Hovoria o transformácii od tabakovej spoločnosti na bezdymovú, dokonca, že robia najväčšiu protifajčiarsku kampaň na Slovensku. Ako reagujú zákazníci na nové bezdymové produkty? A znamená to, že klasické cigarety sa stanú minulosťou?
Viac nám v Príbehu značky povedala Andrea Gontkovičová, generálna manažérka Philip Morris pre Česko, Slovensko a Maďarsko.
V spoločnosti Philip Morris pracujete 27 rokov, ako ste sa do nej dostali?
Tento príbeh sa začal, keď som mala desať rokov. Vyrastala som v Tatrách, v detstve som hrala na akordeón a poprosila som rodičov, že by som namiesto toho chcela chodiť na angličtinu. Vtedy som si začala uvedomovať, aká je dôležitá.
V Bratislave som vyštudovala filozofickú fakultu, po škole som si vyskúšala prekladateľstvo, dokonca som učila, ale nenašla som v tom naplnenie.
Rok po škole som začala hľadať iné zamestnanie, až som jedného dňa prišla do spoločnosti Phlip Morris. O biznise som nevedela takmer nič, o firme iba veľmi málo, ale veľmi ma upútala energia, intelektuálny náboj a atmosféra, ktorú som v nej našla. Vtedy som sa pre ňu rozhodla.
Ako vyzeral vstupný pohovor a na akej pozícii ste vo firme začínali?
Spoločnosť bola majiteľom Kraftu, kam patrilo aj Figaro. Vo výťahu cestou na pohovor som uvažovala, že idem do spoločnosti, ktorá je and mojimi horizontmi, no odhodlala som sa.
Absolvovala som rozhovory s vtedajšími zamestnancami. Napriek tomu, že ich biznis bol ťažký, nič pre nich nebolo nemožné, panovalo tam odhodlanie a pozitívna nálada. Uchádzala som sa o pozíciu asistentky. Najviac si spomínam na rozhovor s mojím prvým šéfom, ktorému som povedala, že ponuku na pozíciu asistentky prijímam, ale viac sa zaujímam o tú jeho.
Ako ste sa prepracovali na pozíciu, v ktorej ste teraz?
Nevedela som si to veľmi predstaviť, cesta od asistentky k manažérke sa mi zdala byť veľmi dlhá. Išla som po krokoch, mala som priestor aj podporu zo strany šéfa, mohla som sa zorientovať a vybrať si, čo by mi najviac sedelo. Vybrala som si oddelenie vonkajších vzťahov, ktoré malo na starosti reguláciu, fiškálnu politiku, komunikáciu, podporu spoločnosti a spoločenskú zodpovednosť.
Bola som zvedavá a pripravená dať každej práci všetko, čo som mohla, a tak som sa rokmi dostala tam, kde som dnes.

Nemali ste niekedy chuť skončiť?
Mala a nebolo to jednoduché. Postupne som rástla zo slovenskej úrovne na českú a potom na európsku a sama seba som sa pýtala, čo by som sa ešte mohla naučiť a čo by som firme mohla priniesť.
Vtedy nastalo niečo, čo píše novodobú históriu spoločnosti Philip Morris, a to, že firma sa začala zaoberať výrobkami, ktoré sú menej škodlivé. Išlo o výrobky na zahrievanie tabaku. Bola som vo Švajčiarsku a snažila som sa im porozumieť, aký môžu mať vplyv na životný štýl a možno aj zdravie fajčiara. Zdali sa mi byť také dobré, že som sa rozhodla ich priniesť domov. To bolo v roku 2016. Mala som na starosti predstavenie týchto výrobkov v Čechách, na Slovensku a v Maďarsku.
Ako vyzeral vývoj spoločnosti?
Zmena je veľmi veľká. Keď som nastúpila, bola to prevažne mužská spoločnosť a bolo veľmi prirodzené, že sa v nej na to určených miestach fajčilo. Ani vonku nebola taká výrazná regulácia fajčenia ako je dnes, dokonca si pamätám svoje prvé lety, kedy sa nekontrolovala batožina. Spoločnosť bola uvoľnenejšia ako dnes.
Dnes sa reguluje pestovanie tabaku, cez výrobu výrobkov, reklamy, komunikácie, miest predaja. Všetko sa viac reguluje, napriek tomu sa spotrebiteľské správanie zásadne nemenilo a vtedy vznikol význam našej investície do menej škodlivých výrobkov.
Ako na tieto výrobky reagujú zákazníci?
Človek je stvorenie, ktoré má rado svoju rutinu a zvyky. Aj náš mozog sa tomu prispôsobuje. Zmeny si vždy vyžadujú vysvetlenie a trochu času. Tak to bolo aj so zavedením týchto výrobkov.
Prekvapivo Slováci nepotrebovali toho času veľmi veľa. Naše argumenty sú veľmi jasné a jednoduché. Keď niečo nehorí, nič sa nespaľuje, je tam menej toxických látok a podstatne menej to škodí. Túto rovnicu Slováci pochopili relatívne rýchlo a prijali nové výrobky s optimizmom, zvedavosťou a odvahou.
