Na zemi či vo vzduchu, na vode aj pod hladinou. Toto sú tipy pre tých, ktorí vyhľadávajú adrenalín, radi si siahnu na dno síl a skúšajú svoju odvahu.
Ak túžite po nevšednom zážitku, určite si vyberiete.
1. S hlavou v oblakoch vo vysokej rýchlosti
V dnešnej dobe je už takmer všetko možné. Nemusíte byť vojak a viete sa povoziť v skutočnom tanku. A nemusíte byť ani pilot a viete si vychutnať let v stíhačke. Adrenalínový darček sa môže aj napriek chvíľkovej nevoľnosti hore v kokpite zmeniť na celoživotný zážitok.
A to všetko na letisku Piešťany, aj odtiaľ štartuje stíhačka L-29 Delfín so skúseným pilotom, ktorý vás rýchlosťou aj 860 kilometrov za hodinu prevedie vzduchom.

Každý pasažier absolvuje pred letom približne dvojhodinovú prípravu. Potom sa už len oblečiete do leteckého výstroja a môžete vzlietnuť. Po vzlete a nevyhnutnej adaptácii na reakciu stíhačky nasleduje let s niekoľkonásobným preťažením a ak si trúfate, tak v ponuke je aj letová akrobacia.
Podľa typu poukazu si v oblakoch môžete užiť od 15 až do 60 minút, treba si však hlbšie siahnuť do peňaženky.

2. Skúste prevetrať formulu
Ak ste vyznávačom silných motorov a vysokej rýchlosti, skúste sa previezť vo formule na regulérnom pretekárskom okruhu Slovakia ring v Orechovej Potôni. Môžete zažiť poriadny adrenalín, ktorý by ste na našich cestách iba márne hľadali.
Zrýchlenie z 0 na 100 za 3,5 sekundy a maximálnu rýchlosť 235 kilometrov za hodinu. To všetko ponúka jazda vo formule Adac Masters. Pred jazdou absolvujete podrobné školenie o vozidle, trati a spôsobe jazdy, bezpečnosť je na prvom mieste. Potom sa oblečiete do športového a sadáte priamo do formule.
V prvom a druhom kole sa zahrievajú kolesá v závese za safety car. Potom máte trať už len pre seba a môžete skúsiť, čo formula dokáže. Túto zážitkovú jazdu si môžete vychutnať od apríla do októbra.

3. Tankom po Kysuciach aj východe
Ak hľadáte adrenalínový zážitok, kysucká obec Oščadnica ich ponúka hneď niekoľko. Okrem obľúbenej bobovej dráhy vo Veľkej Rači môžete zažiť aj o niečo menej tradičnú jazdu.

Nechajte sa skúseným vodičom previezť tankom po teréne, ktorým by ste po vlastných nohách určite ísť nechceli.
Jazdí sa po štvorkilometrovej trase cez les, potoky a blato. Ak si trúfate, tank môžete šoférovať aj vy. BVP-2, na ktorom sú adrenalínové jazdy ponúkané, je bojové obojživelné obrnené pásové vozidlo, ktoré môže ísť rýchlosťou 65 kilometrov za hodinu po ceste a sedem kilometrovou rýchlosťou vo vode.
Podobnú adrenalínovú jazdu si môžete užiť aj vo Fričovciach pri Prešove. K dispozícii sú tam dve trasy, ľahšia do 10 kilometrov a náročnejšia do 20 kilometrov. Terén je nerovnomerný a zážitok z jazdy o to adrenalínovejší.
Vďaka tomu je možné zažiť pri prevezení sa v takmer 13-tonovom obrannom transportéri priam autentické pocity vojaka. Rovnako tak i následne počas spoznávania útrob tejto armádnej techniky.
Aj tu je pre odvážnych možné si za príplatok skúsiť riadenie pasového transportéra i osobne pod dohľadom skúseného inštruktora.

