V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Mám partnera, nie sme manželia. Máme spolu dve deti a on má okrem toho z predchádzajúceho manželstva syna. Moja mama by mne chcela darovať pozemok, na ktorom si chceme spolu postaviť dom.
Dá sa nejako ošetriť, aby partnerov syn nemal v dome podiel? Je vzhľadom na to lepšie sa s partnerom zobrať alebo nie?
Pokiaľ vám matka daruje pozemok, tento nadobudnete vy do svojho výlučného majetku, bez ohľadu či by ste boli slobodná alebo zosobášená.
Pokiaľ by ste chceli aby pozemok patril vám obidvom, tak v danom prípade nadobudnete aj v prípade manželstva, ako aj v prípade partnerstva, pozemok do podielového spoluvlastníctva, pričom darca rozhodne o veľkosti podielov, ako pozemok prerozdelí.
K otázke výstavby domu na pozemku - pokiaľ by ste ho stavali ako manželia, bude dom patriť do bezpodielového spoluvlastníctva. Ak nebudete manželmi, na vás záleží, ako sa dohodnete.

Či budete stavať dom sama ako výlučný vlastník, a teda pozemok aj dom bude vašim výlučným vlastníctvom, alebo sa dohodnete na výstavbe ako podieloví spoluvlastníci. Prípadne môžete dom postaviť a skolaudovať sama a následne darujete polovicu partnerovi.
Nezabúdajte, že pokiaľ na dom budete brať úver, každá jedna banka vyžaduje vzhľadom na zriadené záložné právo, aby ste žiadali písomný súhlas banky vopred pred prípadným prevodom. To by nemusel byť až taký problém, pokiaľ sa úver riadne a včas spláca.
Za bežných okolností však nie je možné vylúčiť z dedenia syna partnera z predchádzajúceho manželstva. Pokiaľ by sa vášmu partnerovi niečo stalo, dedia všetky jeho deti, rovnakým dielom.

Ak by ste boli manželia, tak najprv sa zruší bezpodielové spoluvlastníctvo k domu, ak by ste ho nadobudli spoločne za trvania manželstva a jeho polovica by sa delila medzi vás a všetky deti – teda syna a vaše spoločné.
Ak s tým bude váš partner stotožnený, môžete to spraviť tak, že pozemok ako aj dom bude vaším výlučným vlastníctvom a s ním sa dohodnete napríklad na doživotnom práve bývania, aby sa neobával, že ho z domu „vyženiete“
Určite doporučujeme podrobne prebrať veci aj v súvislosti s financovaním výstavby domu, čo v prípade, keby ste sa rozišli, nakoľko prax ukazuje veľa problémov, na ktoré sa vopred pochopiteľne nemyslí.