V Bratislave končia svoje podnikanie herne a kasína, ktoré majú platné licencie do augusta tohto roka a sú tak poslednými, ktoré mohli na pôde mesta v tejto oblasti podnikať. Bratislavský magistrát zaviedol zákaz kamenných herní a kasín už v roku 2021, hazard však skutočne začne miznúť z mesta až od tohto mesiaca.
Herní stále ubúda
Kamenných herní na Slovensku aj v súvislosti s čoraz prísnejšími reguláciami neustále ubúda. Z pôvodných 21-tisíc výherných zariadení, ktoré boli evidované pred piatimi rokmi, zostane po auguste tohto roka už len 6-tisíc. Naopak, zlaté časy zažíva čoraz dostupnejší online hazard. „V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že v čase, kedy Bratislava prijala tento zákaz, bolo na Slovensku jedno internetové kasíno, ktorého patrilo štátu. Medzičasom ich pribudlo ďalších pätnásť, ktorých vlastníkom sú súkromné spoločnosti a už za minulý rok sa výťažky z tohto segmentu podnikania stali číslom jeden v hazardných hrách,“ komentuje situáciu Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Populárny online hazard
Práve otvorenie trhu pre ďalšie subjekty okrem štátnej stávkovej spoločnosti a v nemalej miere aj pandémia spôsobili prudký vzostup online hazardu. Podiel internetových hazardných hier na slovenskom trhu tak v súčasnosti tvorí už viac ako 50%. Na druhej strane, legálne herne aj napriek ich postupnému zániku stále narážajú na ťažšie a ťažšie podmienky podnikania. Od júla napríklad už len ťažko zistíte, že sa nachádzate pred takouto prevádzkou. „Vzhľad herní musí byť bez akejkoľvek vizuálnej marketingovej komunikácie, bez použitia výrazných farieb, symbolov či nápisov. Bude zázrak, ak takú prevádzku nájdu samotní hráči, nieto ešte aby prilákala pozornosť náhodného okoloidúceho. Je to v prudkom kontraste oproti napríklad televíznej reklame na online hranie, ktorá sprevádza všetky významné športové podujatia,“ hovorí Dominika Hlobenová.
Čo prichádza s tvrdým zákazom
Napriek odlivu hráčov do online prostredia odborníci varujú aj pred nárastom počtu nelegálnych herní. Tie pokryjú dopyt hráčov, ktorí pred internetovým hazardom stále uprednostňujú kamenné prevádzky. „Tvrdá prohibícia, akú zaviedlo hlavné mesto, je živnou pôdou pre nelegálny hazard,“ konštatuje Dominika Hlobenová. Ako odstrašujúci príklad uvádza Nitriansky kraj, kde po zavedení rovnakého zákazu herní a kasín kontrolóri opakovane nachádzajú nelegálne automaty pri raziách zameraných na odhaľovanie čierneho hazardu. „Týmto nebezpečným skupinám sa oplatí nahrádzať zhabané stroje ďalšími, keďže na rozdiel od našich legálnych prevádzkovateľov neplatia žiadne odvody a dane a nedodržiavajú ani zákonnú ochranu tých najzraniteľnejších prostredníctvom registra vylúčených osôb,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová.
Zo zákazu ťažia aj menšie obce
Kým pri Nitre zo zdanlivej prohibície ťažia nielen ilegálne živly, ale aj okolité obce, kde vyrástli veľké kasína, v Bratislave sa udial najväčší presun kamenných prevádzok do Rovinky a nová herňa vznikla aj v centre Bernolákova. Na základe presunu prevádzok do blízkeho okolia, z ktorého však už mestám neplynú žiadne výhody v podobe odvodov, viacero z nich svoje kroky prehodnotilo. „V Malackách tento rok zrušili prohibíciu a opätovne povolili kasína, v Žiline nahradí 17 malých herní 8 veľkých kasín, ktoré však majú, na rozdiel od herní, neobmedzený prevádzkový čas a nemajú strop na počet výherných zariadení umiestnených na jednej prevádzke. Tieto všeobecne záväzné nariadenia sú prijímané bez odbornej diskusie a častokrát situáciu akurát zhoršia, než aby niečo reálne vyriešili, “ hovorí Hlobenová a apeluje na otvorenie skutočného dialógu, ktorý prinesie účinné riešenia. „V opačnom prípade čas ukáže, že je namiesto prohibície vhodnejšia prísna regulácia,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.