V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Chcem sa spýtať na pozemok susediaci s našou záhradou. O pozemok sa nikto dlho nestará, preto mám záujem o jeho odkúpenie. Nie je k nemu ani prístupová cesta. Len cez náš pozemok alebo pozemok iných ľudí.
Keď som si zisťoval na katastri, kto pozemok vlastní, zistil som, že je tam síce meno, ale nič iné. Ako správca je uvedený slovenský pozemkový fond. Skúšal som podľa mena hľadať už aj v obci, v ktorej sa pozemok nachádza. Žiaľ ani tam mi nedokázali pomôcť. A ani na katastri v kraji.
Preto som sa obrátil na pozemkový fond. Odtiaľ mi prišla odpoveď, že oni ho predať nemôžu pokiaľ nesúhlasí majiteľ. Dostal som sa teda na začiatok. Preto sa chcem spýtať, či je možné nejakou právnou formou žiadať o odpredaj pozemku?
Napríklad aj od fondu. Alebo dá sa prepísať pozemok napríklad súdnou cestou?
Slovenský pozemkový fond predáva pozemky výlučne v prípadoch, v ktorých to dovoľujú platné právne predpisy. V prípade nezistených vlastníkov pozemkov zo zákona vyplýva, že:
„Fond alebo správca môže previesť vlastníctvo k pozemkom ktorých vlastníci sú nezistení, ak dôvodom prevodu je:
- a) účel, na ktorý možno pozemok vyvlastniť podľa osobitného predpisu,
- b) rozhodnutie o zriadení priemyselného parku podľa osobitného predpisu,
- c) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami do 24. júna 1991 na účely poľnohospodárskej výroby,
- d) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vo vlastníctve štátu slúžiacim ozbrojeným silám Slovenskej republiky,
- e) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vybudovanými vo verejnom záujme,
- f) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným inými stavbami, ako sú stavby uvedené v písmenách c) až e), a zabezpečenie nevyhnutného prístupu k nim vrátane priľahlého pozemku, ktorý svojím umiestnením a využitím tvorí s inou stavbou funkčný celok a je dlhodobo užívaný vlastníkom inej stavby,
- g) usporiadanie vlastníctva k pozemkom zastavaným stavbami vo vlastníctve obcí alebo vyšších územných celkov, ktoré prešli do ich vlastníctva podľa osobitných predpisov, kúpnou zmluvou alebo zámennou zmluvou,
- h) usporiadanie vlastníctva k pozemkom na zabezpečenie nevyhnutného prístupu k pozemkom iných vlastníkov.“

Vo vašom prípade zrejme nespĺňate ani jednu z potrebných požiadaviek na to, aby vám SPF mohol predať sporný pozemok. Na to, aby bolo možné pozemok nezisteného vlastníka scudziť, je potrebné takúto osobu najprv identifikovať a následne ju alebo jej právneho nástupcu zapísať ako vlastníka do katastra nehnuteľností.
Odporúčame vám nasledovný postup: Keďže disponujete s informáciou o tom, v ktorom obvode sa nachádza príslušný pozemok, môžete skúsiť v tomto obvode podať žiadosť na Okresný úrad, katastrálny odbor o nahliadnutie do pozemkovej knihy.

Pozemková kniha slúži ako zdroj informácií o vlastníckych a iných právach k nehnuteľnostiam a o nehnuteľnostiach, ktoré nie sú evidované v digitálnej forme v informačnom systéme katastra nehnuteľností.
V nej je potrebné následne hľadať zápis/listinu, ktoré by sa vzťahovali k pozemku, ktorý chcete odkúpiť. Z uvedenej listiny/zápisu je možné, že získate viac informácii ako z údajov uvedených v katastri nehnuteľností.
V prípade neúspechu aj v tomto prípade, jedinou možnosťou, ktorá vám zostáva je dohľadať nejakým spôsobom vlastníka pozemku, v prípade ak zomrel, jeho dedičov, a tých vyzvať na uzavretie kúpnej zmluvy, pričom najprv musí prejsť dedičské konania.