Počet hráčov, ktorí sa vylúčili z hazardných hier prostredníctvom samovylúčenia od minulého roka prudko narástol, informovala o tom Henrieta Vartovník Borowiecka z kancelárie generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH).
Rekordne veľa hráčov
Ku koncu mája bolo v Registri takto evidovaných takmer 17 000 hráčov, teda medziročne ide o nárast o viac ako 4000 osôb. „Zvýšenie počtu samovylúčených hráčov znamená jednoznačne dobrú informovanosť rizikových hráčov o možnostiach prevencie a je tiež znakom toho, že register je účinnou reguláciou a preventívnym nástrojom k vzniku závislostí,“ komentuje situáciu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Hlobenová.
Čo je to Register vylúčených osôb?
Register vylúčených osôb je jedným z nástrojov štátu na ochranu rizikových skupín pred problémovým hraním spravovaný Úradom pre reguláciu hazardných hier. Osoba, ktorá je zapísaná v registri, je vylúčená z účasti na všetkých hazardných hrách v online prostredí, v herniach, stávkových kanceláriách aj v kasínach. V súčasnosti eviduje ÚRHH v zozname celkovo 124 000 registrovaných osôb. „Inštitút dobrovoľného samovylúčenia je zákonný nástroj, ako byť zodpovedný voči sebe a voči svojej rodine,“ vysvetľuje pre TASR generálny riaditeľ ÚRHH Martin Bohoš.
Hovoriť viac o prevencii
„Spoločnosť o tejto možnosti, ktorá pomáha chrániť zraniteľné osoby a predchádzať škodám spôsobeným hazardnými hrami, nemá dostatočné informácie,“ pokračuje Martin Bohoš, „Preto je celospoločensky žiaduce o tomto nástroji ochrany hovoriť, a to bez akýchkoľvek predsudkov, keďže môže mať zásadný vplyv nielen na život jednotlivca, ale i na jeho blízke okolie." So slovami generálneho riaditeľa súhlasia aj odborníci, podľa ktorých je reklama na rôzne stávkové kancelárie či online hry častokrát oveľa pútavejšia než informácie, ako hrať zodpovedne. To môže mať za následok nárast počtu osôb s problémovým hraním. „Oveľa ohrozenejší sú mladiství, niekedy sú to ešte deti, ktoré priam agresívnym marketingom a uchvacujúcim dizajnom podľahnú neprekonateľnému záujmu o hru,“ uviedla pre SME Jana Žemličková, odborníčka na liečbu hazardu a iných závislostí.
Dvojaký meter
„Na jednej strane ide o masívnu reklamu na online hranie, na strane druhej o prísnu reguláciu, vďaka ktorej kamenné herne ľuďom doslova zmiznú z očí,“ uvádza Dominika Hlobenová. Po novom kamenné herne totiž podliehajú obmedzeniu týkajúcemu sa úpravy zovňajšku, vďaka ktorému tieto prevádzky nájdu naozaj len tí hráči, ktorí vedia, kde hľadať. Paradoxne, na rozdiel od online prostredia, v nich však dlhodobo funguje fyzická kontrola hráčov, ktorú vie oklamať len málokto. „Kamenné prevádzky sú najbezpečnejšie prostredie. Okrem toho, že sa do nich nedostane nikto z registra, môžete si byť stopercentne istí, že osoba, ktorá tam hrá je tá, ktorá predložila svoj doklad totožnosti. To sa pri anonymite internetu a online hrania zaručuje predsa len ťažšie,“ uzatvára Dominika Hlobenová.
Dôležitá je prevencia
Ako sa teda dá závislostiam účinne predchádzať? Odborníci jednohlasne vylučujú tvrdé zákazy, o ktoré sa v prípade kamenných herní snaží viacero miest a obcí. „Zákazy, limity a iné sankčné opatrenia zväčša nie sú účinné, lebo podnecujú k hľadaniu iných ciest,“ uvádza Žemličková. „Pri gamblingu ide o dôsledné presadzovanie politiky znižovania škôd a podporu bezpečného a zodpovedného hrania,“ pokračuje Žemličková.
Regulácia namiesto zákazu
Po prísnej, ale férovej regulácii pritom volajú aj samotní prevádzkovatelia hazardných hier. „Dlhodobo komunikujeme smerom k samosprávam, že nie je potrebné vymýšľať nezmyselné riešenia v podobe zákazov herní, ktoré so sebou prinášajú viac škody ako osohu. Účinný nástroj existuje už pár rokov a teraz to potvrdzujú aj odborníci v oblasti hrania hazardných hier. Čísla v registri vylúčených osôb hovoria jasnou rečou, že chránia práve najzraniteľnejšie osoby,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.