Ako mesto na východe Slovenska pomáha študentom, mladým a športovcom

Silná Európska únia potrebuje vzdelaných ľudí s hodnotami.

Ján FerenčákJán Ferenčák
  • Vďaka bohatým skúsenostiam z riadenia samosprávy viem, ako dôležité je dať občanom dostatok priestoru a možností na športovanie.
  • Aktivity mesta Kežmarok v oblasti športu boli ocenené aj prestížnymi titulmi Európske mesto športu 2022, Najlepšie európske mesto športu 2022 a v tomto roku sme Európskou komunitou športu 2024.
  • Na zlepšovanie života mladých využívame aj európske peniaze.
  • Ako dlhoročný skúsený komunálny politik budem dôrazne presadzovať potreby slovenských regiónov v Európskej únii. Preto sa uchádzam o vašu dôveru vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Starostlivosť o vzdelanie je zodpovednosťou vyspelej spoločnosti. Veď bez vzdelania neexistuje dynamický posun. Dlhé roky sa vo vedení na rezorte školstva striedali ministri a prichádzali riešenia, často aj neodborné, pre náš školský systém. Práve preto si zaslúži našu pozornosť sa v týchto najbližších rokoch zamerať na čo najväčšiu podporu školstva a športu.

Naše mesto, Kežmarok, má pod sebou tri základné, štyri materské a jednu umelecká školu. Počas môjho pôsobenia som si dal cieľ, aby som do nášho regiónu prilákal aj vysokú školu, čo sa mi aj podarilo a v blízkosti radnice vyrástlo miesto prvého kontaktu Vysokej školy ekonómie a manažmentu so sídlom v Bratislave.

Vštepovať vedomosti do našich potomkov začíname už od prvých krokov vo vzdelávacom systéme a Kežmarčanom sa snažíme dávať možnosti na čo najväčší rast. Materské školy v meste majú svoje zameranie, ktoré je pre nich rokmi už takmer charakterizujúce a pre deti aj ich rodičov sú nápoveďou, v čom chcú, aby dieťa ďalej rástlo a naberalo prvé vedomosti. Materská škola Karola Kuzmányho podporuje tradície, Materská škola Cintorínska environmentálnu výchovu, Materská škola Nižná brána šport a Materská škola Možiarska zas biológiu.

Mesto Kežmarok plánuje zmeny, ktoré napomôžu fungovaniu škôl a školských zariadení. Po novom by materské školy prešli pod základné školy, čím by vznikli základné školy s materskými školami. Mesto Kežmarok chce naďalej podporovať rozvoj detí od predškolského veku až po základnú školu. Preto chce racionalizáciou a spájaním zabezpečiť zlepšenie podmienok v školských zariadeniach.

Od momentu, keď sa Kežmarok stal Európskym mestom športu pre rok 2022, bolo cieľom rozhýbať celé mesto. A to sa podarilo. Mesto v roku 2022 zorganizovalo viac ako 200 športových podujatí, malých aj veľkých, ktorých sa zúčastnilo takmer 8 000 ľudí. Okrem už existujúcich každoročných športových podujatí, ktorých príprava sa ešte viac zintenzívnila, spestrila sa aj ponuka celomestských športových podujatí pre verejnosť všetkých vekových kategórií, vrátane zdravotne znevýhodnených občanov.

Mestá Kežmarok, Nový Targ a Liptovský Mikuláš sú Európskou komunitou športu 2024. Výnimočnosťou tohto titulu je fakt, že ide o cezhraničnú spoluprácu partnerských miest na Slovensku a v Poľsku.

Radosť zo športu pre všetkých, rovný prístup a inklúzia sú základom, ktorý definuje, že prístup k pohybu a športu majú mať všetci bez ohľadu na ich ekonomickú či sociálnu situáciu a výsledkom by mal byť pozitívny zážitok po športovej aktivite.

Rozvoju mladých a športu pomáhajú európske peniaze aj v Kežmarku

Za pomoci projektov Európskej únie sme zrekonštruovali školy, športoviská a podporili rozvoj našej mládeže, ktorá mesto reprezentuje na medzinárodnej úrovni. Každoročne podporujeme športové kluby, ktoré si žiadajú dotácie priamo od mesta. Už tri roky sa v našom meste koná Wannado festival športu, kde majú možnosť odprezentovať sa naše mestské športové kluby. Od roku 2016 sa mi ako primátorovi mesta Kežmarok podarilo podporiť viac ako 50 projektov z oblasti školstva a športu.

