Západné Slovensko je plné jedinečných hradov a zrúcanín, tieto patria k najkrajším z nich

Tipy na výlet aj pre rodiny s deťmi.

Tematín sa nachádza v Považskom Inovci.Tematín sa nachádza v Považskom Inovci. (Zdroj: archív Mojmír Choma)

Slovensko, to nie je Bratislavský, Trenčiansky, Spišský či Oravský hrad. Za zmienku a najmä návštevu patria aj iné pamiatky, ktoré neobjavíte v každom bedekri. My sme sa rozhodli to zmeniť a ponúkame tipy na aspoň niektoré z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrad Korlátko

Zaujímavým miestom na Záhorí je zrúcanina hradu Korlátko nad obcou Cerová. Hrad je opradený rozprávkovými tajomstvami o čertovej brázde, hajdúchoch, o poklade, o tajnej ceste z hradu do kaštieľa či veľkolepom Jánošíkovi. Ide o strážny hrad, ktorý bol obývateľný až do polovice 18. storočia. Zostali na ňom len strážcovia väzňov.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi historické názvy patrí napríklad Konrádov Kameň. Korene hradu siahajú až do roku 1041. Je teda dosť možné, že je dokonca jedným z najstarších hradov na Slovensku. Slovo korlát v maďarčine znamená zábranu, zábradlie, prekážku, medzu či hranicu. Hrad teda aj svojim názvom naznačuje pôvodnú funkciu. Potvrdené historické zmienky však častejšie v súvislosti so vznikom hradu skloňujú 13. storočie. Hrad zasiahli aj tatárske boje. Jedným z majiteľov sa neskôr stal dokonca Matúš Čák Trenčiansky. Traduje sa, že v čase panovania Matúša Čáka vznikla pri hrade osada Rozbehy. Hrad postupom času schátral a po 2. svetovej vojne bol zoštátnený. V roku sa dostal na zoznam kultúrnych pamiatok, kde mu bol priradený rok zániku 1740.

Medzi zaujímavosti zo starých listín patrí aj informácia, že sa v okolí hradu nachádzali zdroje liečivej vody.

SkryťVypnúť reklamu
Písali sme Pýšime sa ako krajina hradov, pritom ich obnova je podfinancovaná. Spísali preto petíciu Čítajte 

Hrad Košeca

Nachádzal sa v blízkosti obce Košecké Podhradie v okrese Ilava, dnes po ňom zostali len stopy. Dejiny hradu Košeca sa začínajú pred rokom 1272. V 14. storočí bol známy pod menom Kassa a stal sa sídlom tunajšej provincie. V 15. storočí sa jeho majiteľmi stala rodina Lieskovských, nazývaná tiež Kasai, čiže Košecký. Postarali sa o hospodársky rozvoj okolitých majetkov i hradu. No keď sa otvorene pridali k husitom, za zradu im Matej Korvín odňal v roku 1462 Košecký hrad aj s panstvom.

V roku 1670 ho vojensky obsadil palatín Pavol Esterházy a v priebehu ďalšieho roku cisárske vojsko hrad zdemolovalo. Vojaci podmínovali a vyhodili do povetria bašty, múry a značne poškodili jeho základy a postupne sa premenil na zrúcaninu. Miesto však ponúka pekné výhľady na Strážovské vrchy, Košecké Podhradie i vzdialenejšie okolie. Výstup nie je namáhavý, bez problémov ho zvládnu aj rodiny s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad Lednica

Neďaleko Púchova, nad obcou Lednica, sa dovysoka týči skalné bralo so zrúcaninou stredovekého hradu. V minulosti doň viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty a takmer desať metrov dlhý tunel vytesaný do skaly, týmto tunelom sa do vnútornej časti hradu vchádza dodnes. Mal prívlastok strážny vďaka obchodnej ceste na Moravu. Prvé písomné zmienky sú z roku 1259, no nálezy potvrdzujú, že ľudia na brale žili už pred 2000 rokmi.

