V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Po smrti mojej babky ostal po nej dom. Ten zdedili jej dvaja synovia - môj otec a môj strýko. Môj otec mi chce jeho polovicu prepísať, keďže vie, že by som tam rád býval so svojou rodinou. Navyše mám k tomuto domu vzťah.
Môj strýko podľa jeho slov nemá svoju polovicu záujem používať (má svoj dom v susedstve), jeho deti taktiež nemajú v pláne v dome bývať. Ale strýko napriek tomu odmieta svoju polovicu predať, neplánuje s ňou nič robiť.
Ja by som tam rád býval, no dom je potrebné prerobiť. A to nechcem robiť, pokiaľ nie je môj. Mám nejakú šancu vyhrať na súde, ak by som sa naň obrátil?
V prvom rade je potrebné, aby váš otec najprv prepísal jeho podiel na spornej nehnuteľnosti na vás.
Následne po tom, ako budete podielovým spoluvlastníkom spornej nehnuteľnosti s vašim strýkom, je potrebné strýka vyzvať na uzatvorenie dohody o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva.

V prípade, že by k uzavretiu dohody nedošlo, jediným zostávajúcim zákonným riešením je podanie návrhu na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Pri vysporiadaní súd prihliada na veľkosť podielov a účelné využitie veci. Súd bude v prvom rade skúmať možnosť reálneho rozdelenia, a to aj v takom smere, aké investície by si vyžiadalo takéto rozdelenie, ak je to technicky možné.
V prípade, že bude zrejmé, že sa nedá reálne rozdeliť, bude prichádzať do úvahy prikázanie nehnuteľnosti do výlučného vlastníctva za primeranú náhradu.

Ak sa nedohodnete, bude potrebné doložiť znalecký posudok na ocenenie nehnuteľnosti a samozrejme je potrebné preukázanie aj reálnej šance na vyplatenie sumy dorovnania.
V prípade súdneho konania však upozorňujeme na zvýšené náklady, ale aj časovú náročnosť takýchto sporov, o ktorej je vhodné upovedomiť aj strýka a pokúsiť sa dosiahnuť vzájomnú mimosúdnu dohodu.