V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Zdedili sme po otcovi dom. Štyria bratia a mama. Každý 1/5. Mama prepísala čiastku na brata, taktiež druhý brat prepísal na brata.
Čiastka ďalšieho brata sa rozdelila na dedičskom konaní na tri časti. Bratovi dve časti, mne jedna. Čiže ja vlastním svoju čiastku a po bratovi tú rozdelenú čiastku. Brat má tri čiastky a tie dve rozdelené po bratovi. Je väčšinový majiteľ.
Dal podanie na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. Chce ma vyplatiť. Ja s tým ale nesúhlasím, nakoľko je možnosť rozdelenia domu a vytvorenie dvoch samostatných vchodov.
Jemu ostane celé podkrovie, do ktorého ja nemám prístup, aj keď neprebehlo žiadne konanie o rozdelení domu. Proste má tam nepustí.
Môže súd nariadiť mne sa vysťahovať z domu, keď mi vyplatí určenú čiastku? S čím ja nesúhlasím. Aj keď je možnosť rozdelenia domu na dva vchody. Pritom pomer čiastok bude ako má byť, on bude mať v dome vyše 3,5 čiastok.
Z vami položenej otázky presne nevyplýva, kto má presne aké podiely, ale teda vychádzame z toho, že váš brat je väčšinový podielový spoluvlastník.
V prípade, že podal návrh na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, sa súd bude zaoberať otázkou, ako uvedenú nehnuteľnosť vysporiadať po prípadnom zrušení podielového spoluvlastníctva. Súd pri tom prihliada najmä na veľkosti spoluvlastníckych podielov a na účelné využitie veci.

V prvom rade sa súd bude zaoberať otázkou, či je rozdelenie nehnuteľnosti dobre možné. Ak súd posúdi, že nehnuteľnosť je možne rozdeliť tak, aby sa zachovali spoluvlastnícke podiely oboch spoluvlastníkov a aby v nehnuteľnosti exitovali dva vchody a dve reálne samostatné bytové jednotky, súd nehnuteľnosť rozdelí.
Súd skúma aj prípadné investovanie do nehnuteľnosti z pohľadu, aby ju bolo možné reálne rozdeliť. V prípade, že súd posúdi, že rozdelenie veci nie je možné, prikáže vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť.

Neznamená to automaticky, že kto je väčšinový vlastník, tak nehnuteľnosť dostane. Dôležitou vecou je aj reálna možnosť využitia nehnuteľnosti a schopnosť vyplatenia ostatných spoluvlastníkov – vo vašom prípadne jeden druhého. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd môže nariadiť jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Na uvedené otázky bude súd v rámci vysporiadania prihliadať. V prípade, že by súd prikázal nehnuteľnosť vášmu bratovi, odporúčame vám si dať vypracovať znalecký posudok na určenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti, ak by chcel váš brat konať špekulatívne a ponúknuť vám cenu, ktorá je neprimeraná, k celkovej nehnuteľnosti a jej vybaveniu.

Znalecký posudok nebude potrebný, ak sa na cene nehnuteľnosti dohodnete. Náš právny poriadok preferenčne ruší podielové spoluvlastníctvo reálnym rozdelením, ak je to možné.
Až ak to nebude možné, len vtedy by prichádzalo do úvahy po zrušení podielového spoluvlastníctva, prikázanie veci do výlučného vlastníctva jedného z doposiaľ spoluvlastníkov s povinnosťou uhradiť sumu dorovnania.