Na hrade Lednica sa vystriedalo viacero majiteľov. K najznámejších patrili Rákociovci, lúpežní bratia Podmanickí či Maťašovskí. Začiatkom 20. storočia však jeho sláva zhasla a z hradu ostali len ruiny. Už niekoľko rokov sa však na jeho obnove intenzívne pracuje. V súčasnosti patrí medzi kultúrne pamiatky Slovenska.

Súľovský hrad

Atraktívne prostredie Súľovských skál a do nich vsadený Súľovsky hrad. Ako by tam stál veky. Je jedným z najstarších hradov na Považí. Zrúcanina Súľovského hradu sa dnes zachovala už len v malom rozsahu. Pod takmer úplnú skazu hradu, ktorý kopíruje tri mohutné skalné útvary v nadmorskej výške 660 metrov, sa v minulosti podpísal požiar i zemetrasenie. Dnes zostalo z niekdajšieho strážneho a ťažko dostupného objektu vysoko nad Súľovom len niekoľko fragmentov. No je tu nádej, že sa ruinu podarí udržať, pretože aj jej sa chopili dobrovoľníci a pracujú na stabilizácii objektu.

Najobľúbenejšia trasa vedie po náučnom chodníku, ktorý sa začína v Súľove pri parkovisku. Chodník je priechodný oboma smermi, ale krajšia trasa je smerom hore po zelenej značke z parkoviska pod skalami a zostup po červenej cez Lúku pod hradom. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa totiž nachádza na zelenej trase medzi parkoviskom a hradom a ich postupné odkrývanie spríjemňuje samotný výstup. Niektoré úseky trasy sú zabezpečené reťazami.

Hrad Tematín

Hrad Tematín sa nachádza v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží temena bočnej rázsochy, ktorá vybieha západne od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou. Nepatrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku, napriek tomu je výraznou dominantou Stredného Považia.

„Postavili ho v okolo roku 1250, vlastnili ho významné rody ako Ujlakiovci, Turzovci a Berčéniovci. Hrad prešiel vo svojej histórii masívnymi prestavbami, jeho zánik datujú do obdobia okolo roku 1730. Odvtedy chátral a v roku 2007 ho začalo opravovať občianske združenie Hrad Tematín,“ uvádzajú na webovej stránku tematin.eu.

To v roku 2007 založila skupina študentov spolu s priateľmi a známymi, ktorí sa postarali o záchranu hradu. Na jar v roku 2008 začali intenzívne pracovať na kosení a pílení zelene v hrade. Do roku 2014 pracovali prevažne počas víkendov a od roku 2014 sa občianske združenie odhodlalo zapojiť do projektu Obnova kultúrneho dedičstva za pomoci nezamestnaných. Sezónni pracovníci pracovali na hrade šesť až sedem mesiacov v roku. Počas víkendov ich striedali dobrovoľníci. „V roku 2021 projekt s nezamestnanými zrušili pre nízku prioritu nového ministra. Odvtedy sa o hrad opäť starajú výlučne dobrovoľníci,“ dodali.

Neprehliadnite Ukrytý v horách. Na jeden z najrozľahlejších hradov je vstup len na vlastné nebezpečenstvo Čítajte 

Hrad Vršatec

Nad obcou Vršatské Podhradie v okrese Ilava sa nachádza hrad Vršatec, ktorý patrí medzi najvyššie položené hrady a je typickou ukážkou stredovekého hradu vybudovaného na neprístupných vápencových skalách. „Patril do skupiny strážnych hradov, ktoré zabezpečovali hranice Uhorska. Impozantný výškový rozdiel zaisťoval hradnému komplexu prirodzenú ochranu,“ informuje visit.trencin.sk. Vršatec sa už v roku 1244 spomína ako jednoduchý objekt, ktorý vybudovali ešte pred vpádom Tatárov. Chránil severné hranice a kontroloval dôležitý priesmyk na Moravu. Neobyčajne členitý terén zapríčinil rozloženie objektu do dvoch výškových úrovní. Najvyššie položená štvorboká veža zabezpečovala výhľad do širokého okolia. Hrad postupne vystriedal viacerých majiteľov. V 14. storočí ho vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, počas búrlivého roku 1707 hrad obsadili povstalecké vojská.

