V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Ja mám 70 rokov a manželka 68. Sme manželia vyše 30 rokov. Pre oboch je to druhé manželstvo. Manželka má z prvého manželstva syna, ja dcéru. Obe deti žijú v zahraničí. My spolu deti nemáme.
Nakoľko sa nám už deti vyše 5 rokov neozývajú a nezaujíma ich náš život na Slovensku, chceli by sme si pred našou starobou vysporiadať majetok, čo sme spolu nadobudli dvomi zmluvami, ktoré by boli uložené u notára.
A to tak, že počas života by som ja odkázal všetok svoj majetok manželke a to isté by urobila ona so svojim majetkom. Ak by jeden z nás zomrel, aby ten druhý, ktorý ostane, nemal pre starobu problémy s behaním a vybavovačkami po notároch, súdoch a právnikoch.
Po smrti jedného by jednoducho začala platiť uzatvorená zmluva a druhá zmluva, teda toho čo ostal na žive, by sa anulovala alebo stratila platnosť. O tom, čo by sa stalo s našim majetkom, nech rozhodne pozostalý.
Ak by sa po smrti deti ozvali, tak im za svojho života môže pozostalý dať majetok a aj spísať s nimi dedenie. Ak by sa to dalo, nechceme ich vydediť, pretože nič zlého nám neurobili, len akosi na nás zabudli.
A ak by prebiehalo dedičské konanie, ťažko by ich hľadali v ich krajinách (syn si zmenil meno na anglicky znejúce a dcéra sa vydala ) a nemáme ich adresy pobytu v daných krajinách a medzitým pre dĺžku konania by mohol zomrieť aj ostávajúci člen našej rodiny.
Ak by ich právnici dovtedy nenašli, majetok by prepadol štátu a to nechceme. Je nejaké rozumné riešenie?
Vaša otázka je široko koncipovaná a je v nej veľa právnych úkonov, od ktorých očakávate želaný stav. Nie je to však takto možné. Za života môže vlastník nakladať so svojím majetkom, ale nie je možné uzatvoriť zmluvu pre prípad smrti.
Trošku iná problematika je, pokiaľ uzatvoríte zmluvu za života, má všetky právne náležitosti, podáte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností a jeden účastník by zomrel pred samotným povolením vkladu.
Nie je možné si povedať, že podpíšem dve zmluvy a jedna z nich bude platná a druhá neplatná. Ako sme už vyššie uviedli, aj tu je potrebné poukázať na to, čo je právny úkon.

So smrťou fyzickej osoby zákon spája zánik jej spôsobilosti mať práva a povinnosti. Fyzická osoba smrťou prestáva byť právnym subjektom.
Pokiaľ chce niekto urobiť poriadok vo svojom majetku pre prípad smrti, je potrebné toto riešiť formou závetu. Závet musí urobiť poručiteľ osobne. Závet môže zriadiť každá fyzická osoba, musí byť však plne spôsobilá vlastnými úkonmi nadobúdať práva a povinnosti.
Čo sa týka samotných závetov, ich spísanie, teda máme na mysli podstatné náležitosti a formu upravuje Občiansky zákonník.
Uvádzate, že ak by sa po smrti deti ozvali, tak im za svojho života pozostalý môže dať majetok a spísať s nimi dedenie. Ani takto zákon neumožňuje postupovať, vlastník veci môže s vecou za života nakladať podľa svojho uváženia obmedzenie má len zo zákona, ako napríklad, pokiaľ by na jeho majetok bola exekúcia, prípadne vyhlásený konkurz.
Dedenie prináleží zo zákona na prejednanie súdom, ktoré týmto poverujú notárov. Nemôže si nikto z nás spísať dedenie.
Notár vždy zisťuje okruh dedičov a určite nemôže sa uspokojiť s tým, že dedič žije mimo územia Slovenskej republiky a preto dediť nebude. Samozrejme, bude potrebné dohľadať kontakty na uvedené osoby dedičov prostredníctvom najmä členov rodiny.

Ak máte dedičov, potomkov, nie je možné, aby majetok prepadol štátu. Pokiaľ sa dedí zo zákona, máme štyri dedičské skupiny. Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadne štátu..
Z vášho vyjadrenia vyplýva, že neuvažujete ani o vydedení, kde samozrejme musia byť presne špecifikované dôvody vydedenia. V tomto prípade to znamená, že ak svojich potomkov nechcete vydediť a spíšete závet, v ktorom odkážete svoj majetok len pozostalej manželke, je potrebné vás upozorniť, že v takomto prípade nemôžete obísť svojich potomkov, ktorí majú nárok na svoj zákonný podiel, teda polovicu zákonného podielu.
Predpokladáme, že sú vaše deti už dospelé, a teda budú dediť zároveň s pozostalým manželom, pretože ak by ste závetom odkázali všetko inej osobe a obišli by ste svoje deti, v tejto časti by bol závet neplatný.
Odporúčame vám obrátiť sa na advokáta, ktorý vám po prejdení jednotlivých vecí určite najlepšie poradí a nájde spôsob riešenia vašej situácie, či už vysporiadaním majetku za života alebo pre prípad smrti.