V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Sme tri vlastníčky (sestrenice) pozemku – ornej pôdy. Jedna z nás svoju tretinu užíva a dve tretiny užíva cudzia osoba, ktorej to dovolil ešte pred smrťou otec sesternice.
Právo užívať túto pôdu cudzou osobou by sme chceli ošetriť nájomnou zmluvou. Bojíme sa, aby sa raz nezmenil zákon a aby pôda neprešla do vlastníctva užívateľovi.
Ak nebude užívateľ súhlasiť s podpisom nájomnej zmluvy, aké máme možnosti zamedziť mu jej užívanie?
V prípade, ak osoba, ktorá užíva pozemok, ktorého ste podielovou spoluvlastníčkou, nebude ochotná podpísať nájomnú zmluvu, ktorá by ju oprávňovala k užívaniu pozemku a nebude možné dosiahnuť vzájomnú dohodu, ktorou by osoba prestala predmetný pozemok užívať, prípadne pokračovala v užívaní na základe právneho dôvodu (ako napríklad nájomná zmluva), je možné domáhať sa ochrany vášho vlastníckeho práva viacerými spôsobmi.
Ochranou prostredníctvom obce: - „Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.“
Ochrana prostredníctvom svojpomoci: „Ak hrozí neoprávnený zásah do práva bezprostredne, môže ten, kto je takto ohrozený, primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť.“

V tejto situácii je dôležité, aby svojpomoc bola primeraná a sledovalo sa ňou odvrátenie bezprostredne hroziaceho neoprávneného zásahu, teda napríklad zamedzenie vstupu na pozemok tejto osobe bezprostredne v momente, kedy chce na pozemok bez právneho podkladu vstúpiť.
Pokiaľ osoba nebude rešpektovať vyššie spomenuté inštitúty, ktorými sledujete ochranu vášho vlastníckeho práva, je možnosť domáhať sa tejto ochrany aj súdnou cestou.

V tomto prípade však odporúčame najprv zaslať uvedenej osobe predžalobnú výzvu, na základe ktorej túto osobu vyzvete k upusteniu od konania, ktoré narúša váš pokojný výkon vlastníckeho práva, a teda vyzvete ju k tomu, aby sa takéhoto konania zdržala.
Oporu k danej problematike nám mimo iného poskytuje aj ustanovenie Občianskeho zákonníka, podľa ktorého má vlastník právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.