Správu priebežne aktualizujeme
SLOVENSKO. V Trnave sa protest začal o desiatej doobeda. Krátko po desiatej bolo na parkovisku pred Relaxom na Rybníkovej ulici približne dvadsať strojov.
Poľnohospodári z okresov Trnava, Hlohovec a Piešťany so svojimi traktormi a ďalšou technikou zablokovali vo štvrtok (22.2.) dopoludnia v Trnave križovatku ulíc Rybníkova – Hlboká – Špačinská – Bučianska.
Pridali sa tak k protestným akciám poľnohospodárov na celom Slovensku.
Križovatka bola neprejazdná približne 1,5 hodiny, pred 12:00 ju traktory uvoľnili. Poľnohospodárov na frekventovanú križovatku podľa predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Olivera Šiatkovského dohnala politika Európskej únie.
Do Trnavy prišlo asi 150 kusov traktorov a ďalšej farmárskej techniky. Aj keď bola inak frekventovaná križovatka zablokovaná, ponechali prejazdné pruhy pre záchranné zložky, cez ktoré prešlo aj pár autobusov.
Pri proteste asistovala polícia, ktorá včas odkláňala dopravu, aby autá neuviazli pred križovatkou.
Farmár patrí do traktora
Protestujúci farmári vyrazili aj na cesty v Turci, prekročili pritom avizovanú štyridsiatku strojov. Tunajší poľnohospodári kritizujú dosiaľ nevyplatené dotácie za uplynulý rok aj nadmernú byrokratickú záťaž.
"Farmár patrí do traktora, nie za počítač," píše sa na jednom z transparentov. "Veľa byrokracie = málo potravín," dopĺňa ďalší.
Mnoho účastníkov demonštrácie je proti dovozu ukrajinských potravín a obilia.
Poľnohospodári sa schádzali aj v areáli družstva v Jacovciach pri Topoľčanoch už od skorého rána.
"Nechceme tam žiadnych politikov! Toto je poľnohospodársky a apolitický protest," prihovára sa prítomným Ľubor Paulen, predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Topoľčanoch.
Na cesty o pol deviatej vyrazilo viac ako štyridsať traktorov. "Trúby idú?" znela posledná otázka predsedu pred odchodom.
Prejazd farmárov v Topoľčanoch sprevádzal potlesk a obdiv okoloidúcich. „Dobre robia, chlapci!“ hovorí staršia dáma pozorujúc traktory na ceste.
Heslami ako „Z buriny sa nenajeme, chceme jesť plody našej zeme!“ „My sme poľnohospodári, nie úradníci!“ „Stop byrokracii!“ alebo „Ukrajinské potraviny nepotrebujeme!“ vyjadrujú svoju nespokojnosť s krokmi Únie a podporujú protestujúcich v ďalších krajinách.
V Preseľanoch a v Čakajovciach sa ku kolóne pripájali ďalšie stroje. Do Nitry ich malo v smere od Topoľčian prísť viac ako sedemdesiat.
Protest sa konal aj v Prievidzi, farmári sa presúvali v jednom jazdnom pruhu po dvojprúdovke medzi Novákmi a Prievidzou. Cestu absolvovali viackrát. Na proteste sa zúčastnilo 28 kusov poľnohospodárskej techniky.
Protest na Považí začínal v obci Pruské, ďalej pokračoval do Ilavy a Dubnice nad Váhom, kde sa na kruhovom objazde sprievod otočil a ďalej pokračoval smerom na Púchov.
Cieľovou stanicou bude obec Mestečko v Púchovskom okrese. Plánovanú zastávku mali v blízkosti kruhového objazdu v Púchove.
"Sprievod bol v krásnej atmosfére, ľudia boli spontánni a veľmi prajní," povedala členka sprievodu Oľga Apoleníková zo Salašu Pružina.
Polícia v Trenčianskom kraji po 15. hodine informovala o ukončení protestov, ktoré počas dňa nenarušili verejný poriadok.
Na cestách dohliadalo na bezpečnosť a plynulosť v cestnej premávke 50 policajtov.
"Protestujúci dodržiavali pokyny a usmernenia polície. Naša vďaka patrí verejnosti za ohľaduplnosť," napísala polícia na sociálnej sieti.
Do protestnej jazdy v Leviciach sa zapojili farmári na 130 traktoroch.
