Nie je čas na výhovorky a ostych
Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom a úmrtnosťou na nádory hrubého čreva a konečníka na svete. Odborníci varujú, že zdravý životný štýl a uplatňovanie aktívnych preventívnych programov je povinnou domácou úlohou každého jedného z nás.
Dodnes nie je úplne jasné, prečo sa rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) objaví. Identifikovaných je však niekoľko rizikových faktorov, najmä nedostatok fyzickej aktivity, starnutie, vysoký energetický príjem, obezita a fajčenie.
Väčšina prípadov je v úvode asymptomatická, ťažkosti sa zväčša objavia až v pokročilom štádiu. „A to robí kolorektálny karcinóm takým nebezpečným,“ hovorí Jana Pifflová Španková z pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá onkologickým pacientom a ich blízkym pomáha už 17 rokov. „Necítime ho, nebolí a môže trvať veľa rokov, kým sa rozvinie. Dodržiavaním pravidelného skríningového testovania je možné problém odhaliť alebo aj úplne odstrániť počas následnej kolonoskopie,“ vysvetľuje.
Najčastejšie príznaky kolorektálneho karcinómu
- Zmeny v činnosti čriev a konečníka,
- nepríjemne pocity v dutine brušnej,
- únava,
- chudnutie,
- prítomnosť krvi v stolici.
Ako to funguje
Úlohou skríningu hrubého čreva a konečníka je odhalenie nádorového ochorenia v skorom – bezpríznakovom štádiu, v ktorom je liečiteľné. Jednoduchý test na skryté krvácanie v stolici (TOKS) obdržia muži a ženy vo veku 50 až 75 rokov buď poštou od zdravotnej poisťovne alebo u svojho všeobecného lekára. Test sa opakuje každé 2 roky.
Na Slovensku riadi skríning NOI - Národný onkologický inštitút a jeho súčasťou je, v prípade pozitívneho testu na skryté krvácanie do stolice, aj endoskopické vyšetrenie hrubého čreva. Rovnako dostupná je primárna skríningová kolonoskopia, ktorá umožňuje zachytiť a liečiť nádorové alebo prednádorové zmeny ešte pred vznikom prvých príznakov. „Nie je potrebné udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa ju hradí každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov,“ objasňuje líderka pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá spolu s partnerom Slovenskou gastroenteorologickou spoločnosťou (SGS) dlhodobo volá po zavedení bezplatnej kolonoskopie v analgosedácii (alebo celkovej anestézii) formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. „V modernej Európe je to štandard, Slovensko by nemalo zaostávať,“ uviedol prezident SGS prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD. „Sme presvedčení, že preplácaním výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacienti nemali prirodzenú bariéru vyvolanú strachom podstúpiť takéto vyšetrenie,“ doplnil.

Genetické riziká
Genetickú výbavu ovplyvniť nevieme, no vďaka najnovším vedeckým poznatkom a skríningu je možné zbytočným úmrtiam vo veľkej miere predísť. Rozhodujúcu úlohu však zohráva čas. „Pokiaľ vieme, že v našej rodine „vyčíňa“ rakovina hrubého čreva, alebo máme tráviace problémy, nechajme sa vyšetriť skôr ako dovŕšime 50 rokov,“ odporúča klinický onkológ MUDr. Tomáš Šálek. Napriek tomu, že opakovanie rovnakého typu rakoviny v rodine je zdvihnutým prstom, do úvahy treba brať aj iné faktory, napríklad zlé stravovacie návyky, obezitu, škodlivé prostredie atď. „Seriózne výskumy ukazujú, že vrodená genetická mutácia vyvoláva len asi 10 – 15 % zhubných nádorov. Navyše, aj keď sme nositeľmi rakovinových génov, neznamená to automaticky, že na rakovinu aj ochorieme. Jednoducho, tieto gény sa nemusia prejaviť,“ vysvetľuje Šálek.“ Svetlo do prípadu môžu priniesť genetické testy, ktoré ukážu, či sú jedinci nositeľmi mutácie génov, alebo nie. Na všetky dedičné typy rakoviny však, žiaľ, testy neexistujú.

6-ročný boj
Dobrou správou je, že liek na karcinóm hrubého čreva, konečníka a žalúdka v pokročilom štádiu s účinnou látkou trifluridin/tipiracil bude od 1. marca 2024 na Slovensku konečne štandardne uhrádzaný zo zdravotného poistenia. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE a o.z. Europacolon Slovensko bojovali o tento liek dlhých šesť rokov. „Krok ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej i zdravotných poisťovní si veľmi vážime. Zároveň vyjadrujeme veľký rešpekt všetkým lekárom a pacientom za podporu a trpezlivosť v tomto boji,“ stojí v stanovisku organizácie NIE RAKOVINE, vďaka ktorej majú pacienti (nielen) s kolorektálnym karcinómom k dispozícii 5 Pacientskych poradní či takzvanú Mapu pomoci s priamymi kontaktmi na gastroenterologické ambulancie.

Pomôcť môže každý
Hoci zlepšenie stavu onkológie n a Slovensku prichádza pomaly, aktuálna kategorizácia lieku pre chorých s karcinómom hrubého čreva, konečníka a žalúdka je dôkazom, že treba vydržať. Pomôcť zefektívniť či urýchliť procesy svojou troškou dokáže každý. „Sme nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé na grantoch, dotáciách, 2 % z daní a individuálnych daroch,“ vysvetľuje Jana Pifflová Španková. „Dary z 2 % sú preto dôležitým zdrojom prostriedkov, vďaka ktorým môžeme poskytovať chorým a ich rodinám individuálnu podporu v dôležitých obdobiach ich života - aby neboli sami, aby mali dostatok informácií, aby našli podporu a pomoc,“ dodáva.

HOVORTE S NAMI - pomôžete sebe aj iným
NIE RAKOVINE pomáha odpovedať na dôležité otázky pacientov s rakovinou hrubého čreva, ich rodiny a priateľov. Viac informácií nájdete na www.nierakovine.sk a www.onkokontrola.sk
Podniknite aj vy kroky k prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka. Každý krok sa počíta!
Pri príležitosti marca, Európskeho mesiaca povedomia o kolorektálnom karcinóme, sa pacientska organizácia NIE RAKOVINE spolu s vyše 40 ďalšími partnerskými organizáciami z celej Európy pripája k výzve "Step by step". Staňte sa súčasťou nášho tímu a šírte s nami podporu a informácie o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Stiahnite si appku, ktoré denne zmeria počet vašich krokov a pridá ich k celkovému počtu kilometrov všetkých zapojených členov po celej Európe. Cieľ je jasný: zdravým a pravidelným pohybom prispieť k prevencii onkologických ochorení a znížiť počet úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Viac info na www.nierakovine.sk
