Dvanásť tipov Lovca hradov: Možno ste o nich nikdy nepočuli, ale treba ich aspoň raz vidieť

Aj menej známe pamiatky majú svoje čaro.

Lukáš Maleček, známy aj ako Lovec hradov, navštevuje pamiatky aj so svojou rodinou.Lukáš Maleček, známy aj ako Lovec hradov, navštevuje pamiatky aj so svojou rodinou. (Zdroj: archív LM)

Lukáš Maleček (36), známy aj ako Lovec hradov, našiel vášeň v cestovaní a spoznávaní historických pamiatok Slovenska a okolitých krajín.

Navštívil už viac ako 530 hradov, zámkov či zrúcanín a precestoval osem štátov, medzi nimi Slovensko, Rakúsko, Taliansko, Česko, Slovinsko, Poľsko, Maďarsko a Chorvátsko. Cestuje sám alebo so svojou rodinou – manželkou a dvoma deťmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisiaci článok Ukrytý v horách. Na jeden z najrozľahlejších hradov je vstup len na vlastné nebezpečenstvo Čítajte 

Svoje zážitky a poznatky publikuje na vlastnej stránke www.lovechradov.sk a sociálnych sieťach. Za niekoľko rokov pripravil rozsiahly prehľad hradov spolu so zaujímavosťami a praktickými turistickými informáciami.

SkryťVypnúť reklamu

O skúsenosti sa delí aj počas besied, ktoré organizuje pre deti na školách predovšetkým v Trenčianskom kraji.

Lovec hradov sa podelil o 12 tipov na výlety k zaujímavým hradom a zrúcaninám, ktoré treba určite vidieť.

Hrádok Medzianky

Rozlohou neveľký hrádok Medzianky, ktorý dokonca nemal ani predhradie, nájdete nad obcou Medzianky (okres Vranov nad Topľou).

Na hrádok sa dá dostať aj autom, cesta je však skôr pre autá s vyšším podvozkom. Je na zvážení každého, či sa do takého dobrodružstva pustí. Čo hradu chýba na veľkosti, hravo dopĺňa svojou polohou a nádhernými výhľadmi.

Hrádok plnil aj signalizačnú funkciu. Hrad dali pravdepodobne postaviť johaniti a v polovici 15. storočia ho využívali vojenské oddiely zložené z bývalých husitských bojovníkov bratríci.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad Šebeš

Šebeš sa nachádza len pár kilometrov od Prešova nad obcou Podhradík. Je to neveľký hrad, z ktorého sa zachovali posledné zvyšky múrov.

Vedie naň nenáročný označený chodník a cesta je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Dá sa spojiť s výletom na neďaleký Kapušiansky hrad, prípadne na hrad Medzianky.

Po ceste môžete naraziť na zaujímavé nápisy na skalách.

Hrad Lipovce

Lipovce bol pôvodne kráľovským hradom, ktorý strážil obchodnú cestu z Prešova do Levoče. Jeho posledné zvyšky sa nachádzajú na hrebeni Jazvečieho kopca nad známou Lačnovskou tiesňavou.

Do dnešnej doby sa zachovala veľká kamenná veža a posledné fragmenty múrov. Prístup na hrad je z obce Lipovce.

Na hrad sa ide cez Lačňovský kaňon po červenej farbe. Po asi pätnástich minútach odbočíte doprava ku Jančovej chate a stále značeným chodníkom pokračujete k hradu.

SkryťVypnúť reklamu

Hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku

Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku má výhodu vo svojej polohe a dostupnosti. Nachádza sa priamo v meste Liptovský Hrádok, nie je potrebný dlhý výstup.

Parkovanie je zabezpečené priamo oproti hradu vo vzdialenosti do piatich minút. Prehliadky sú moderne poňaté, s audiovizuálnymi prvkami a pripravené zaujímavo pre deti aj dospelých.

Najviac však návštevníkov poteší, že sa môžu všetkého dotknúť, ohmatať všetky vystavené exponáty, alebo pohladkať kožušinu medveďa.

Hrad Lietava

Hrad Lietava sa nachádza v Žilinskom kraji, desať kilometrov južne od Žiliny v katastri obce Lietava na vysokom kopci nad obcou.

Zrúcanina hradu Lietava patrí k najrozsiahlejším hradným objektom na Slovensku, leží na ploche 9 478 metrov štvorcových.

