Vodné plochy a prírodné nádrže sú ekologickou alternatívou ku komerčným kúpaliskám, ktorú v letných mesiacoch vyhľadáva množstvo ľudí.
Miesta vhodné na kúpanie, oddych pri vode, rybolov či vodné športy možno nájsť v rôznych kútoch Slovenska.
Prinášame niekoľko tipov na menej známe, no o to zaujímavejšie vodné plochy, pri ktorých môžete prežiť letné horúčavy.
V článku nájdete:
- Kúpanie s výhľadom na Malé Karpaty
- Slovenský Balaton
- Priehrada s kráľovskými možnosťami
- Neopakovateľný zážitok na Malom Dunaji
- Priehrada na Záhorí vyzerá ako prímorská
- Päť jazier obklopených lesmi
- Bezplatný vstup, kúpanie aj rybačka
- Jazero pre ľudí v plavkách aj vojakov
- Bývalá hasičská nádrž ako prírodné kúpalisko
- Aj na Slovensku môžete obdivovať medúzky
- Biokúpalisko bez chémie
Kúpanie s výhľadom na Malé Karpaty

V Suchej nad Parnou v Trnavskom okrese v blízkosti Sušianskeho hája nájdete vodnú nádrž Suchá. Ide o umelo vytvorenú vodnú nádrž na Podhájskom potoku, ktorá bola vybudovaná na ochranu obcí pred povodňami.

Je to ideálne miesto na rybolov, oddych a rekreáciu vo všetkých ročných obdobiach. Je obklopená lesom a vidno z nej Malé Karpaty.
Je obkolesená trávnatými brehmi, vstup do vody je pozvoľný a na vlastné riziko. Južný okraj je obklopený chatkami. Autom je veľmi dobre dostupná.
Pripomína slovenský Balaton

Neďaleko od Trnavy a v blízkosti Bratislavy sa nachádza obec Veľký Biel. V horúcich letných dňoch sa tu môžete schladiť v priezračnom Bielskom jazere. Jazero obklopujú stromy, pláž je spevnená štrkom.
V zime je možné jazero využiť na korčuľovanie. Spolu s čarovným prostredím a čistou vodou pripomína Balaton.
Kráľova priehrada ponúka priam kráľovské možnosti

Vodná nádrž Kráľová alebo Kaskády leží na rieke Váh medzi Sereďou a Šaľou.
Nádrž dali do prevádzky v roku 1985 za účelom energetického využitia Váhu, protipovodňovej ochrany priľahlého územia, na ťažbu štrkopieskov, ale aj ako zásobník zavlažovacej vody, na splavnenie daného úseku Váhu.
Na svoje si prídu aj rybári či milovníci vodných športov, ako napríklad windsurfing, jachting či vodné lyžovanie.

Neopakovateľný zážitok na Malom Dunaji

Malý Dunaj vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe a dá sa splavovať. Jeho okolie tvorí lužný les, lúky a polia.
Najlepším obdobím na splav sú mesiace apríl až september. Je vhodný aj pre začiatočníkov. Organizuje sa od poldenného až po trojdňový.
Počas splavu rieky je možné táboriť pri unikátnych drevených vodných mlynoch v Jelke a Tomášikove.
Priehrada na Záhorí vyzerá ako prímorská

V teplom počasí sa možno osviežiť na príjemnej piesočnatej pláži s jazerom na toku rieky Teplica nad mestskou časťou Senica-Kunov.
Nádrž prešla čistením a rekonštrukciou. Vodná plocha je vhodná na kúpanie, bezmotorové člnkovanie a rybolov s možnosťou zakúpenia hosťovacieho rybárskeho lístka.

Je vybavená veľkým parkoviskom, šatňami, sociálnymi zariadeniami, lodenicou, kde si možno zapožičať loďky či vodné bicykle. K dispozícii je minigolf, tenisové a volejbalové ihrisko, obrie šachy, ruské kolky, ihrisko na plážový volejbal či detské ihrisko.
V letnej turistickej sezóne sú v prevádzke aj reštaurácia, bufet, potraviny a stánky s občerstvením. Turisti majú k dispozícii ubytovanie a taktiež náučný chodník.
Päť jazier obklopených lesmi

Rekreačné stredisko Gazárka v Šaštíne-Strážach v Senickom okrese má k dispozícii päť umelo vytvorených piesočnatých jazier a pláží. Sú v bezprostrednej blízkosti borovicových a dubových lesov, ktoré radi využívajú hubári.
Potešia sa aj rybári. Každoročne sa totiž na Gazárke konajú Rybárske preteky. Letná sezóna sa začína už v máji a končí v septembri. Bonusom pre turistov a cykloturistov sú lesné cesty a chodníky.
Zaujímavosťou sú fakultatívne výlety spojené s prehliadkou Šaštína-Stráží a Skalice a zážitkový balíček Zážitky na Záhorí.
Tona ponúka bezplatný vstup aj kúpanie a rybačku

Možnosť aktívneho oddychu s rodinou ponúka jazero Tona v Šuranoch, len na skok z Nových Zámkov. Výhodou jazera s pieskovou a štrkovou plážou je pozvoľný vstup a čistá voda.
Využiť tu možno aj reštauračné služby, ponuku bufetov, zašportovať si na streetballovom ihrisku alebo ihrisku na plážový volejbal či požičať si paddleboard. Príležitosť vychutnať si rodinný oddych podčiarkujú aj priestory pre kemping či detskú zábavu.

