V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Rodičia prepísali ich rodinný dom na moju mladšiu sestru bez toho, aby ma o tom informovali. Sestra už figuruje aj na katastri ako majiteľka.
S rodinou nekomunikujem, preto som o tom nevedel. Mám na dom alebo jeho časť nejaké právo? Ako sa ho môžem domáhať?
V tomto prípade predpokladáme, že rodičia nehnuteľnosť prepísali prostredníctvom darovacej zmluvy, kedy vy nemáte žiadny právny titul vstúpiť do tohto právneho vzťahu, a teda uplatňovať si práva na danú nehnuteľnosť.
Právo domáhať sa zrušenia darovacej zmluvy prislúcha jedine vaším rodičom ako darcom nehnuteľnosti v súvislosti s ustanoveniami Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.“

Uvádzame však, že je možné darovaciu zmluvu napadnúť v zásade len vtedy, ak by vykazovala nejakú vadu. Mohlo by ísť napríklad o to, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že vaši rodičia boli obmedzení na právne úkony.
Ak by ste chceli darovaciu zmluvu napadnúť žalobou na určenie jej neplatnosti, dôkazné bremeno ohľadom preukázania skutočnosti, ktorá by mala spôsobiť neplatnosť zmluvy, by zaťažovalo vás, ako žalobcu a rovnako tak je potrebné pri určovacích žalobách uviesť naliehavý právny záujem.

Žalobou je možné požadovať, aby sa rozhodlo aj o „určení, či tu právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem, tento nie je potrebné preukazovať, ak vyplýva z osobitného predpisu.“.
Pokiaľ sa rodičia rozhodli za svojho života, pri plnom vedomí, darovať svoj majetok len jednému z potomkov, je to ich právo a rozhodnutie. Za života si vlastník môže nakladať svojím majetkom tak, ako uzná za vhodné. Nie je naším právom zasahovať do ich rozhodnutia, aj keď sa nám to nepáči.