V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Jedná sa o dva pozemky, ktoré sú na katastri vedené na starého otca a starú mamu, ktorí už zomreli. V dedičskom konaní moja mama zdedila nehnuteľnosti, ale tieto pozemky neboli predmetom dedičstva. Zistili sme ich existenciu až neskôr.
Vo výpise z listu vlastníctva sú ako vlastníci uvedení moji starý rodičia a správcom je Slovenský pozemkový fond. Vecné bremeno na jeden z pozemkov má Západoslovenská distribučná.
Moja otázka znie, ako mám postupovať, aby boli nehnuteľnosti prevedené na moju mamu? Bude potrebné znovu otvoriť dedičské konanie, alebo sa obrátiť na Pozemkový fond?
Moja mama má 93 rokov a je v súčasnosti jediný dedič po starých rodičoch, všetci jej súrodenci zomreli. Vzhľadom na jej vek riešim tieto záležitosti ja.
V prípade, že pozemky neboli predmetom dedičstva, je potrebné požiadať príslušný súd o začatie dedičského konania o novoobjavenom majetku Civilného mimosporového poriadku a predložiť súdu dôkaz, že ide o právneho predchodcu vašej matky.
Osobou oprávnenou na podanie návrhu na obnovenie dedičského konania sú dediči po poručiteľovi. Vzhľadom na to, že vašu matku, kvôli jej vysokému veku, zastupujete v spornej veci vy, je potrebné aby vás na úkony týkajúce sa dedičského konania písomne splnomocnila. Splnomocnenie je následne potrebné priložiť k návrhu na dodatočné dedičské konania o novoobjavenom majetku.

Na to, aby bol novoobjavený majetok prejednaný ako dedičstvo, je potrebné k návrhu na začatie dodatočného konania o dedičstve adresovanému súdu priložiť ako dôkaz uznesenie o dedičstve alebo osvedčenie o dedičstve, ktorým bolo predchádzajúce konanie o dedičstve právoplatne skončené.
Ďalej je potrebné, aby ste uviedli skutkový stav týkajúci sa novoobjaveného majetku – o aké nehnuteľnosti ide, výpis z listu vlastníctva, aby sa preukázalo, že je na ňom zapísaný poručiteľ vašej matky, pod.
Návrh na dodatočné konanie o dedičstve musí tiež obsahovať nasledovné údaje: ktorému súdu je určený, kto podáva návrh (vy splnomocnený vašou matkou ako dedičkou), ktorej veci sa týka (pôvodné dedičské konanie, identifikačné údaje vašej matky a poručiteľa), čo sa ním sleduje (odôvodnenie návrhu), podpis navrhovateľa.

V prípade dodatočného prejednania dedičského konania o novoobjavenom majetku, ak súrodenci vašej matky, ktorí zomreli, zanechali po sebe potomkov, stanú sa dedičmi sporných nehnuteľností spolu s vašou matkou aj deti súrodencov vašej matky, a to s poukazom na § 473 ods. 2 Občianskeho zákonníka:
„Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.“, čím sa uplatňuje princíp dedičskej reprezentácie.
Priamo u notára môžu uzatvoriť dedičia dohodu, kto predmetný pozemok zdedí. Ak by sa stalo to, že vaša matka zdedí pozemok do svojho vlastníctva, mohla by následne previesť pozemok na vás napríklad predajom, darovaním a vy by ste mohli veci riešiť. Pokiaľ by po nadobudnutí mama zomrela, zase by ste museli počkať na dedičské konania a potom veci ako prípadný vlastník riešiť.