V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Môj otec a jeho dve sestry mi darovali formou darovacej zmluvy rodinný dom aj s pozemkom a záhradami, ktoré sú ako celok súčasťou jednej parcely. Oni ako súrodenci sa medzi sebou vysporiadali a následne previedli majetok na mňa. Otec s mamou si do zmluvy nedali klauzulu o doživotnom práve.
Chceme darovaciu zmluvu zmeniť na kúpno-predajnú zmluvu.
Mám priateľku, s ktorou mám dieťa a plánujeme v budúcnosti svadbu. Žijeme v domácnosti s mojimi rodičmi. Niekde v diskusiách na fórach som čítal, že pokiaľ by sme sa v budúcnosti rozviedli, tak priateľka by nemala nárok na polovicu majetku, pokiaľ bol dedič, teda ja, obdarovaný majetkom formou darovacej zmluvy.
Čo by sa zmenilo, keby sme darovaciu zmluvu zmenili na kúpno-predajnú ešte pred našou svadbou, pripadne po svadbe?
Pripadne aké kompenzácie môže priateľka žiadať, keď u nás žije cca 5 rokov a má takú istú dobu trvalý pobyt a rozhodla by sa z nejakého dôvodu odísť.
Z vašej otázky nerozumieme, ako si predstavujete, že chcete darovaciu zmluvu zmeniť na kúpno-predajnú, kde treba povedať, že právny úkon je prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv a povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú.
Je teda nesporné, že uzavretím darovacej zmluvy ste nadobudli do svojho výlučného vlastníctva rodinný dom aj s pozemkom aj záhradami a nie je možné len tak zmeniť zmluvu na kúpno-predajnú.

Ku klauzule o doživotnom práve vašich rodičov len uvádzame, že takýto úkon nemusel byť súčasťou darovacej zmluvy. Ak vychádzame z toho, že otec a jeho dve sestry sa vysporiadali medzi sebou a darovali vám predmetné nehnuteľnosti, vaša matka ani nebola účastníkom tejto darovacej zmluvy.
Nič však nebráni tomu, aby ste dnes ako výlučný vlastník nehnuteľnosti uzatvorili ako osoba povinná s otcom aj s matkou, ako osobami oprávnenými z vecného bremena, zmluvu o zriadení vecného bremena na celej nehnuteľnosti na základe ktorej by vaši rodičia, každý osobitne mohli predmetnú nehnuteľnosť užívať, v rodinnom dome bývať až do svojej smrti.
Takto písomne uzavretú zmluvu s overeným podpisom na vašej strane môžete predložiť do katastra, aby bolo vecné bremeno zapísané. V prípade smrti toho-ktorého rodiča predložíte úmrtný list a vo vzťahu ku konkrétnej osobe bude následne vecné bremeno vymazané. Tak ako sme už vyššie uviedli, darovaním ste mohli nadobudnúť nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva.

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
Keďže ste dom nadobudli darovacou zmluvou a pred uzavretím manželstva, ide o váš výlučný majetok, ktorý sa po vašom prípadnom rozvode vysporiadávať nebude.
Pokiaľ by ste mali byť obdarovaní, teda vy aj priateľka, dar bude predmetom vášho podielového spoluvlastníctva a to platí aj keby otec a súrodenci darovali zmluvu vám dvom, v prípade, že by ste už boli manželia.
Ak neprevediete na priateľku darovacou zmluvou 1/2 predmetnej nehnuteľnosti a uzavriete manželstvo, vaše vlastníctvo sa nezmení. V prípade rozvodu manželstva, by manželka mala nárok len na polovicu toho, čo sa investovalo z prostriedkov patriacich do masy bezpodielového spoluvlastníctva manželov, do vášho výlučného vlastníctva (do domu, ktorý ste nadobudli darovacou zmluvou pred uzavretím manželstva).
Samozrejme, ak sa dohodnete na väčšej sume dorovnania, je to na vašom zvážení, my píšeme o zákonných nárokoch.

Pokiaľ u vás priateľka žije a má trvalý pobyt, z tohto spolužitia a evidencii trvalého pobytu jej samotné právo na kompenzáciu nevzniká. Ani príjem váš a ani príjem partnerky nepatrí do spoločných prostriedkov, ako je to v manželstve. Je len teda na vašom zvážení, ako sa bude podieľať na prípadných investíciách do domu, čo v danom prípade je potrebné najlepšie dohodnúť písomne.
V tomto prípade, vzhľadom na veľký rozsah problematiky odporúčame obrátiť sa na advokátsku kanceláriu a prebrať si jednotlivé možnosti nielen z pohľadu partnerského vzťahu, ale aj následne z pohľadu prípadného uzavretia manželstva.