Aké by mali byť priority nového prezidenta a prečo by nám nemalo byť jedno, kto sa ním stane?
V ankete odpovedajú osobnosti z rôznych oblastí a regiónov Slovenska.
Vedci, umelci, športovci, novinári aj občianski aktivisti sa zhodujú, že nadchádzajúce prezidentské voľby, ktoré sa konajú 23. marca, ukážu, ktorým smerom sa chce Slovensko uberať a akými hodnotami sa riadiť.


Boris Klempa, vedúci oddelenia ekológie vírusov Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave
Prioritou nového prezidenta by mala byť reprezentácia Slovenska v zahraničí, ktorá by posilňovala prozápadnú a proantlantickú orientáciu našej krajiny a kompenzovala kroky súčasnej vlády.
Považujem za kriticky dôležité, aby sa prezidentom nestal niekto, kto by podporoval súčasnú vládnu koalíciu v jej voči našim spojencom v EÚ a NATO otvorene nepriateľskej zahraničnej politike. Tá môže viesť k izolácii Slovenska od západnej civilizácie, obmedzovaniu demokracie a následnej strate prosperity.

Jaroslav Dóczy, riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre
Nakoľko prezident reprezentuje všetkých občanov Slovenska, mal by byť nadstrannícky, akceptovaný doma i v zahraničí. Pokiaľ je u nás zavedená priama voľba, každý občan by mal využiť svoje právo.
Čím sa na voľbách hlavy štátu zúčastní viac voličov, tým bude jeho mandát silnejší. Podľa súčasných zverejňovaných prieskumov to vyzerá, že favoritmi volieb sú dve mená, ale aj to sa môže blížiacim termínom meniť.

Ivan Sýkora, občiansky aktivista, OZ Berkat Prievidza
Za súčasnej situácie v krajine, kedy sa nám pred očami rozpadá demokracia, je nevyhnutné, aby sme zvolili nadstraníckeho kandidáta. Takého, ktorý dokáže byť nezávislým prezidentom a bude garanciou demokracie a hodnôt, ako je sloboda a právny štát. Vzhľadom na medzinárodnú situáciu to musí byť prezident, ktorý nás dokáže dôstojne reprezentovať vo svete. Lebo sme sa ocitli v časoch, ktoré sú veľmi náročné a ktorých dosah na naše životy vieme ťažko odhadnúť.
Nedovolím si pomenovať priority prezidenta, ale mal by nadviazať na hodnoty a pôsobenie pani prezidentky Čaputovej. A keď sa zamyslíme nad tým, čo som povedal tak detailnejšie, tak nám nemôže byť jedno, kto sa prezidentom stane. Dovolím si tvrdiť, že väčšina spoločnosti sa ešte nezobudila, ale reálne prežívame zápas o budúcnosť našej krajiny, a teda, ak niekomu záleží, či skončíme v náručí Ruska, alebo zostaneme súčasťou EU a NATO, mal by sa prebrať z „ľahostajnosti“.
Som pevne presvedčený, že raz bude história tieto okamihy hodnotiť ako prelomové a je na každom z nás, na ktorú stranu sa v tomto zlomovom okamihu postaví.

Mirka Ábelová, poetka, rozhlasová redaktorka a textárka, Láb
Prezident sa nenadarmo nazýva hlavou štátu. Na Slovensku síce nemá možno až také významné kompetencie, ako v iných krajinách, no v prípade ohrozenia demokracie alebo Ústavy vie vláde vracať škodlivé návrhy zákonov, alebo ich napádať na Ústavnom súde. Toto sa v posledných týždňoch ukázalo ako veľmi dôležité.
Prezident nás zároveň reprezentuje na medzinárodnej diplomatickej scéne, preto je podľa mňa dôležité, aby to bol človek s jasným proeurópskym smerovaním, niekto, kto nám nebude robiť v zahraničí hanbu a bude mať pevne stanovené morálne hodnoty.

Daniela Kubíková, riaditeľka Domu kultúry v Námestove, herečka
Priority nového prezidenta? Slušnosť, rozvážnosť, diplomacia, demokracia, prosperita, vysoká úroveň politickej kultúry a bezúhonnosť. Je mimoriadne smutné, že dnes už môže byť na vedúcich postoch hocijaká obvinená osoba, ktorá šíri konšpirácie a prská zlo, strach a nenávisť, často z neexistujúcich vecí.
Je to také slovenské, nezaujímať sa o veci verejné a potom nadávať doma pri televízore alebo najnovšie aj pri počítači. Nemalo by nám byť ukradnuté, kto sa stane novou hlavou štátu, pretože prezident má veľké právomoci. Mne to jedno nie je, predstavujem si našu krajinu ako prozápadnú demokraciu, bez autokratickej vlády, krajinu, ktorá chráni svojich občanov a nesmeje sa obetiam trestných činov.

Iveta Bieliková, trénerka a bývalá hráčka basketbalového MBK Ružomberok
Nikomu z nás by nemalo byť ľahostajné, v akej krajine žijeme a myslím, že by sme sa mali občiansky viac prejavovať a ukázať svoj osobný postoj v dianí nášho štátu.
Priority nového prezidenta by mali byť ochrana demokratických princípov, našej ústavnosti a spravodlivosti, ktorá je rovná pre všetkých. Má nás reprezentovať a zároveň strážiť všetky zmluvy a dohody ratifikované v Európskej únii a v obrannom pakte NATO, ktorých sme členmi, aby sme sa neodkláňali od hodnôt ostatnej Európy.
Mal by mať všeobecný prehľad, byť nadpriemerne vzdelaný, s vysokým intelektom, jazykovo vybavený, vo svete známy v politických a diplomatických kruhoch, uznávaný, empatický, slušný, bez podozrení z tolerovania nekalej minulosti svojho okolia. Mal by podporovať a zasadzovať sa pre systémové reformy v školstve, v kultúre, v športe a najviac v zdravotníctve, lebo v týchto oblastiach výrazne zaostávame za vyspelým svetom.

Marek Adamov, kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie
Nový prezident by mal bojovať za uchovanie našej demokracie, životného prostredia, kultúry, morálky aj jasnej hranice, čo je dobré a čo zlé.
Mal by sa postaviť za všetko, čo sme tu roky budovali a vládny buldozér to rúca a ničí raketovým tempom.
Mal by byť nádejou a motiváciou pre všetkých ľudí, že sa dá žiť slušne a dobre bez ubližovania druhým, bez kradnutia a korupcie a bez kolaborácie so zlými. Bude to ťažká úloha.

Eva Benčíková, ochotnícka herečka, scenáristka, vedúca Detského divadelného súboru Kamarát, recitátorka, členka Živeny Martin
Hlava štátu – tak nazýva naša ústava prezidenta Slovenskej republiky. Určuje mu, veľmi jednoznačne, úlohy, práva i povinnosti. Voči zahraničiu i voči žitiu občanov Slovenska.
Z tohto vychádza aj moja predstava a želania na tému priority prezidenta Slovenska. Sme členskou krajinou EÚ a NATO.

Jozef Jurčišin, novinár, predseda Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov Prešov
Priority novozvoleného prezidenta (škoda, že v ponuke kandidátov niet ani jednej zástupkyne nežného pohlavia) by sa z môjho pohľadu novinára seniora mali týkať "starostlivosti" o dodržiavanie zásad slobody prejavu, podpory funkčného mediálneho prostredia bez jeho obmedzovania legislatívnymi krokmi garnitúry, ktorá vládne, nech už je akéhokoľvek zafarbenia.
Prezident by sa nemal podpísať pod zákony, ktoré to okliešťujú.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)