„Keď v nasledujúcom roku boli donútené odovzdať Vršatec cisárskym, náhodný výbuch zničil veľkú časť budov. Zvyšok potom demolovali na panovníkov rozkaz. Z gotického hradu sa tak do dnešného dňa zachovala už iba zrúcanina,“ informujú hrady.sk.

Zámok v Hlohovci

Hlohovský zámok je jednou z hlavných dominánt mesta, je tunajšou najvýznamnejšou stavebno-historickou pamiatkou. Súčasná podoba zámku sa pôvodne vyvinula zo stredovekého hradu z 11. storočia. Jeho rané počiatky siahajú až do obdobia z rokov 1111 a 1113, ktoré dokumentujú najstaršie originály Zoborskej listiny. Pôvodne hrad mal viacerých majiteľov, poslední – Erdődyovci dokončili jeho prestavbu na kaštieľ a vybudovali aj krásny zámocký park v jeho okolí.

„Zámok je tak obklopený veľkolepým parkom s jazierkom, Empírovým divadlom a altánkom. Rekonštrukcia zámku sa začala v roku 2014. S prácami začali nadšenci z Občianskeho združenia Zámok a od roku 2015 je rozsiahla rekonštrukcia plne v gescii miestnej samosprávy,“ informovala Lucia Loskotová, riaditeľka Mestského kultúrneho centra v Hlohovci. Počas štyroch rokov od začatia obnovy sa na ňu vynaložilo viac ako 2,6 milióna eur. Časť peňazí získali z rôznych grantov, zvyšok z vlastných zdrojov. Hlohovský zámok sa tak premenil na národnú kultúrnu pamiatku. Okrem zrenovovaných priestorov ponúka širokú paletu služieb a bohatý kultúrny program. V

súčasnosti zámok ponúka nevšednú formu prehliadok, návštevník má možnosť dozvedieť sa vďaka odbornému výkladu erudovaných sprievodcov historické fakty a vzápätí má možnosť konfrontovať minulosť cez virtuálnu realitu pomocou tabletov a 3D okuliarov. K dispozícii je aj Zámocký park, v ktorom rastie napríklad aj moruša nezvyčajného tvaru. Podľa legendy ukrýva tento strom žiaľ grófky za stratenou dcérou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 626
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 915
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 413
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 273
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 778
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 094
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 803
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Agresor.
  2. Ján Škerko: Donald Trump, paprče preč od Grónska
  3. Soňa Kallová: Slovenská pošta reloaded
  4. Alexandra Erdélyiová : Blaha, buď chlap!
  5. Jaroslav Karahuta: Prichádza čas na dekoncentráciu chovov hospodárskych zvierat na Slovensku.
  6. Marek Tocimák: Všetko Kým Sme
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Anna Miľanová: Citujem z knihy od Ľ.Ódora, Rýchlokurz geniality: "Vedci sa obávajú najmä rozmrazovania permafrostu, čo je vlastne pôda trvalo zamrznutá, ktorá v sebe
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 837
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 849
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 703
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 10 198
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 790
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 124
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 838
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 738
  1. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  2. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  3. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  4. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  5. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  7. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  8. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  1. Štefan Šturdzík: Agresor.
  2. Ján Škerko: Donald Trump, paprče preč od Grónska
  3. Soňa Kallová: Slovenská pošta reloaded
  4. Alexandra Erdélyiová : Blaha, buď chlap!
  5. Jaroslav Karahuta: Prichádza čas na dekoncentráciu chovov hospodárskych zvierat na Slovensku.
  6. Marek Tocimák: Všetko Kým Sme
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Anna Miľanová: Citujem z knihy od Ľ.Ódora, Rýchlokurz geniality: "Vedci sa obávajú najmä rozmrazovania permafrostu, čo je vlastne pôda trvalo zamrznutá, ktorá v sebe
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 837
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 849
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 703
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 10 198
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 790
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 124
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 838
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 738
  1. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  2. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  3. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  4. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  5. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  7. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  8. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
SkryťZatvoriť reklamu