V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Môj manžel zdedil pred svadbou 5/16 rodinného domu, v ktorom doteraz bývam. V dome žijú aj ďalší spolubývajúci, ktorí majú nejaké svoje podiely a každý z nás má svoj byt, ktoré ale nie sú zapísané na liste vlastníctva ako byty, stále je tam len jeden dom, z ktorého každý vlastní podiely.
Minulý rok mi manžel zomrel a teraz ma čaká dedičské konanie. Ako dedič som ja a manželov syn z prvého manželstva. Čiže budeme ten jeho podiel 5/16 dediť na polovicu? Manželov syn však chce svoj podiel na dome vyplatiť.
Aké mám ďalšie možnosti, keď na vyplatenie jeho podielu finančné prostriedky nemám? Môžem ďalej v byte bývať a za akých podmienok? Čo v prípade, že sa odsťahujem, bude s mojím podielom? Kto si ešte môže odkúpiť jeho podiel? Čo v prípade, že nikto z nás, nebude mať na odkúpenie tohto podielu finančné prostriedky alebo záujem?
Začneme odpovedať postupne na jednotlivé otázky. Po poručiteľovi dedia v prvej skupine poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
Je teda nesporné, že z domu, kde bol váš manžel podielový spoluvlastník a vlastnil spoluvlastnícky podiel vo veľkosti 5/16, sa tento podiel rozdelí medzi vás dvoch dedičov, na každého rovnakým dielom. Nie je vylúčené, pokiaľ by existoval aj iný majetok, ktorý je predmetom dedenia, že sa dohodnete, aby napríklad pozemky a hotovosť zdedilo dieťa a vy si ponecháte spoluvlastnícky podiel v dome.

Podmienkou akéhokoľvek iného dedenia ako na polovicu, lebo ste dvaja dedičia s rovnakým právom na dedenie, je dohoda. Nemôže vás obrazne povedané tlačiť, aby ste ho vyplatili.
Ak prostriedky na vyplatenie nemáte, jednoducho budete spoločne aj so synom poručiteľa podielový spoluvlastník nehnuteľnosti, každý so svojím spoluvlastníckym podielom. Tak ako existovala dohoda medzi vami zostávajúcimi podielovými spoluvlastníkmi v dome, kto čo užíval a čomu ten ktorý spoluvlastnícky podiel zodpovedal, tak sa budete musieť aj teraz dohodnúť.
Nik vás ako podielového spoluvlastníka nemôže len tak vyhodiť z domu. Samozrejme mali by ste sa podieloví spoluvlastníci stretnúť a dohodnúť sa. Nič nebráni tomu, aby práve po dedičskom konaní došlo k riadnemu zápisu bytových jednotiek a nevytváralo to problémy do budúcna.

Ak nedôjde k zmene zápisu bytových jednotiek, tak jediná možnosť zo strany jeho syna je ponuka predaja spoluvlastníckeho podielu na dome voči iným podielovým spoluvlastníkom a ak by nik nemal záujem, tak môže podať žalobu na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva spôsobom, ako sme už vyššie odpovedali.
Pokiaľ by došlo k zápisu bytových jednotiek, tak by ste so synom poručiteľa boli podielovými spoluvlastníkmi bytu a podiele na spoločných častiach, zariadeniach a prípadne k pozemku, na ktorom bytový dom stojí.

A tak isto by sa byt ocenil, ak sa nedohodnete, môže žiadať vyplatenie vtedy len od vás, alebo spoločne byt v bytovom dome predáte. Ak by ste sa odsťahovali, nemusíte byt predávať, ale spoločne by ste ho mohli prenajať. Treba sa len dohodnúť aj spoločne s ostatnými spoluvlastníkmi na vyriešení veci a predchádzaniu komplikácií do budúcna.