4. Ferraty sú len na vlastné riziko
Od mája sú v Nitre otvorené ferraty, prvé v kraji. Pohyb po dvoch zabezpečených cestách pod Pyramídou je na vlastné riziko a s povinnou výbavou. Za poplatok si ju môžete požičať.
Pohybovať sa po ferratách bez zaistenia je zakázané. Vstup nie je povolený ani počas búrky.
Deťom s výškou pod 1,5 metra sa nitrianske ferraty neodporúčajú, už na jeseň tohto roka by mali mať vlastnú trasu.
Zážitok na ferrate možno zažiť aj v srdci Slovenska – na Skalke pri Kremnici, kde sa nachádza rozmanitá a široká sieť via ferratových trás. Lezenie je tu určené pre skúsených ferratistov vybavených základným certifikovaným ferratovým setom.
Vybrať si možno päť ciest v rámci Via ferrata Komín a ďalšie cesty od obtiažnosti B vyššie vo ferratovom svete. Nachádza sa tu aj najťažšie ferratová cesta na Slovensku s názvom F-ÚHA s obtiažnosťou F. Na svoje si prídu aj najmenší, ktorí môžu zabávať v detskom raji.

5. Freediving vyrovná pretlak myšlienok
Vyskúšajte freediving, teda potápanie v slovenských podmienkach. Ide u nás o relatívne nový šport, ktorý naberá na obľube. Ide o prirodzený spôsob potápania, pri ktorom sa netreba spoliehať na techniku a prístroje.
Potápač pracuje len s vlastným telom, svojou mysľou a schopnosťou uvoľniť sa a relaxovať. Môže ísť o rekreačné potápanie medzi rybami, objavovanie tajov pod vodnou hladinou, alebo aktívny a čisto športový freediving, pri ktorom potápač skúša svoje možnosti a snaží sa prekonať či už v hĺbke, do akej sa ponorí, alebo v čase, ktorý dokáže stráviť pod hladinou.
Potápať sa možno v prírodných nádržiach ale aj interiérových bazénoch.
Pri nedodržaní zásad môže ísť o potenciálne nebezpečný šport, môže ho však skúsiť každý – pod dohľadom skúseného inštruktora. Objednať kurz je možné online.

6. Pri splave Váhu pomôžu aj prírode
Splavovanie našej najdlhšej rieky Váh nepatrí medzi extrémne adrenalínové aktivity, no ochranári z Považia ho posunuli na vyššiu úroveň. Zážitkom je najmä pre deti. Spojili príjemné s užitočným a každý rok organizujú ochranársky splav Váhu, najčastejšie z Trenčína do Piešťan. Cieľom je rieku nielen spoznať z člna, no vo vybraných lokalitách aj zastaviť a pomôcť prírode.
„Splav je v rámci Slovenska výnimočný, pretože naň nejdeme len preto, aby sme splavili rieku, ale aby sme pomohli chráneným územiam v okolí Váhu,“ priblížil člen občianskeho združenia Pre Prírodu Jakub Cíbik, ktorý je zároveň aj fotografom, filmárom a ekológom. Jednou z častých zastávok sú Beckovské Skalice v katastrálnom území obce Beckov. V tejto prírodnej rezervácii ochranári spolu s dobrovoľníkmi napríklad hrabú seno či pomáhajú odstraňovať náletové dreviny.

Splav úseku medzi Trenčínom a Piešťanmi tak trvá pár hodín, no môže sa predĺžiť aj na dva dni, kedy jeden deň rieku spoznávajú a splavujú a druhý pracujú. „Pre ľudí je to aj zážitok, vidia zaujímavé časti Váhu, ktoré bežne ako peší neuvidia, navyše objavia zvyšky kolmých brehov, lužné porasty a rôzne živočíchy. Často stretávame potápače či rybáriky, ktoré v okolí rieky žijú. Splav je väčšinou pokojný, na tomto úseku je len zopár úsekov trochu viac adrenalínových, takže v pohode na naše akcie chodia aj rodičia s väčšími deťmi,“ vysvetlil Cíbik.
Tohtoročný splav Váhu s ochranármi sa koná od 25. do 28. júla, svoju účasť je potrebné nahlásiť e-mailom. „Nahlásenie je potrebné pre rezerváciu gumených nafukovacích člnov, no ak sa chce niekto pridať na vlastnom člne, nemáme s tým problém,“ doplnil.

