veci urobiť, aby to bolo v medziach zákona, aby som sám sebe neuškodil, ak chcem moju garáž riadne užívať, no teraz nemôžem, keďže sú tam jeho veci a nepojazdné auto? Môžem mu dať odviezť jeho veci na zberný dvor, skládku a vrakovisko po tom, čo mu doporučeným listom a emailom oznámim konkrétny dátum odvozu? A po tomto odvoze môžem vymeniť zámky na mojej garáži?
V tomto prípade je prvotne potrebné posúdiť nájomnú zmluvu, ktorú ste ako prenajímateľ s nájomcom uzatvorili. V nájomnej zmluve sa väčšinou ustanovuje právo prenajímateľa na vstup do prenajatého priestoru, za účelom kontroly, opravy alebo údržby.
V tejto súvislosti poukazujeme však na Občiansky zákonník, v zmysle ktorého „ak nájomca užíva veci aj po skončení nájmu a prenajímateľ proti tomu nepodá návrh na vydanie veci alebo na vypratanie nehnuteľnosti na súde do 30 dní, obnovuje sa nájomná zmluva za tých istých podmienok, za akých bola dojednaná pôvodne. Nájom dojednaný na dobu dlhšiu ako rok sa obnovuje vždy na rok, nájom dojednaný na kratšiu dobu sa obnovuje na túto dobu.“

Z tohto ustanovenia teda vyplýva jediný legálny spôsob, ako prenajímateľ môže dosiahnuť vypratanie svojej nehnuteľnosti po skončení nájomného vzťahu, a tým je podanie žaloby na vypratanie nehnuteľnosti na príslušnom súde.
Na základe súdneho rozhodnutia následne prenajímateľ môže podať návrh na vykonanie exekúcie a za asistencie súdneho exekútora prenajatú nehnuteľnosť vypratať. Svojpomoc v tomto prípade nie je možné uplatniť, nakoľko neoprávnený zásah do vlastníckeho práva nehrozí bezprostredne, a to s poukazom na §6 Občianskeho zákonníka.
Občiansky zákonník obsahuje postup, akým spôsobom sa prenajímateľ môže domáhať vypratanie svojej nehnuteľnosti.

V prípade, ak vám vznikla škoda v dôsledku neoprávneného užívania predmetu nájmu nájomcom, je možné si takúto škodu v rámci súdneho konania vymáhať. Rovnako možno požadovať aj úhradu nájomného od nájomcu za obdobie, kedy nájomca predmet nájmu užíval bez právneho titulu.
K hnuteľným veciam, ktoré má nájomca umiestnené a ktoré vniesol do predmetu nájmu, máte ako prenajímateľ, okamihom vnesenia takýchto hnuteľných vecí, právo uplatňovať si záložné právo, ktoré slúži na zabezpečenie pohľadávky prenajímateľa na úhradu dohodnutého nájomného. A v prípade, ak by nájomca neuhradil prenajímateľovi nájomné včas a riadne, tak prenajímateľ môže túto svoju pohľadávku uspokojiť zo zálohu, a to spôsobom podľa ustanovenia § 151a Občianskeho zákonníka.

Prenajímateľ však môže uspokojiť svojím záložným právom voči nájomcovi len pohľadávku týkajúcu sa nájomného, žiadnu inú pohľadávku. V prípade uplatnenia si svojho záložného práva k hnuteľným veciam nájomcu, ste povinný vykonať súpis vnesených vecí nájomcom, a to prostredníctvom súdneho exekútora.
V prípade však, že by sa nájomca rozhodol vysťahovať a so sťahovaním by začal, v takomto prípade si môžete uplatniť zádržné právo voči hnuteľným veciam nájomcu, avšak aj v tomto prípade je potrebné vykonať súpis vnesených vecí nájomcom prostredníctvom súdneho exekútora, o čo musíte požiadať na súde do 8 dní odo dňa zadržania hnuteľných vecí.