Raz ste povedali, že príde deň, keď si ľudia nespomenú, že ste predávali klasické cigarety. Stále si to myslíte?
Slovensko patrí k top pätnástim krajinám, ktorým sa darí prechod k bezdymovým výrobkom. Som presvedčená, že jedného dňa si nikto nespomenie, že Philip Moriss bola najsilnejšou cigaretovou firmou 20. storočia.
Máme výrobky, ktoré dokázateľne menej škodia a máme ich niekoľko druhov. Ako spoločnosť investujeme veľa času, aby sme fajčiarom vysvetlili, že v 21. storočí už nikto fajčiť nemusí. Som optimista, ktorý pridá ruku k dielu a verím, že do desiatich rokov to bude realita.
Spomenuli ste niekoľko druhov produktov, predpokladám, že idete cestou inovácií a spolupracujete s výskumnými centrami pri vývoji týchto výrobkov.
Spolupracujeme s výskumno-vývojovým centrom vo Švajčiarsku, máme pracoviská v Ázii aj externých spolupracovníkov, ktorí nám pomáhajú v oblasti inovácií, technológií, umelej inteligencie, elektroniky.
Chceme držať krok s dobou a to, čo nám veda a výskum ponúkajú v iných oblastiach, chceme využiť aj pre náš priemysel. Napriek tomu, že naša technológia je pokroková, je zároveň jednoduchá a spotrebiteľovi stojí za to, aby na ňu prešiel a mal ju rád. To je dôkaz pokroku.
Povedali ste, že robíte najväčšiu protifajčiarsku kampaň na Slovensku, je to tak?
Áno, je. Vyvíjame výrobky, ktoré sú ľahko použiteľné. Zároveň je pre nás dôležité vzdelávanie, komunikácia a informovanosť dospelých fajčiarov o tom, že existujú výrobky, ktoré sú lepšie, prospejú im aj ich blízkym. Na informovanie používame nielen mediálne prostriedky, ale aj koučov v teréne, ktorí si sadli s dospelými fajčiarmi, venovali im čas s vysvetľovali nevýhody klasického fajčenie, ktoré je škodlivé.
Najlepšie je vždy s nikotínom prestať. A ak nedokážu prestať, existujú lepšie riešenia, jedným z nich je zariadenie na zahrievanie tabaku. Aj toto sú postupy našej protifajčiarskej kampane, ktorú považujem za veľmi účinnú.
Ako sa vám darí zabezpečiť, aby sa výrobky nedostali do rúk deťom?
Na Slovensku podporujeme program Na veku záleží viac ako 25 rokov. Vzdelávame obchodníkov, aby vedeli, aké je dôležité, aby si od mladých pýtali občiansky preukaz. Hovoríme s ľuďmi v kioskoch, za pokladňami, hovoríme s ich šéfmi. Veľká časť zariadení na zahrievaný tabak sa predáva v našich predajniach, do ktorých nepúšťame ľudí pod 18 rokov.
Niekedy prídu rodičia s deťmi a chcú do obchodu vojsť spoločne. Ani to im nedovolíme.
Ste inovatívni aj vo vzťahu k práci a životu zamestnancov?
Verím, že áno. Sledujeme to aj individuálnymi rozhovormi. Snažíme sa mať blízke medziľudské vzťahy. Dvakrát do roka robíme prieskum, kde nám môžu zamestnanci čokoľvek anonymne povedať. Spätné väzby nám potvrdzujú, že je to v poriadku.
Máme certifikát rovných príležitostí, podnikáme kroky, ktoré ich merajú a hovoria nám, či ich spĺňame alebo nespĺňame. Sú to napríklad rovnaké príležitosti vzdelávať sa a profesne rásť. Nemáme len materskú, ale rodičovskú dovolenku.
Máme rôzne platformy, ktoré sme zaviedli počas pandémie, cez ktoré sa snažíme udržať kontakt so zamestnancami. Snažíme sa vytvoriť priateľské prostredie. Verím, že keď sa v práci cítime dobre, môžeme dosahovať výsledky a púšťať sa do odvážnych cieľov.
Ako vidíte budúcnosť spoločnosti a aké sú vaše plány na najbližšie roky?
Chceme vybudovať svet bez dymu, to je naša najväčšia priorita. Odchádzame od klasických horiacich cigariet a s dospelými fajčiarmi smerujeme do sveta zahrievaného tabaku, zahrievaných kvapalín, nikotínu a podobne.
Máme aj víziu za týmto míľnikom, a to je ponuka našej vedy, výskumu a technológií pre spoločnosť, ktoré môžeme dať do služby v oblasti medicíny alebo životného štýlu.
Naše zariadenia sú špičkové, a tak, ako vedia do tela doniesť nikotín v menej škodlivej forme, tak vedia do tela doniesť aj inú účinnú látku. Napríklad v medicíne je to látka, ktorá je zaujímavá pri prevencii infarktu myokardu. Naše výrobky dokážu znížiť súčasný interval podávania látky z 20 minút na dve minúty pri rovnakej účinnosti.
Podobné účinné látky sú aj v oblasti životného štýlu, napríklad na zlepšenie koncentrácie, alebo zvýšenie uvoľnenia.