Toto miesto je veľmi obľúbeným cieľom pre veľkých aj menších turistov. Počas roka sa tu koná veľa zaujímavých akcií. Lietava je môj obľúbený hrad a zároveň ideálne miesto pre rodinný výlet.

Zbojnícky hrad

Zbojnícky hrad, nazývaný aj Soľnohrad, bol postavený potom, ako jeho drevený predchodca zhorel po tatarskom vpáde.

aujímavosťou je, že tento starý drevený hrad stál v dnešnej prešovskej časti Solivar, no jeho nástupca už stojí o pár kilometrov ďalej nad obcou Ruská Nová Ves.

Súvisiaci článok Program slovenských hradov: Škola čarov a kúziel pre fanúšikov Harryho Pottera aj legendárne strašidlá Čítajte 

Prístup na hrad je trochu náročnejší, ale len preto, že sa po celý čas stúpa do kopca, dá sa to však zvládnuť aj s deťmi. Po asi 40- minútovom výstupe sa vám naskytne krásny výhľad do širokého okolia.

Zaujímavosťou je, že aj keď sa hrad nazýva zbojnícky, tak podľa všetkého tam zbojníci nikdy nežili.

Hrad Kamenica

Kamenica je hrad, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. Aj keď sa jedná len o jeho skromné zvyšky. Toto miesto má neskutočnú atmosféru. Veľkým plusom je, že veľká časť okolia hradu je odlesnená a miesto ponúka krásne výhľady na okolie.

Priamo pod hradom nájdete menšie bezplatné parkovisko aj s altánkom, odkiaľ vedie cesta na hrad. Cesta sa po chvíli zmení na označený náučný chodník a ide sa lesíkom. Výstup zaberie asi 30 minút.

Informačné tabule a lavičky sú už len bonusom. Tesne pod hradom môžete odbočiť k menšiemu jazierku, kde je však zakázané sa kúpať. Hrad bol zničený cisárskym vojskom, no napríklad ešte pred tým, ako jeden z mála šarišských hradov odolal bratríkom.

Hrad Gelnica

Posledné zvyšky hradu Gelnica sa nachádzajú nad rovnomenným mestom. Hrad stál na strategickom mieste a chránil mesto a okolie. Vyhorel koncom 17. storočia. Neskôr bol materiál z hradu rozobraný a použitý na stavbu radnice.

V súčasnosti na tomto mieste nájdete časť veže a posledné zvyšky múrov. Prístup je jednoduchý, po ulici Zámková sa dostanete až na hrad. Horšie je to s parkovaním, uličky sú úzke.

Preto odporúčam auto nechať na veľkom parkovisku v centre mesta a odtiaľ ísť pešo. Odmenou vám bude krásny výhľad na mesto a okolie.

Hrad Šomoška

Hrad Šomoška sa nachádza prakticky priamo na hranici s Maďarskom. Hrad je slovenský, obec pod ním je už maďarská. Čo sa týka prístupu, sú dve možnosti: veľmi ľahká z maďarskej strany, kde auto zaparkujete priamo pod hradom, alebo dlhšia a zaujímavejšia zo slovenskej strany.

Súvisiaci článok Hradnú zrúcaninu premenili na lákadlo pre turistov. Obnova Lietavského hradu je ukážková Čítajte 

Dlhšia trasa ponúka okrem hradu aj zaujímavý kamenný vodopád a kamenné more. Určite odporúčam túto trasu. Hrad je voľne prístupný a keď budete mať šťastie, nemusíte zaplatiť vstupné.

Hrad je veľmi fotogenický a sú z neho krásne výhľady na neďaleký maďarský hrad Salgó vára. Okrem spomínaného maďarského hradu sa v okolí nachádza aj veľa ďalších. Spomeniem napríklad hrad Hajnáčka, Hodejov, alebo Soví hrad.

Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad stojí na nízkom sopečnom brale a tvorí dominantu Fiľakova. Je jeden z najstarších murovaných hradov. Zaujímavosťou je, že ho zničilo veľké turecké vojsko v roku 1680 po mesačnom obliehaní.

Pekne zrekonštruovaná Bebekova veža v sebe skrýva historickú expozíciu. Zvyšok hradu sú ruiny, ale aj tie majú svoje čaro. Určite odporúčam hrad navštíviť a po jeho prehliadke pokračovať ďalej smerom na Maďarsko a pozrieť si hrad Šomoška a maďarský hrad Salgó vára.

Čo sa týka prístupu, odporúčam zaparkovať na Podhradskej ulici, odkiaľ je to na hrad pár metrov. Na rovnomennej ulici nájdete aj bunker z druhej svetovej vojny.

