Sú malé, niekedy sa zmestia len do jednej izby či nenápadného domčeka. Nie sú také slávne ako dobre známe veľké expozície.
Napriek tomu v nich možno nájsť jedinečné obrazy histórie, vzácne skvosty, odkazy našich predkov či životné príbehy slovenských velikánov.
Toto sú najkrajšie netradičné múzeá, o ktorých ste doteraz možno vôbec nepočuli.
V článku sa dočítate o týchto múzeách:
- Sídlilo na mieste vodného mlyna v Malackách
- Vzácne krypty malackých Pálffyovcov
- Jedinečné balneologické múzeum v Piešťanoch
- Viacero expozícií aj mimo mesta Skalica
- Unikátny vodný mlyn v Jahodnej
- Múzeum dobového bývania v Kútoch
- Tajomné menhiry v Holíči
- Architektonický skvost Sumorovec v Borskom Mikuláši
- Slávna Knižnica Aponiovcov z Oponíc
- Letecké múzeum Slavnica
- Múzeum vykopané v podzemí, Liptovský Ján
- Dedinské múzeum v Bušinciach
- Rodisko dvoch významných Slovákov v Uhrovci
- Múzeum historických hodín v Budimíre
- Mineralogické a banícke múzeum v Bojniciach
1. Múzeum najprv sídlilo na mieste vodného mlyna

Múzeum Michala Tillnera založili v Malackách na počesť akademického maliara Michala Tillnera v roku 1975. Spočiatku sa nachádzalo v zrekonštruovanom objekte miestneho vodného mlyna.
Neskôr ho presunuli do budovy Mestského centra kultúry na Záhoráckej ulici. Hlavnou expozíciou je Záhorácka izba, kde môžete vidieť, v akých podmienkach žili ľudia v minulosti.

V izbe je dobový nábytok či maľovaná keramika a ukážky najstaršieho zdobenia habánskej keramiky pochádzajúce z centier habánskych keramikárov, napríklad z obce Veľké Leváre, Sobotište, z Modry, Stupavy či samotných Malaciek. K tomuto múzeu patria aj krypty pod františkánskym kostolom.
2. Vzácne krypty posledných malackých Pálffyovcov

Pod kostolom v Malackách sa nachádzajú starobylé krypty. Františkáni dali tieto priestory postaviť pred približne 350 rokmi pre zosnulých členov svojho rádu. V podzemí sa nachádza približne 200 zosnulých.
Pochovali sem aj významných obyvateľov Malaciek či posledných malackých Pálffyovcov. Návštevníci môžu vidieť aj srdce Jána Pálffyho uložené v striebornej kazete, kostol s kaplnkou s totožnou kópiou schodov, po ktorých kráčal Ježiš Kristus k Pilátovi. Krypty sú k dispozícii po dohode minimálne deň vopred.
3. Unikátne balneologické múzeum

Vznik Balneologického múzea v Piešťanoch súvisí s tamojšími kúpeľmi. Múzeum návštevníkom približuje históriu a kultúru kúpeľov.
Nájdete tu expozíciu prírodných vied, archeológie, numizmatiky či expozíciu Ludwiga van Beethovena a Milana Rastislava Štefánika. Súčasťou múzea je aj Pamätná izba Ivana Kraska, ktorý bol zaslúžilým národným umelcom.
4. Majú rôzne expozície aj mimo mesta

Na Záhorí sa nachádza múzeum aj v Skalici. Je zložené z niekoľkých častí. Hneď v prvej je umiestnená veľkoplošná mapa Záhoria a znaky 85 záhorských miest a obcí. Nájdete v ňom národopisnú časť, historickú, archeologickú, ale aj časť venovanú osobnostiam regiónu.
Múzeum disponuje tiež vysunutými expozíciami, ktorými sú Družstevné múzeum Samuela Jurkoviča v Sobotišti, Expozícia dejín Prietrže, Múzeum v Kopčanoch a Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana.
5. Zachovalo sa ich len pár, jeden z nich je v Jahodnej

Na Slovensku sa v minulosti mnohí ľudia živili spracúvaním obilia. Mlynov bolo mnoho, zachovali sa však len štyri. Patrí medzi ne aj kolový vodný mlyn v Jahodnej v okrese Dunajská Streda. Zrenovovali ho a vyhlásili za technickú pamiatku ľudového mlynárstva.

Mlyn sa nachádza pri obci v chatárskej oblasti Alba Régia. Obľúbeným prístupom k nemu je priplávanie na člne pri populárnom splavovaní vodného toku Malého Dunaja, ktorý je tu pomerne dravý a čiastočne zatarasený malebnými ostrovčekmi s bujnou vegetáciou.
Mlyn bol zrekonštruovaný v roku 1999 a jeho majiteľom sú Západoslovenské energetické závody.
6. Dobrovoľníci zriadili múzeum dobového bývania

Nadšenec folklóru Filip Húšťava a historik Richard Drška už pred viac ako desiatimi rokmi začali robiť všetko pre to, aby obnovili a zachovali tradície v ich obci.
Zriadili, zatiaľ provizórne, obecné múzeum dobového bývania a zrekonštruovali 200-ročnú stodolu. V múzeu v Kútoch v Senickom okrese možno vidieť unikátne kroje z regiónu, dobový nábytok, keramiku a mnohé iné.
7. Tajomné a kultové menhiry

V Holíči možno nájsť kultové objekty – Holíčske megality. Sú to otesané kamene uložené vo dvore jednej z bývalých manufaktúrnych budov. Pochádzajú z pravekého rondelu.
Najväčší kameň má dĺžku až 6,8 metra, nad zemou však vyčnieva 4,5 metra. V minulosti mali pravdepodobne astronomický a najmä magický význam.
Kamene sa objavili v roku 1988 pri výkopových prácach pod Kalváriou. Rondely sú v strednej Európe datované do obdobia pred 5500 až 6500 rokmi. Kamene sú celoročne voľne prístupné verejnosti.
8. Sprístupnili architektonický skvost

V Borskom Mikuláši otvorili novú expozíciu roľníckeho domčeka, prezývaného Sumorovec, aby pripomenuli mladším generáciám život a podmienky bývania dedinského človeka. Obec ho pred rokmi zachránila pred zbúraním a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou. Je jednou z najstarších stavieb ľudovej architektúry na Záhorí.
Domček bol obývaný až do roku 1984. Príbeh záchrany započal ešte zhruba pred tridsiatimi rokmi. Toto malé obecné múzeum funguje spôsobom, že ho na požiadanie otvoria, dokonca je k dispozícii aj zamestnankyňa, ktorá poskytne výklad.