Banky sa bránia tým, že im ide len o ochranu klienta a jeho financí. Nákup, ale aj predaj kryptomien vnímajú ako podozrivú transakciu, blokujú prevody peňazí a v niektorých prípadoch úplne rušia účty, klienti nadobúdajú pocit, že si so svojimi peniazmi nemôžu robiť čo chcú. Upozornila relácia Reflex.
Jakub Kraľovanský, odborník na kryptomeny, v nej vysvetľuje, že kameňom úrazu je, že človek je poučený, vie kam posiela peniaze, je to v sume sporenia, posiela toľko, koľko si môže dovoliť stratiť napriek tomu mu to nie je umožnené.
Banka zrušila účet náhle a bez komunikácie
„Prečo so mnou nekomunikovali? Rád by som s nimi komunikoval a vyriešil túto situáciu,“ hovorí Jan Krajča zástupca firmy prevádzkovateľa Bitcoinmatov. Uviedol tiež, že banka mu zrušila súkromný účet, účty všetkých firiem a to aj tie, ktoré nepodnikali s kryptomenou v jeden a ten istý deň. Uvádza, že ukončenie prišlo bez komunikácie zo strany banky, žiadania vysvetlenia či iných otázok, vďaka ktorým by s bankou mohol komunikovať.
Problémy majú takmer všetci klienti, ktorí obchodujú s kryptomenou. Ich skúsenosti potvrdzujú, že ich transakcie sú pravidelne kontrolované a dochádza aj k rušeniu účtov bez komunikácie, či udania dôvodu. Situácia sa vzťahuje na fyzické osoby, no čelia tomu aj samotné krypto spoločnosti. Problém spoločnosti Bitcoinmat.sk, ktorá zastrešuje v Česku a na Slovensku cez 70 Bitcoinmatov a je v krypto biznise už viac ako 7 rokov, z čoho vyplýva, že spoločnosť je overená a má vybudovanú dobrú povesť. Problémy s rušením a znovu zriadením účtu v banke im však prichádzajú neustále. Pritom na Slovensku je potrebné, aby mala firma účet, z ktorého bude platiť dane, odvody a iné záväzky, avšak neexistuje žiadna legislatívna možnosť, ktorá by umožnila firmám viesť účet v komerčnej banke alebo Národnej banke Slovenska prikázať niektorej komerčnej banke, aby tento účet firme otvorila.
Zmenila sa legislatíva a spoločnosti zaoberajúce sa kúpou a predajom sú povinné dodržiavať nariadenia AML (Anti money laundering) nariadenie proti praniu špinavých peňazí. V blízkej budúcnosti chystá Európska únia nariadenie MiCA (Markets in Crypto-Assets), ktoré reguluje vydávanie kryptomien a obchodovanie s nimi, ich cieľom má byť ochrana spotrebiteľa. Či pomôže MiCA vyriešiť problém s bezdôvodným uzatváraným účtov je pre zatiaľ otázne, avšak zatiaľ tomu nič nenasvedčuje.
Hovorca Národnej banky Slovenska však pripomína, že banka má povinnosť komunikovať s klientom v prípade nezvyčajných transakcií a až následne pristúpiť k spomínaným krokom.
Banky vysvetľujú, prečo to robia
Riziko do sveta kryptomien prinášajú podvodné firmy, ktoré sa pod zámienkou obrovských ziskov snažia od ľudí vylákať peniaze. Práve pred takýmito podvodníkmi chcú Slovákov ochrániť banky. Mnohí totiž už podľa ich vyjadrení naleteli podvodníkom alebo sa dokonca stali nevedomky súčasťou organizovaných zločineckých skupín. Nechtiac tak napomáhajú podvodom a legalizácii príjmov z trestnej činnosti. Banky vtedy pristupujú k zrušeniu účtu klienta, pretože je len otázkou času, kedy by prišiel o všetky peniaze, a je pre banku rizikový, pretože podvodníci majú prístup k jeho účtu. Táto odpoveď banky je skôr neutrálna, nakoľko ide o situáciu, pri ktorej nastáva blokovanie transakcií a rušenie účtu firmám resp. osobám obchodujúcim s kryptomenami, ktoré vedia veľmi dobre čo robia a kam posielajú svoje financie.