Hrad Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún je obľúbený turistický víkendový cieľ. Pokiaľ sa chcete vyhnúť návalu ľudí, odporúčam ísť doobeda cez týždeň. Hrad sa nachádza nad obcou Borinka v okrese Malacky.

Od obecného úradu začína značený chodník až na hrad (červená farba). Zaparkovať sa dá zadarmo pri kostole alebo obecnom úrade.

Súvisiaci článok Po obnove chcú ukázať to najlepšie, Krásna Hôrka je bez návštevníkov už 12 rokov Čítajte 

Pri výstupe na Pajštún sa treba pripraviť, že cesta chvíľu trvá. Každopádne nie je to až také náročné, ako sa to niekedy prezentuje. Pozor si treba dávať hlavne, keď je napršané a mokro. Po chodníku sa dosť šmýka.

Zaujímavosťou je, že za stav, v akom sa hrad momentálne nachádza, môžeme poďakovať francúzskym vojskám, ktoré ho v roku 1809 vyhodili do vzduchu. Je to ale veľmi pekná a veľká zrúcanina, prekvapia krásne výhľady a odporúčam navštíviť aj neďaleký Dračí hrádok.

Hrad Teplica

Hrad Teplica, nazývaný aj Pustý hrad alebo Červený hrad, sa nachádza nad mestečkom Sklené Teplice v okrese Žiar nad Hronom. Dá sa naň dostať po žltej značke zo spomínaného kúpeľného mestečka.

Zo začiatku je cesta veľmi, po približne 1,5 kilomatri sme sa napojili na zelenú značku, ktorá nás priviedla až k hradu. Mal vynikajúcu strategickú polohu a strážil jednu z prístupových ciest do Banskej Štiavnice.

Hrad zanikol na prelome 16. a 17. storočia. Materiál z neho bol použitý na stavbu kostola v Sklených Tepliciach. Trasa na hrad síce patrí medzi tie stredne náročnejšie, avšak miesto je naozaj pekné a určite ho odporúčam navštíviť.

Tipy na výlet

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  2. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  3. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  5. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  6. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  7. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 8 020
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 470
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 6 057
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 750
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 853
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 821
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 757
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 283
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Kiebel: AI rubrika: 02. Majú lekári viac písať alebo liečiť? Ako by AI mohla už prakticky okamžite pomáhať?
  2. Vladimír Bojničan: Krátky príhovor ku našim milým „slniečkárskym kresťanom“ s ľudskou tvárou a dobrou vôľou.
  3. Peter Vernarec: Odstúpenie od zmluvy pri nákupe cez internet - Je to možné?
  4. Štefan Šturdzík: Priveľa šťastných náhod alebo len obyčajné šťastie 😁 možno.
  5. Viktor Pamula: 145 rokov od narodenia významnej osobnosti
  6. Ján Karas: Boh nehľadá lajky, ale skutky (alebo: Čo v nás ešte zostalo z človeka)
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVIII.
  8. Zuza Fialová: Spôsobuje klimatická zmena pád režimov, štátov a vlád?
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 35 178
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 12 506
  3. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 9 002
  4. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 950
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 685
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 509
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 6 086
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 6 054
  1. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  2. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  3. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  4. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  5. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  6. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  1. Tomáš Kiebel: AI rubrika: 02. Majú lekári viac písať alebo liečiť? Ako by AI mohla už prakticky okamžite pomáhať?
  2. Vladimír Bojničan: Krátky príhovor ku našim milým „slniečkárskym kresťanom“ s ľudskou tvárou a dobrou vôľou.
  3. Peter Vernarec: Odstúpenie od zmluvy pri nákupe cez internet - Je to možné?
  4. Štefan Šturdzík: Priveľa šťastných náhod alebo len obyčajné šťastie 😁 možno.
  5. Viktor Pamula: 145 rokov od narodenia významnej osobnosti
  6. Ján Karas: Boh nehľadá lajky, ale skutky (alebo: Čo v nás ešte zostalo z človeka)
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLVIII.
  8. Zuza Fialová: Spôsobuje klimatická zmena pád režimov, štátov a vlád?
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 35 178
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 12 506
  3. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 9 002
  4. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 950
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 685
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 509
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 6 086
  8. Juraj Kumičák: Atrapa 6 054
  1. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  2. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  3. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  4. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  5. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  6. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  7. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  8. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
SkryťZatvoriť reklamu