Ako povedal Milan Halmes, predseda regionálnej komory, pripravení boli aj ďalší, záujem poľnohospodárov o účasť bol veľký. Po dohode s políciou a radnicou však neprišli všetci, nechceli úplne zablokovať námestie.
Protesty spomalili aj zablokovali dopravu
Parkovisko pred výstaviskom Agrokomplexu v Nitre sa dopoludnia postupne zaplnilo poľnohospodárskou technikou. Traktory prichádzali do centra Nitry zo štyroch smerov, od Topoľčian, Zlatých Moraviec, Levíc a Nových Zámkov.
Na všetkých trasách presunu spôsobovali spomalenie dopravnej premávky, výraznejšie problémy však polícia nezaznamenala, potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.
Poľnohospodári s traktormi zastavili okolo 10. hodiny h premávku na česko-slovenskom hraničnom priechode Hodonín-Holíč.
Farmári a poľnohospodári o 12.00 h tak, ako avizovali, zablokovali aj kruhový objazd v obci Hriadky, úsekom sa nedá prejsť, blokáda trvala do 14. hodiny. Informovala o tom polícia na sociálnych sieťach.
V smere z Košíc do Michaloviec polícia vodičom odporučila použiť obchádzkové trasy, na ktoré ich navádzali policajti.
Chcú získať pozornosť
Ulice Lučenca a blízkeho okolia zaplnili farmári na desiatkach strojov.
Ako vyhlásil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Lučenec a predseda družstva Agrospol Boľkovce Rastislav Slocík, protestom chceli upozorniť na zvyšujúcu sa byrokraciu zo strany Európskej únie.
"Pripájame sa k stredoeurópskym farmárom, ktorým prekáža zavádzanie nezmyselných podmienok, ktorú sú robené od stola hlavne v Bruseli bez konzultácie s odbornou verejnosťou," zdôraznil Slocík s tým, že z farmárov sa stávajú úradníci a viac času trávia v kancelárii pri počítači než na poliach.
"Všetky zavádzané zmeny, ktoré Slovensko povinne preberá do svojej legislatívy spôsobujú, že sa meníme na administratívnych pracovníkov."
Štrajkom chceli upozorniť aj na nevyplatené platby z Poľnohospodárskej platobnej agentúry a slabú kontrolu komodít dovážaných z tretích krajín, najmä Ukrajiny.
Farmári veria, že štrajkom sa im podarí získať pozornosť a podporu verejnosti a dosiahnuť zmenu.
"Verím, že sa niečo zmení, inak by som tu nebol. Prekáža mi extrémna byrokracia a nereálne ambície zo strany Európskej únie. Farmárčením sa živím a čoraz nereálnejšie podmienky mi komplikujú život a prácu," skonštatoval Dominik, jeden z účastníkov protestu.
Zhruba 40-50 strojov sa ráno zišlo na parkovisku pred budovou bývalého hypermarketu na začiatku Lučenca smerom od Haliče. Odtiaľ vyrazili do centra a následne von z mesta, kde na hlavnom ťahu na Košice zastavili premávku. Kolóna pokračovala smerom na Rimavskú Sobotu a potom na Poltár.
Slocík pred začiatkom protestnej jazdy vyzval zúčastnených farmárov k slušnosti a ohľaduplnosti voči ostatným motoristom. Tiež zdôraznil, že protest je apolitický a upozornil vodičov, aby sanitkám, hasičom a policajtom umožnili bezproblémový prejazd.
Makov obsadili českí farmári, Slováci neprišli
Vodiči smerujúci cez Kysuce do Českej republiky stretli po prechode cez hraničný prechod Makov kolónu traktorov s vlečkami pohybujúcu sa z Valašského Maziříčí cez Rožnov pod Radhoštem na Makov a späť.
Európskeho protestu poľnohospodárov sa zúčastnili len českí farmári. Čakali na svojich kolegov spoza slovenskej strany hranice, tí však neprišli.
Protest v Nových Zámkoch prišiel osobne podporiť aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer). Podľa slov ministra ide všetkým poľnohospodárom o dosiahnutie spoločného cieľa.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho zdôraznil, že organizátori protestu chcú, aby bol protest apolitický.
"My sme ministra ani iných politikov oficiálne nepozývali, aby sa na proteste zúčastnili, no nevieme ovplyvniť, kto z politikov sa zúčastní," skonštatoval.