Brehy tohto rozľahlého štrkoviska na severovýchodnom okraji mesta, v smere na Úľany nad Žitavou, môžu využiť aj rybári. Počas letných mesiacov sa v areáli zvyknú konať aj kultúrne podujatia.
Šurianska Tona je jedna z mála prírodných plôch v Nitrianskom kraji vhodných na kúpanie. Túto sezónu sa vstupné do areálu vyberať nebude.
K jazeru chodia ľudia v plavkách aj vojaci

Je miestom rekreácie aj vojenského výcviku. Jazero Ontário sa nachádza v Sučanoch pri Martine a miestni ho v lete radi vyhľadávajú na oddych a osvieženie.
Láka plavcov, člnkárov, rodiny s deťmi aj partie, ktoré majú chuť si v prírode niečo ugrilovať. Celoročne ho využívajú rybári. A stretnúť tu možno aj uniformovaných.

K jazeru chodievajú cvičiť vojaci s technikou, časť pozemkov totiž vlastní ministerstvo obrany, ktoré tu má vojenský výcvikový priestor.
Voda je vhodná na kúpanie, na jej kvalitu si posvietili aj regionálni hygienici. Stále však treba mať na pamäti, že ide o miesto bez správcu či plavčíka, plávanie tak ostáva na vlastné riziko.
Bývalá hasičská nádrž slúži ako prírodné kúpalisko

Krásna Ves je jediná obec v okrese Bánovce nad Bebravou, ktorá má svoje vlastné prírodné kúpalisko. Nachádza sa na okraji obce smerom na Motešice vedľa futbalového a multifunkčného ihriska.
Vstup do areálu je bezplatný a časovo neobmedzený. Kúpanie je na vlastné riziko. V areáli sa nachádza detské ihrisko a posedenie pri ohnisku s možnosťou opekania. Taktiež je možné v areáli stanovať.
Kúpalisko v minulosti slúžilo hlavne ako požiarna nádrž, no už v minulosti ju stavali so zámerom vybudovať v obci kúpalisko. Vodnú nádrž spravujú hasiči i v súčasnosti.
Na Teplom Vrchu výletníci obdivujú medúzky

Vo vodnej nádrži Teplý Vrch v okrese Rimavská Sobota, známej najteplejšou vodou zo slovenských priehrad, sa už päť rokov darí medúzkam sladkovodným. Drobné živočíchy sa postupne stali turistickou atrakciou. Chytajú ich do priesvitných pohárov a obdivujú.
Obávať sa ich nemusia, pretože sú neškodné. Nepŕhlia a nemajú žiadny nepriaznivý dopad na zdravie ľudí. Už pred troma rokmi to potvrdili aj regionálni hygienici z Rimavskej Soboty.
Medúzky sladkovodné tiež nemajú negatívny vplyv na kvalitu vody.

„Na Slovensku po prvýkrát tento druh medúzky spozorovali v 60. rokoch 20. storočia v mŕtvych ramenách Dunaja v Gabčíkove a neskôr v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy pred tridsiatimi rokmi,“ uviedol Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, s tým, že nie je škodlivá a neprodukuje žiadne toxické látky.
„Dokonca pôsobí ako malá čistiareň, pretože požiera planktón,“ podotkol s tým, že tento živočích v štádiu medúzy žije len počas leta. Aj to musí teplota vody presiahnuť 20 °C.
„Inak je väčšinu života v štádiu polypa, v ktorom môže prečkať aj niekoľko rokov,“ dodal.
Biokúpalisko Levočská dolina

V blízkosti Levoče sa nachádza jedinečné biokúpalisko v prírode Levočskej doliny, šesť kilometrov od okresného mesta. Biokúpalisko tvoria tri nádrže – rybník, kúpacia nádrž a externá biológia.
Zaujímavosťou je, že tunajšia voda neobsahuje žiadne chemické látky. Čistenie vody zabezpečujú riasy aj vodné rastliny. Po okraji kúpacej nádrže sú plytké štrkové zóny, cez ne sa voda prečerpáva do externej biológie.
Prečerpávanie zabezpečuje kvalitu a čistotu vody. Kúpanie môže doplniť aj možnosť rybolovu. Rybársky lístok tu nie je potrebný, personál zaškolí aj úplných začiatočníkov.