Kyberšikana, alebo online šikanovanie, sa stáva stále vážnejším problémom na Slovensku, ovplyvňujúcim najmä mladých ľudí a zraniteľné skupiny. V digitálnom veku, kde je internet neoddeliteľnou súčasťou našich životov, je tento fenomén čoraz ťažšie ignorovať. Kandidátka do Európskeho parlamentu Paula Puškárová zo strany HLAS Sociálna demokracia predstavila svoj postoj k tejto pálčivej téme, pričom zdôraznila potrebu systematických riešení a prevencie.
Rastúci problém kyberšikany
Kyberšikana zahŕňa rôzne formy online obťažovania, vrátane posielania urážlivých správ, zdieľania ponižujúcich fotografií alebo videí, ako aj šírenia falošných informácií. Tento problém postihuje nielen jednotlivcov, ale aj celé rodiny, školy a komunity. ,,Výskumy ukazujú, že viac ako tretina mladých ľudí na Slovensku zažila kyberšikanu, čo má často devastujúci dopad na ich duševné zdravie a sociálne vzťahy."
Paula Puškárová, kandidátka do Európskeho parlamentu, je známa svojím angažovaním v sociálnych otázkach a obhajobou práv zraniteľných skupín. Vo svojom programe zdôrazňuje, že boj proti kyberšikane musí byť jednou z priorít nielen na národnej, ale aj na európskej úrovni.
"Kyberšikana je globálny problém, ktorý si vyžaduje koordinované medzinárodné úsilie. Potrebujeme prijať spoločné pravidlá a vytvoriť bezpečnejší online priestor pre všetkých občanov Európskej únie," uviedla.
Puškárová navrhuje niekoľko konkrétnych opatrení na boj proti kyberšikane:
Vzdelávacie programy: Zavedenie vzdelávacích programov na školách, ktoré by učili deti a mládež o bezpečnom používaní internetu a rozpoznávaní kyberšikany. Tieto programy by mali tiež zahrňovať tréning pre učiteľov a rodičov, aby vedeli, ako reagovať na prípadné incidenty.
Právna ochrana: Posilnenie právnej ochrany obetí kyberšikany vrátane zavedenia prísnejších trestov pre páchateľov. Puškárová zdôrazňuje potrebu aktualizovať legislatívu, aby odrážala nové formy online obťažovania.
Podpora obetí: Vytvorenie špecializovaných centier pre podporu obetí kyberšikany, ktoré by poskytovali psychologickú pomoc a právne poradenstvo. Takéto centrá by mohli spolupracovať s organizáciami občianskej spoločnosti a školami. ,,Vďaka silným komunitám dokáže jednotlivec lepšie zvládnuť ťažké životé situácie.” spomína Paula v jednom z rozhovorov.
Autor článku: Peter Kucharčík
Objednávateľ: Creo advertising, s. r. o., Žižkova 7801/15, 811 02, Bratislava - mestská časť Staré mesto, IČO: 51 280 299
Dodávateľ: Petit Press, a.s., Lazaretská 12, Bratislava 1 811 08, IČO: 35 790 253