V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Po nebohom bezdetnom strýkovi manželka zdedila pôdu v podieloch s tým, že v prípade predaja musí vyplatiť ďalším trom dedičom, spoluvlastníkom, ich podiely.
Hodnota pozemkov v podieloch je 1300 eur.
Ako postupovať, keď si chce manželka nechať tieto pozemky a vyplatiť spoluvlastníkom ich podiel z uvedenej sumy?
Takéto dohody sa premietajú v rámci dedičského konania bežne, aby sa zamedzilo drobeniu pôdy.
Vzhľadom na platnú legislatívu, v niektorých prípadoch nie je možné rozdeliť spoluvlastnícky podiel, a preto dedičia uzatvárajú dohody takéhoto charakteru, prípadne ak je to možné, jeden dedič nadobudne časť majetkov a druhý dedič inú časť, a nie ako bolo kedysi zvykom, aby sa všetko rozdelilo na ďalšie spoluvlastnícke podiely.
Za predpokladu, že manželka je jedinou dedičkou pozemku a zdedila uvedené podiely s povinnosťou vyplatiť ostatných dedičov iba v prípade predaja, a dané pozemky si chce nechať, nemá povinnosť akokoľvek vyplácať ostatných dedičov, tým však nie je dotknuté jej právo rodinného morálneho záväzku, ale nie právnej povinnosti.

Predpokladáme, že v tomto prípade došlo k uzatvoreniu dohody dedičov, a teda v prípade, ak by si vaša manželka v súčasnosti pozemok nechala a nepredávala ho, nemá povinnosť vyplácať ostatných dedičov.
Ak by však vaša manželka v budúcnosti chcela pozemok predať, vzhľadom na dohodu dedičov, je potom potrebné ostatných dedičov vyplatiť tak, ako to bolo dohodnuté, v rámci dedičského konania, medzi vašou manželkou a ostatnými dedičmi.
Niekedy notár uvedie v rámci takejto dohody povinnosť rozdelenia aj príjmov z nehnuteľností, teda ak dostanete napríklad nájomné z pozemkov.
K druhej časti ponechania si pozemkov a vyplatenia podielových spoluvlastníkov uvádzame, že je potrebné vyzvať ostatných podielových spoluvlastníkov na uzavretie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva v zmysle Občianskeho zákonníka.

V prípade, že ostatní podieloví spoluvlastníci na výzvu reagovať nebudú, alebo k nej zastanú odmietavé stanovisko, môže vaša manželka podať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou tak, že navrhne, aby súd sporný pozemok prikázal do výlučného vlastníctva vašej manželky za primeranú náhradu ostatným podielovým spoluvlastníkom.
Treba si však uvedomiť, že v takomto prípade nepostačuje návrh vami stanovenej ceny odplaty, ale minimálna suma bude vychádzať zo znaleckého posudku, ak sa nedohodnete, a samozrejme môžu mať záujem pri zrušení podielového spoluvlastníctva aj iní spoluvlastníci o nadobudnutie do ich výlučného vlastníctva, s tým, že vás môžu vyplatiť.

Nie je vylúčené, že v prvom rade v prípade súdneho sporu bude riešením reálne rozdelenie pozemku, ak to bude zákonne možné napríklad v dôsledku zmeny územného plánu obce.
V prípade existencie dohody dedičov je potrebné, aby si celú vec z dôvodu právnej opatrnosti preštudoval advokát a až po jeho stanovisku a odporúčaní vo veci ďalej konajte.