Koncert bol súčasťou osláv 20. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Zorganizovalo ho veľvyslanectvo Bulharskej republiky a Bulharský kultúrny inštitút. Podujatie „Moderné operné hlasy Bulharska“, otvoril Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s Vassilom Petkovom, bulharským veľvyslancom na Slovensku. Vystúpili bulharskí umelci svetového charakteru.
Umocnenie vzájomnej úcty
Zrkadlová sieň iba potvrdila honosnosť dôvodu, prečo sa vlastne hostia na koncerte zišli. Panovala pokojná a príjemná atmosféra, priateľské podania rúk a netrpezlivé čakanie na popredných bulharských umelcov. Odzneli hymny oboch štátov, miestnosť zrazu ovládla hrdosť oboch príslušností a úcta jedného k druhému.
Na úvod vystúpil Juraj Blanár. Zdôraznil konkrétne benefity vyplývajúce z európskej integrácie pre obe krajiny. Patrí medzi ne napríklad sloboda cestovania, podnikania či výber štúdia.
Hoci Bulharsko vstúpilo do Európskej únie o tri roky neskôr, ako Slovenská republika, vznikol rovnocenný a mierumilovný vzťah medzi obomi krajinami. Slovensko sa spolu s ďalšími deviatimi štátmi v roku 2004 podieľalo na najväčšom rozšírení Únie. Odvtedy ubehlo už 20 rokov. Podľa Blanára je Slovensko aj vďaka členstvu v EÚ moderným, demokratickým a vo svete uznávaným, priemyselne vyspelým štátom.
„S Bulharskom nás spája silná spolupatričnosť, rešpekt a spolupráca, ktoré nás priviedli do Európskeho spoločenstva,“ povedal Blanár.
Podľa jeho slov obrat spoločných obchodov dosahuje ročne úroveň takmer jednu miliardu eur.
Poďakoval Vassilovi Petkovovi za organizáciu koncertu a pri tejto príležitosti mu zároveň zablahoželal k významnému sviatku – Dňu oslobodenia spod osmanskej nadvlády, ktorý si Bulharsko pripomenulo v nedeľu 3. marca 2024.

Významná spolupráca
Dodal, že Slovensko podporuje plnohodnotné začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru, v ktorom môže dnes voľne cestovať viac ako 423 miliónov obyvateľov bez kontrol na vnútorných hraniciach. Koncom marca 2024 sa Bulharsku s Rumunskom otvorí európsky priestor zatiaľ vo vzduchu a na mori.
Slovensko a Bulharsko tento rok započalo spoluprácu aj v oblasti školstva v trvaní až do roku 2028. Na Slovensku totiž pôsobia aj bulharské gymnáziá s vyučovacím jazykom v slovenčine i bulharčine. Úspešný je aj Bulharský kultúrny inštitút a bulharská ambasáda. Spolu organizujú početné kultúrne podujatia, zjednocujú tak bulharskú komunitu. „Na Slovensku žije približne dvetisíc príslušníkov bulharskej menšiny, preto ma teší, že majú takýmto spôsobom možnosť upevňovať svoju kultúru a popritom naše vzájomné partnerské vzťahy,“ dodal Blanár.

Expresívny umelecký zážitok
Hostia sa napokon dočkali árií a skladieb významných operných skladateľov, ktoré zaspievali piati úspešní bulharskí operní speváci. Koncert hosťom priniesol okrem audio zážitku aj vizuálny benefit v podobe expresívneho divadelného zážitku. Sopranistka Stefani Krasteva dokonca zaspievala v českom jazyku pieseň z pera Anotnína Dvořáka z Rusalky. Očarila svojim priam rozprávkovým výzorom. Popri opere je Krasteva úspešnou koncertnou speváčkou s vystúpeniami na mnohých domácich a medzinárodných koncertných pódiách.
Odzneli aj nádherné duety. Vystúpili aj nemenej úspešná mezzo sopranistka, ktorá je aktuálne „na vlastnej nohe“ Yana Kocheva či famózny Bozhidar Bozhkilov. Ten už má na svojom konte medzinárodné herecké a javiskové skúsenosti, ale aj mnohé ocenenia. Barytonista Yosif Slavov patrí medzi svetovoznámych mladých umelcov. Súčasťou unikátneho koncertu bol aj tenorista Michail Michailov. Všetci ukázali talent svetového rozsahu.
