V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Pred deviatimi rokmi mi zomrel otec. Ja ako dcéra som nebola pozvaná na dedičské konanie. Keďže v tom čase som pracovala v zahraničí, tak som na to pozabudla.
Po niekoľkých rokoch som kontaktovala notára, ktorý to mal na starosti. Dozvedela som sa, že som vraj bola zatajená... Moja mama sa ku mne nepriznala. Myslím si, že notár si mal overiť, či otec mal viac detí, ale on to neurobil.
Písala som na príslušný súd, no bez odpovede. Čo s tým môžem urobiť?
V danom prípade zákon upravuje a dáva právnu istotu ochrany oprávneného dediča. Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

Keďže vaša matka sa ku vám nepriznala, je nesporné, že vedela, že oprávneným dedičom je niekto iný, bude mať právo len na náhradu nevyhnutných nákladov, ktoré na majetok z dedičstva vynaložila a je povinná vám ako oprávnenému dedičovi okrem dedičstva vydať jeho úžitky.
Jedná sa u nás v zákone o špeciálnu právnu úpravu, ktorá sa líši od všeobecnej úpravy ochrany vlastníckeho práva. Rozdiel je v tom, že toto právo sa premlčuje, premlčacia doba je trojročná a plynie od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.

Pokiaľ dedičské konanie nie je právoplatne skončené, máte právo, keďže ste dedičom, uplatniť svoje právo v tomto konaní pred príslušným súdom, ktorý prejednáva dedičstvo po poručiteľovi .
Ak došlo k právoplatnému skončeniu dedičstva, ak sa nedohodnete mimosúdne, tak vaše nároky síce nezanikli, avšak je potrebné vaše právo uplatniť prostredníctvom žaloby.