V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Mám 76 rokov a som vdova. Môj partner (nie manžel), s ktorým žijem osem rokov v spoločnej domácnosti, má 83 rokov a je rozvedený. Z rozvedeného manželstva má tri deti, ja mám svoje deti dve. Byt v ktorom žijeme, je mojím výlučným vlastníctvom. V poslednom čase uvažujeme o sobáši.
Chcem sa spýtať, keďže poberám pri starobnom dôchodku aj dôchodok vdovský, či tento dôchodok sobášom stratím.
Čo sa môže stať s bytom, ak by som zomrela skôr ako môj partner, resp. môj eventuálny manžel. Totiž 1/4 tohto bytu zdedili po smrti svojho otca (môjho manžela) moje dve deti a pri dedičskom konaní ju darovacou zmluvou prepísali na mňa s tým, že ten byt po mne raz rovným dielom zdedia. Mohol by si na byt nárokovať aj môj nový manžel?
Predpokladám, že partnerove (manželove) deti by na tento môj byt nárok nemali. Je môj predpoklad správny?
K prvej otázke je jednoznačná odpoveď, a teda na základe príslušných ustanovení § 74, zákona o sociálnom poistení: „Nárok na vdovský dôchodok zaniká uzatvorením manželstva.“ Musíme konštatovať, že v prípade sobášu so súčasným partnerom vám nárok na vdovský dôchodok zanikne.
Pokiaľ sa rozhodli deti spoluvlastnícky podiel vo veľkosti ¼ darovať, byt je vaším vlastníctvom a ako sa rozhodnete s ním naložiť za života je vašim právom.

K otázke dedenia predmetného bytu uvádzame: V prípade, že sa s partnerom zosobášite, v prípade vašej smrti, budú vaši dediči dediť zo zákona (ak nezanecháte závet). V prvej dedičskej skupine by dedili vaše deti a manžel, a to rovnakým dielom. V prípade, že by po vašej smrti zomrel aj váš partner, dedili by jeho deti v rozsahu jeho dedičského podielu, ktorý mu prislúchal po vašej smrti.
V prípade, že sa s partnerom nezosobášite, byt by dedili len vaše deti. Váš partner by mal nárok na byt len v prípade, ak by sa neuplatnila prvá dedičská skupina – vaše deti by zomreli a nededili by ani ich deti, a teda váš partner by dedil v rámci druhej dedičskej skupiny ako osoba, ktorá žila s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorá sa spolu s poručiteľom starala o spoločnú domácnosť, alebo bola odkázaná výživou na poručiteľa.

Riešením môže byť aj to, že byt za života darujete svojím deťom a dohodnete v ňom právo doživotného bývania sebe a aj napríklad vášmu partnerovi. V takomto prípade by mali istotu, že byť bude ich vlastníctvom a pokiaľ žijete vy spoločne s partnerom, budete v byte bývať.
Ďalším riešením je možnosť spísania závetu, čo by sme v tomto prípade odporúčali. Rovnako ale odporúčame obrátiť sa na notára prípadne na advokáta, kde vám vysvetlia nielen náležitosti spísania závetu, ale aj všetky veci s tým spojené.