V Materskej škole Možiarska sme rozšírili areál a škôlku zateplili. V Materskej škole Cintorínska sme znížili energetickú záťaž budovy a vybudovali v exteriéry prvky podporujúce tvorivosť a socializovanie sa. V Materskej škole Kuzmányho sme vybudovali detské ihrisko a školskú jedáleň.

Opravili sme strechu, odborné učebne a zakúpili schodolez v Základnej škole Nižná brána. Zateplili sme a opravili časť strechy aj investovali do odborných učební v Základnej škole Dr. Fischera. Opravili sme exteriér školy, vybudovali novú kotolňu a učebne v Základnej škole Grundschule. Prestavali sme sociálne zariadenia v Cirkevnej Základnej škole s Materskou školou sv. Kríža, ktorej budova taktiež patrí mestu. Opravili sme strechu v Dennom detskom stacionári. Inštalovali sme lezeckú stenu, revitalizovali sme areál s dopravným ihriskom, vybudovali multifunkčné ihrisko v Centre voľného času Kežmarok. Zakúpili sme grafické tablety a softvéry, klavír, čembalo v Základnej umeleckej škole Antona Cígera.

Hneď v prvom roku ako primátor mesta som vedel, že mesto s tak bohatou a dávnou športovou históriou potrebuje podporovať túto oblasť aktívnejšie a to, čo v minulosti fungovalo čo najviac zveľadiť. Každoročne podporujeme športové kluby. Dotácie pre ne sa pohybovali od 142 278 eur v roku 2020 po 297 400 eur v roku 2022. V Kežmarku sme zrekonštruovali letné kúpalisko, v Mestskej športovej hale sme úplne vymenili plynové kotolne.

V základných školách sme taktiež podporili šport vybudovaním atletického oválu a rozbežiska na Ulici Nižná brána a hokejbalovým ihriskom na Ulici Dr. Daniela Fischera. V lete zase občania majú možnosť športu na cyklistických chodníkoch v okolí mesta, či navštíviť a preveriť svoje schopnosti na pump tracku.

Najväčšou pýchou mesta je prebudovanie nefunkčného zimného štadióna na Arénu Kežmarok, kde sa postupne nákupom rolby, podporou zázemia a hokejového klubu vytvárajú ďalšie podmienky na športové vyžitie bez rozdielu veku či schopností.

Verím, že šport a vzdelanie sú spôsoby ako vedia mestá sprostredkovať svojim občanom osobnostný rast.

My v HLASe sa staráme o podporu školstva, mládeže a športu

Nám v HLASe záleží na dostupnosti vzdelania a podpore športu. Od narodenia až po dôstojnú starobu. Plníme sľub, že za jednu zo svojich priorít považujeme vytvorenie podmienok pre mladých ľudí, aby zostali študovať a neskôr i pracovať na Slovensku, prípadne aby sa sem chceli zo zahraničia vrátiť. Zároveň aj ja ako primátor Kežmarku aktívne spolupracujem s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky aj s Ministerstvom cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky a spoločne hľadáme možnosti, ako ešte lepšie a efektívnejšie pomôcť rozvoju nielen v našom meste.

Považujem za dôležité, aby Slovensko reprezentovali politici, ktorí vedia odborne hájiť záujmy slovenských občanov a ich potreby. Takí, ktorí budú témy prezentovať s patričným vzdelaním v téme a budú napĺňať blaho ľudí, ktorí im tento mandát zverili. Nie bez zdravého rozumu súhlasiť s tým, čo povie Brusel.

Preto som sa rozhodol kandidovať do Európskeho parlamentu, kde som pripravený hájiť záujmy Slovenska. Nájdete ma na kandidátke strany HLAS – sociálna demokracia (č.23) na mieste číslo 3.

Objednávateľ: Creo advertising, s. r. o., Žižkova 7801/15, 811 02, Bratislava - mestská časť Staré mesto, IČO: 51 280 299
Dodávateľ: Petit Press, a.s., Lazaretská 12, Bratislava 1 811 08, IČO: 35 790 253

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 979
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 113
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 457
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 304
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 794
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 749
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  2. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  3. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  4. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  5. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  6. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  7. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  8. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 622
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 260
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 449
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 317
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 613
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 812
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 712
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 610
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  1. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  2. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  3. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  4. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  5. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  6. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  7. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  8. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 622
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 260
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 449
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 317
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 613
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 812
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 712
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 610
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu