Práve kameň, ktorý domáci nazývajú červený kameň pre vysoký obsah železa, sa stal hlavným stavebným prvkom nadšencov z vedenia cementárne, ktorí s finančnou podporou miestnej Nadácie AGAPA vystavali novodobé pútnické miesto s tradičnými sakrálnymi dielami, na hore s panoramatickým výhľadom na dolinu Považia, lemovanú vrchmi na moravskej strane. Asi žiadne pútnické miesto nevstúpilo do života ľudí a cirkvi na Slovensku ako Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva. Už po príchode a prechode cez monumentálnu kamennú bránu so súsoším Svätej rodiny a kamennými reliéfmi sv. Michala archanjela a sv. Antona Paduánskeho si pútnik uvedomí, že vchádza do výnimočného priestoru. Prvýkrát pútnik žasne nad odvahou, na akom prudkom svahu bola postavená cesta so zastaveniami krížovej cesty.

Celému areálu dominuje kríž a monumentálna socha Matky Božej. Mnohí sa pýtajú, ako je možné, že v dnešnej dobe vzniklo takéto originálne posvätné miesto. Domáci Ladčania odpovedajú: „Aj pre nás je to mozaika zázrakov.“ Dokonalým využitím terénu bol vytvorený amfiteáter, ktorý poskytuje miesta na sedenie pre niekoľko tisíc ľudí, ako mnohí hovoria, Slovensko takýto areál potrebovalo. Pútnici môžu v pohodlí počas veľkých liturgických slávení zažívať silný duchovný dotyk. Rovnako atmosféra charitatívnych koncertov na podporu pápežských misijných diel, pri ktorej celým Považím znie spev niekoľkotisícového speváckeho zboru, spája spoločenstvo na rovnakých ľudských a duchovných hodnotách a vytvára pocit spolupatričnosti. Umeleckú úroveň podujatí zvyšuje účasť najlepších operných spevákov, známych spevákov populárnej hudby, obľúbených spevákov ľudových piesní, ako aj aj špičkových hudobných telies.

Okrem viacerých veľkých pútí organizovaných v priebehu roka na Butkov prichádzajú pútnici nielen cez víkend (najčastejšie s kňazom, aby na Butkove spoločne slávili svätú omšu). Na Butkove často možno stretnúť nielen veriacich, ale aj turistov a mnoho ľudí s rôznymi telesnými obmedzeniami. Stalo sa už zaužívaným ústretovým počinom Považskej cementárne, že tých pútnikov, ktorí prichádzajú autobusmi a samostatne by nevystúpili krížovou cestou, tak im pomáhajú s vývozom. Pribúda pútnikov, ktorí prichádzajú aj na noc. V tomto roku to boli stovky pútnikov zo spoločenstva Extrémnych krížových ciest. Najnovšou aktivitou 40 pútnikov na dlhé trate, ktorí 8 dní putovali cca 250 km pešo zo Spiša na Butkov. Po príchode na Butkov priznali, že bez putujúceho spoločenstva a vzájomnej podpory by to všetci neboli zvládli.

Denná „porcia“ chôdze 35 km isto nie je pre každého, ale po tom, ako celú noc adorovali, bolo sympatické počuť: Na budúci rok pokračuje tradícia druhým ročníkom a bude nás viac. Výnimočné miesto má všetky atribúty genia loci. Mnohí ho možno aj preto, že v malých kaplnkách sú umiestnené ostatky mnohých blahoslavených a svätých, nazývajú „kúskom neba na zemi“. V jednej z pamätných kníh sme si prečítali názor jedného z pútnikov: „Butkov je slovenská mekka, sem by mal prísť každý Slovák.“