Svet okolo nás sa neustále mení a my sa denne stretávame s témami, ku ktorým často nedokážeme zaujať jednoznačný postoj. A ani spoločnosť mnohokrát nevie na zmeny a problémy pružne reagovať. V našej poradni sa preto budeme orientovať na riešenie tých najaktuálnejších. Odpovedá Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (KDH).
Otázka: Tento obraz sme ako rodičia, starí či krstní rodičia alebo ako starší súrodenci zažili azda všetci: Keď malému dieťatku rastú zuby, v jeho ústach skončí okrem vlastných ručičiek asi všetko, čo dokáže chytiť. Aby neohrýzalo hocičo, radšej mu podáme hračky, ktoré považujeme za bezpečné, na to určené, a napokon, aj to najprirodzenejšie, čo by sa malo jeho rukách ocitnúť. Lenže, čo ak sú tieto, najčastejšie plastové hračky, plné chemikálií toxických pre ľudských organizmus?
Podstatná časť hračiek, s ktorými sa hrajú naše deti, pochádza z Číny. A to aj hračky od renomovaných firiem, pri ktorých už automaticky očakávame, že za ich cenu dostaneme garanciu kvality.
Mnohé, aj cenovo drahšie hračky, však podľa najnovšej štúdie obsahujú toxické látky a ťažké kovy ako olovo či arzén, ktoré ohrozujú zdravie a vývoj detí. Napriek tomu, že trh EÚ patrí medzi najbezpečnejšie na svete, nebezpečné hračky sa stále dostávajú do rúk našich ratolestí.
Pri kontakte s nimi môže byť narušený zvlášť citlivý endokrinný systém najmenších. Hračky sú pritom škodlivé nielen, keď ich deti obliznú či do nich hryzú, ale už aj samotnou prítomnosťou v miestnosti. Toxíny z nich sa totiž dostávajú do tela aj vdychovaním. Pri množstve hračiek, ktorými sú obklopené naše deti, ide o naozaj vážny problém.
Celou vecou sa zaoberám aj na medzinárodnej úrovni ako spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), krajiny, odkiaľ pochádza až 70 % hračiek na našich trhoch. Téma sa dostala aj do Európskeho parlamentu a napokon sme prijali návrh nového nariadenia, ktoré prináša prísnejšie pravidlá, aby sme viac ochránili zdravie našich detí. Niektoré látky budú v hračkách úplne zakázané. Prostredníctvom novozavedených digitálnych pasov pre hračky posilníme dosledovateľnosť pôvodu výrobkov a sprísnime kontrolu ich súladu s európskou legislatívou pri dovoze do EÚ.
Prijaté opatrenia však myslia aj na potenciálny dopad čoraz používanejších digitálnych hračiek na kybernetickú bezpečnosť, kognitívny vývoj a duševné zdravie detí, ochranu súkromia či osobných údajov. Hračky s umelou inteligenciou (AI) spadajú pod európsky zákon o AI, digitálne prepojené hračky musia zase dodržiavať pravidlá kybernetickej bezpečnosti EÚ.
Všetci sme spotrebitelia a mojím cieľom v službe občanom je hľadať spôsoby, ako nám EÚ dokáže pomôcť, v tomto prípade zabezpečiť práva a ochranu, ktoré potrebujeme my aj naše deti. Je pre mňa dôležité, aby sme vytvárali priestor, v ktorom sa budeme cítiť bezpečne a vedeli sa zodpovedne rozhodovať.