V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
V roku 2012 (bola som rozvedená) som si kúpila dvojizbový byt od mojej mamy, ktorá v ňom doteraz býva sama, ja sa o ňu starám len návštevami 1-2x za týždeň, zatiaľ je ešte samostatná.
Mojich súrodencov sa už dedičstvo po mame netýka, v byte je všetko moje zariadenie. Problém je vtom, že v roku 2019 som sa vydala. Manžel má dve dospelé deti a ja tiež mám dve deti.
V mojom sme s mamou nikdy nebývali. Hneď od začiatku vzťahu sme žili v prenajatom byte, v ktorom spolu hospodárime. Obávam sa, či sa budem musieť v prípade smrti mamy deliť o byt s manželom alebo jeho deťmi.
Ja by som chcela, aby môj byt zdedili len moje deti a nemuseli vyplácať jeho rodinu. S manželom zvažujeme rozchod, no rozvádzať sa už nechceme. Je teda možnosť , aby som svojho manžela a jeho deti vynechala z dedičstva svojho bytu? Ako na to?
V súvislosti s uvedeným, v prípade smrti vašej mamy, to nebude mať na situáciu žiadny vplyv, nakoľko byt ste kúpili vy, a teda je vo vašom výlučnom vlastníctve. Z vašej otázky však nie je zrejmé, či došlo k prevodu vlastníckeho práva aj k hnuteľným veciam, resp. veciam, ktoré sú osobné veci vašej matky ako napr. šperky, ktoré boli v byte.
Netreba brať automaticky to, že kúpou bytu na vás prešlo vlastnícke právo k hnuteľným veciam, ktoré sa v byte nachádzajú, bez ohľadu na ich hodnotu. Ak deklarujete, že v byte je všetko vaše zariadenie, berieme to ako fakt, že máte doklady o nadobudnutí týchto vecí.

Iná situácia by bola v prípade vašej smrti. Manžel je dedičom zo zákona po manželke. V tomto prípade nie je možné ale manžela vydediť, nakoľko je zákonným dedičom a súčasná právna úprava nám upravuje iba vydedenie potomkov a to z presne vymedzených dôvodov v § 469a Občianskeho zákonníka, kde „Poručiteľ môže vydediť potomka, ak a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, d) trvalo vedie neusporiadaný život.“

Váš manžel je zákonným dedičom kde „V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.“
Na druhej strane môžete za svojho života previesť svoj majetok na svoje deti, a tým pádom, takýto majetok nebude predmetom dedenia. Ak si chcete byť istá, aby ste mali „ dosah“ na predmetný byt a nik vás z neho nevyhodil, tak jednoducho spolu s darovacou zmluvou uzavriete aj zmluvu o zriadení vecného bremena, kde ustálite okruh ľudí, ktorí budú mať právo v predmetnom byte dožiť, to znamená, že nielen vy ako darca, ale aj v prospech manžela, ktorý by takúto zmluvu podpisoval tiež.
