Slovensko v minulom roku vybralo z odvodov z hazardných hier a iných podobných hier o takmer 50 miliónov eur viac ako to bolo v minulom roku. Na druhej strane prieskum pre účely Úradu pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH), ktorý koncom minulého roka realizovala agentúra Ipsos na vzorke 1025 respondentov ukázal, že za posledných 12 mesiacov kamenné herne navštívilo len necelých deväť percent respondentov. Kam zmizli všetci hráči? Po odpoveď netreba chodiť ďaleko.
Populárne online hranie
Podľa prieskumu viac ako dve tretiny opýtaných uprednostňujú hranie hazardných hier na internete. „Za prelomový rok v tomto prípade považujeme rok 2019, kedy prišlo k otvoreniu trhu pre rôzne subjekty,“ uviedol ešte v minulom roku pre televíziu ta3 Dávid Lenčéš, riaditeľ Úradu pre reguláciu hazardných hier. „Práve od tohto obdobia môžeme vidieť pomerne raketový nárast podielu a všetkých štatistických ukazovateľov internetových hazardných hier. Od roku 2020, kedy môžeme v porovnaní s rokom 2021 hovoriť až o dvojnásobnom náraste a následne tento trend bol zachovaný aj v roku 2022, kedy medziročný nárast tvoril až 53%.“ Podľa jeho slov do dnešného dňa online hazard neustále rastie a podiel internetových hazardných hier na celom trhu v súčasnosti tvorí viac ako 50%.
Kamenné herne na ústupe
Prieskum ukázal, že kamenné herne sú najmenej vyhľadávanou formou hazardu vôbec a navyše hranie v kamenných prevádzkach častejšie preferujú starší ľudia, takže je predpoklad, že toto číslo bude ešte do budúcnosti klesať. Na druhej strane, množstvo hráčov oslovujú práve stávkové kancelárie, ktoré navštívi aspoň raz za mesiac 30% opýtaných, a je teda vôbec najvyhľadávanejším druhom „offline hazardu“ v kamenných prevádzkach. „Popularita hazardu medzi ľuďmi stúpa, no netýka sa kamenných prevádzok,“ uviedla Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. „Najväčší zlom nastal v dobe pandémie a odvtedy môžeme byť svedkami rastúceho online prostredia. Kamenných herní, naopak, ubúda. Nie je to však len trend, veľkú úlohu zohrávajú aj nezmyselné zákazy herní v mestách a obciach prostredníctvom VZN.“
Je ich čoraz menej
To, že „klasických“ herní je čoraz menej, potvrdzujú aj najnovšie čísla z Úradu pre reguláciu hazardných hier, ktoré ukazujú, že s koncom minulého roka prišlo aj k ukončeniu prevádzky ďalších kamenných herní. Kým na konci decembra bolo v prevádzke 13090 kusov terminálov videohier, k 1. januáru nového roka 2024 to bolo už iba 12063 kusov terminálov videohier.
Rekordné odvody
A práve popularita online hrania môže byť tou pravou príčinou, prečo v čase, keď kamenných herní ubúda, financie odvedené štátu z hazardu, stále rastú. Rekordná čiastka, ktorá v ostatnom zúčtovacom období potešila štátnu pokladnicu, podľa dostupných čísel pramení práve z lotérií, stávok a iného online hazardu. Kým výťažok z hrania v kamenných herniach napríklad v druhom kvartáli minulého roka predstavoval necelých 93 miliónov eur, výťažok z hrania v internetových kasínach, stávkovania a číselných lotérií presiahol čiastku 200 miliónov eur.
Dôležitá je prevencia
„V praxi vidíme, že herňu má teraz už každý doma vo vlastnej obývačke, alebo kdekoľvek inde, kde sa nachádza jeho smartfón, o to iracionálnejšie sú zákazy herní, z ktorých majú samosprávy nemalé príjmy. Z internetového hrania nevyfinancujú nič. O dotácie tak prichádzajú športové kluby, nie sú financie na bežný chod obce či mesta a v neposlednom rade nie je z čoho financovať neziskové organizácie, ktoré pracujú so závislými, “ upozorňuje Dominika Hlobenová. Jej slová potvrdzuje aj Denisa Šoltésová riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá sa v Prešove venuje pomoci závislým. „Nie je ale reálne zabezpečiť takú ochranu, ktorá úplne zabráni vzniku závislosti či inej poruchy duševného zdravia. Môžeme však posilňovať ochranné faktory a redukovať tie, ktoré naopak riziká zvyšujú,” hovorí Šoltésová. „S nástupom éry online hazardu už regulácia pomocou tvrdých zákazov nemá zmysel, dôležité je zamerať sa na osvetu v oblasti zdravého hrania a včasnú prevenciu,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.