Roberta Fica previezli po atentáte vo vážnom stave vrtuľníkom z Handlovej do Banskej Bystrice.
Fica postrelil na stredajšom rokovaní vlády v Handlovej starší muž. Bezpečnostný analytik VICTOR BREINER hovorí, že zlyhala v prvom rade premiérova ochranka.
Na druhej strane za to môže aj úzus, podľa ktorého si politici vrátane prezidentky, bežne podávajú s ľuďmi na verejnosti ruky. V rozhovore aj o tom, čo to môže znamenať pre ľudí, novinárov a médiá.
Na Slovensku ide o precedens, čo to aktuálne pre spoločnosť môže znamenať?
Veľmi pekne to napísal Matúš Kostolný z Denníka N. Nie je to prvá streľba na verejne činného človeka, pretože tým prvým bol Ján Kuciak.
Môže nastať sekuritizácia spoločnosti a čo to bude znamenať?
Politicky aj legislatívne pôjdu v záujme zabezpečenia záujmov štátu nabok všeobecne vnímané ľudské práva alebo princípy právneho štátu. Podobne, ako sme mali možnosť vidieť situáciu v USA po útoku na dvojičky, ale proporčne sme úplne inde, uvádzam to ako príklad.
Pozrite sa na tlačovú konferenciu po útoku. Na to, čo hovoril Andrej Danko a Ľuboš Blaha. Všetko zvalili na médiá. Danko povedal, že už sa s vami maznať nebude. A presne o to ide. Najhoršie na tom je, že Fico akoby sám predpovedal, že nastane útok na verejného činiteľa a dostal to on sám.

Môžeme hovoriť o zlyhaní premiérovej ochranky?
Zlyhala Ficova ochranka. Na plnej čiare zlyhali bezpečnostné služby, zlyhali tajné služby. Na druhej strane je to pomerne zložitá situácia.
Na Slovensku si najvyšší vládni činitelia bežne idú podávať ruky kade-tade. Nie sme zvyknutí na level osobnej ochrany, ako v západnej Európe alebo v USA, kde je to absolútne nemysliteľné v priestore, ktorý nedokáže ochranka monitorovať.
Nikde sa nestáva, že ochrankár nedokáže kontrolovať bezprostredný okruh zvereného politika. Funguje to tak len na Slovensku, robia to všetci. Je to spoločenský úzus.
Bolo otázkou času, kedy niekto komusi vystrelí rovno do tváre. Je to pomerne predvídateľné zlyhanie všeobecného prístupu k tomu, ako sa staviame k ochrane činiteľov.
V článku sa dozviete:
- Čo dnešný útok prinesie Slovensku,
- čo to bude znamenať pre RTVS a médiá,
- ako bude vyzerať sekuritizácia spoločnosti,
- čo to môže priniesť slovenskej legislatíve,
- prečo je za útok zodpovedná ochranka,
- či mohla ochranka útoku zabrániť,
- o zvýšenej kontrole vládnych činiteľov.
V marci tohto roku sa vlámala neznáma žena do dvora prezidentky, ochranka ju však stihla zastaviť. Nebol napríklad toto varovný signál nepripravenosti, keďže dom je nepretržite monitorovaný kamerami a na ulici je taktiež ochranka?
Nie je to otázka toho, že by úrad na ochranu činiteľov nedokázal ochrániť svojich zverencov, je to skôr o nastavení a spôsobe práce. Sú nastavení na nízku úroveň nebezpečenstva.
To, že sa niekto dostane do dvoru prezidentky a až tam ho zastaví ochranka, je nevídaný škandál. Aká je to vizitka? Nebolo to nič príjemné. Mohlo sa stať, že sa tá žena dostane dnu. V tom momente nikto nevedel, či je ozbrojená. Máte pravdu, malo to byť varovným signálom.