Kampaň pred eurovoľbami vyvrcholila a politici si v nej hľadali témy, ktoré by mohli v súčasnosti rezonovať spoločnosťou. Podľa uplynulých týždňov to vyzerá tak, že jednou z nich bol práve hazard.
Menej právomocí pre mestá a obce
Hnutie Progresívne Slovensko pracovalo s informáciou, že vláda chce zobrať mestám a obciam právo regulovať hazard, rovnaký zámer kritizoval aj Michal Šipoš z hnutia Slovensko, ktoré dokonca spustilo petíciu s názvom stophazardu. S petíciou proti hazardu prišli aj Demokrati, ku ktorým sa tiež pridala Iniciatíva Zastavme hazard. Plánovaná zmena mala údajne pochádzať z dielne Ministerstva financií, ktoré údajne plánovanú legislatívu chystá.
Planý poplach
Ministerstvo financií má však na celú vec úplne iný pohľad. „Ministerstvo financií SR v súčasnosti nepripravuje žiadnu legislatívnu úpravu, ktorá by mala obciam obmedziť kompetencie v tomto smere,“ vyjadrilo sa pre denník Postoj a pripomenulo, že dané informácie sa nezakladajú na pravde a ide doslova o šírenie poplašnej správy. O pripravovaných zmenách rovnako nevedel ani Úrad pre reguláciu hazardných hier. „Úrad sa v súčasnosti nepodieľa na žiadnej zmene zákonnej úpravy. Úrad ani nedostal v tejto súvislosti žiadnu požiadavku alebo pokyn od Ministerstva financií SR,“ uviedol ÚRHH v stanovisku pre denník Postoj.
Populárna téma pred eurovoľbami
„Napriek tomu, že kompetentný orgán opakovane viacerým médiám potvrdil, že ide o dezinformácie, chytili sa tejto neexistujúcej témy politické strany, ktoré sa z nej pred eurovoľbami snažili získať lacné politické body. Opäť im téma hazardu poslúžila na strašenie ľudí a seba prezentáciu “ konštatuje Dominika Hlobenová. Boj proti hazardu je totiž na Slovensku už dlhodobo populárnou témou, ktorú politici v prípade potreby oprašujú, čo si všimli aj odborníci. Hazard sa v poslednom období stal témou číslo jeden najmä pred komunálnymi voľbami, kedy politici priamo sľubovali presadenie prísnych regulácií. „Často sa snažíme o rýchle riešenia, ktoré verejnosť „uvidí“, hoci ich výsledky sú minimálne alebo aj kontraproduktívne. Je len málo príkladov dobrej praxe, kedy tí, ktorí majú možnosť rozhodnúť, zvolia dlhodobejšie a náročnejšie postupy, ktoré určite prinesú pozitívne výsledky, ale nie ihneď,“ hovorí Denisa Šoltésová, riaditeľka n.o. Trojlístok, ktorá sa venuje pomoci závislým a namiesto zákazov zdôrazňuje dôležitosť prevencie.
Financie pre šport aj kostoly
Dominika Hlobenová pripomína, že z hazardu plynú aj dôležité financie. Tie podľa jej slov kedysi vládni politici neváhali prerozdeľovať na rôzne účely, no teraz ich kritizujú. Väčšina z odvodov herní, ktoré prerozdeľuje Ministerstvo financií, smerovala na podporu športu, no často boli štedrí aj k cirkvi. Pčoliné, Veľaty, Vislava, Krajná Bystrá, Nižný Hrabovec, Sliač, Solčany, Sobotište, Dlhé nad Cirochou, Úbrež či Tulčík. Aj to sú obce, v ktorých rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev získala dotácie na rekonštrukciu kostolov, chrámov, kaplniek či pre ďalšie potreby. „To všetko z povinných odvodov získaných od prevádzkovateľov hazardných hier,“ zdôrazňuje Dominika Hlobenová.
Dvojaký meter
Odvody do štátnej kasy prichádzajú aj od stávkových spoločností či online hazardu, no mestá a obce samotné z takto odvedených peňazí nič nezískajú. „Robia neustále strašiaka z kamenných herní, pričom tie ako jediné podliehajú prísnej regulácií,“ hovorí Dominika Hlobenová. Obmedzenie prináša elimináciu akýchkoľvek foriem reklamy súvisiacich s danou prevádzkou v jej okolí do 200 metrov. „Pričom sme v televízii či rádiách neustále vystavení vplyvu reklamy z úplne iných odvetví hazardných hier. “ uzatvára tému Dominika Hlobenová.