Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú každých päť rokov, tento rok sa uskutočnia od 6. do 9. júna. Voliči z celej Únie zvolia celkovo 720 poslancov Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac ako pred piatimi rokmi.
Slováci volia v sobotu 8. júna, volebné miestnosti sú otvorené od 7. do 22. hodiny. Do europarlamentu si volíme 15 zástupcov Slovenska, čo je o jedného viac ako v roku 2019.
Vo voľbách sa o hlasy uchádzajú národné politické strany, ale po zvolení sa väčšina poslancov Európskeho parlamentu rozhodne stať sa súčasťou nadnárodných politických skupín. Väčšina národných strán je pridružená k celoeurópskej politickej strane.
Kto môže na Slovensku voliť?
Svoj hlas v eurovoľbách môže odovzdať občan Slovenskej republiky alebo iného členského štátu Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku.
Voliť môžu aj občania Slovenska, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku ani v inej členskej krajine Únie.
Voliči musia v deň volieb dovŕšiť minimálne 18 rokov.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu môže tento rok na Slovensku hlasovať približne 4,37 milióna voličov.
Prvýkrát môže v európskych voľbách voliť takmer 260-tisíc mladých ľudí vo veku od 18 do 23 rokov. Vyplýva to z kvalifikovaného odhadu Štatistického úradu.
Kde voliť?
Na Slovensku sa volí v príslušnej volebnej miestnosti podľa adresy trvalého pobytu. Voliči, ktorí nemôžu voliť vo svojom okrsku, mali do 7. júna možnosť požiadať obec o vydanie voličského preukazu, ktorý im umožní voliť v ktoromkoľvek volebnom okrsku na území Slovenska.
Občania Slovenska, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku ani v inej členskej krajine Únie, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Totožnosť preukážu slovenským cestovným dokladom a súčasne okrskovej volebnej komisii predložia čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
Hlasovanie zo zahraničia v Európskych voľbách nie je možné.
V prípade, že má občan Slovenskej republiky trvalý pobyt v inom členskom štáte Únie, môže voliť iba v tomto štáte, pričom volí poslancov toho štátu, v ktorom žije.
Ako voliť?
Do europarlamentu budeme voliť systémom preferenčného hlasovania. Voliči tak môžu uviesť svoje preferencie v rámci hlasovacieho lístka strany, ktorú volia.
Každý volič si môže vybrať len jednu kandidátku preferovanej strany či hnutia a v nej zakrúžkovať najviac dva preferenčné hlasy. Nemožno si vybrať kandidátov z viacerých kandidátnych listín.
Hlas bude platný aj vtedy, ak volič nezakrúžkuje nikoho a odovzdá neupravený hlasovací lístok.
Politické strany musia získať aspoň 5 percent hlasov, aby mohli byť ich zástupcovia zvolení do Európskeho parlamentu.
Na prekrúžkovanie je potrebné získať aspoň tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu.
Ako môžu voliť zdravotne znevýhodnení?
Ak volič nemôže sám upraviť hlasovací lístok z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, alebo preto, že nevie čítať alebo písať, môže mu pomôcť iná osoba. Nesmie však ísť o člena volebnej komisie.
Sprievodca podľa pokynov voliča upraví hlasovací lístok, v prípade potreby môže pomôcť s jeho vložením do obálky aj vhodením do urny.
Ľudia, ktorí sa nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti, môžu voliť napríklad aj doma. V takom prípade musia požiadať o prenosnú volebnú schránku, s ktorou prídu členovia volebnej komisie za voličom.
Kto sú kandidáti?
Zoznam politických strán, subjektov aj jednotlivých kandidátov zverejnilo na svojom webe ministerstvo vnútra.
Kompletné zoznamy kandidátov budú prístupné aj vo všetkých volebných miestnostiach.