V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Mám 70 rokov a dvoch dospelých synov. Som vdova. Mám chalupu so záhradou, iný nehnuteľný majetok nemám. V prípade mojej smrti by som chcela odkázať tento majetok len jednému synovi. Môžem tak urobiť formou závetu? Ako právne čisto postupovať?
Z vašej otázky nie je zrejmé, či je nejaký závažný dôvod, prečo by po vašej smrti nemali dediť obidve deti. Samozrejme chápeme vašu vôľu, že chcete svoj majetok odkázať len jednému synovi. Dedenie zo závetu má prednosť pred dedením zo zákona, to znamená, že v prvom rade sa zisťuje, či poručiteľ zanechal závet a ak závet nezanechal, dedí sa zo zákona.
Závet je poslednou vôľou poručiteľa. Poručiteľ nakladá – rozhoduje o naložení so svojim majetkom, pre prípad svojej smrti t. j. ustanoví dedičov a určí ich podiely.
Závet má však svoje hranice, nakoľko poručiteľ nemôže závetom vydediť svoje deti a deti poručiteľa majú zákonný nárok na svoju časť dedičstva, keďže sú neopomenuteľnými dedičmi.

Poručiteľ môže vydediť neopomenuteľných dedičov jedine prostredníctvom vydedenia. Neuvedenie neopomenuteľných dedičov v závete neznamená, že takíto dediči nemajú nárok na dedičstvo.
Treba si aj uvedomiť, že závet nesmie obsahovať žiadne podmienky, za ktorých splnenia a v akých prípadoch by mal dedič nárok na dedičstvo.
V prípade, ak by ste sa rozhodli pre závet a v ňom by ste odkázali celý majetok len jednému zo synov, je potrebné vás upozorniť na to, že potomka zo zákona nemožno obísť, a teda druhý syn by mal nárok na polovicu zo svojho zákonného dedičského podielu z dedičstva, ktorý by mu patril v prípade vašej smrti.
Inou situáciou je, ak druhý syn sa správa spôsobom, ktorým by mohol byť z vašej strany vydedený, a teda v takom prípade môžete spísať závet, kde jednému synovi všetok majetok odkážete avšak musí existovať aj vydeďovacia listina a musí obsahovať dôvody vydedenia.

Poručiteľ môže vydediť potomka, ak v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, o poručiteľa trvalo neprejavuje skutočný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka alebo trvalo vedie neusporiadaný život.
K uvedenému poukazujeme na to, že v prípade, ak chcete ponechať majetok len jednému zo svojich synov, najlepším riešením je v tomto prípade urobiť tak ešte za života, napríklad darovacou zmluvou, s tým, že v nehnuteľnosti (rodinný dom/byt) v ktorej bývate, si spolu s darovacou zmluvou zriadite vecné bremeno doživotného bývania, aby ste mali istotu, že budete mať kde bývať až do smrti.
Rozhodne vždy odporúčame vyhľadať advokáta, uviesť mu všetky dôvody, prečo sa tak chcete rozhodnúť. Je potrebné aby ste sa zaoberali aj intenzitou vydeďovacích dôvodov a na základe podrobných informácii zvážili postup. Určite vám advokát poradí aj formu závetu.